تکنولوژی

مقایسه PES2020 با FIFA20 | کدام‌یک بهتر است؟

PES و FIFA در سال‌های گذشته همواره با هم رقابت داشته‌اند، همچون رقابت کولا و پپسی، همچون رقابت مایکروسافت و اپل. در ایران بسیاری از گیمرها به PES و بسیاری دیگر به FIFA علاقه دارند، اما نکته‌ای که در این بین وجود دارد این است که PES2020 و FIFA20 نسبت به نسخه‌های قبلی خود تغییراتی داشته‌اند و از همین رو ممکن است برنده‌ی رقابت این دو در سال ۲۰۲۰ لزوماً برنده‌ی کلی آن‌ها نباشد. مثلاً FIFA19  ممکن است بهتر است PES2019 باشد، درحالی که PES2020 بهتر از FIFA19. به هر صورت، در ادامه به مقایسه PES2020 با FIFA20 پرداخته خواهد شد و با هم خواهیم دید که کدام‌یک می‌تواند از دیگری بهتر باشد.

مقایسه PES2020 با FIFA20

زاویه‌دوربین Stadium؛ تغییری مثبت در  PES2020

در نسخه‌ی جدیدPES، یعنی نسخه‌ی ۲۰۲۰، زاویه‌دوربینی جدید با نام Stadium به مجموعه‌ی زاویه‌دوربین‌های pes اضافه شده‌است، زاویه‌دوربینی که نشان‌دهنده‌ی هوش بالای طراحان PES2020 است. این زاویه‌دوربین بسیار به واقعیت نزدیک است و وجودِ آن در نسخه‌ی ۲۰۲۰ نشان از آن دارد که مسئولان کونامی، سازنده‌ی PES، انتقادهایی که به آن‌ها می‌شود را می‌شنوند؛ چراکه در نسخه‌های پیشین انتقادهای زیادی به زاویه‌دوربین در PES می‌شد.

مقایسه PES2020 با FIFA20

طراحی چهره‌ی بازیکنان

قضیه‌ای که هم طرفداران PES و هم طرفداران FIFA به آن باور دارند این است که طراحی چهره‌ی بازیکنان در PES بسیار بهتر از طراحی چهره‌ی آن‌ها در FIFA است. هر سال هم این ماجرا خود را نشان می‌دهد و گویا طراحان FIFA توانایی آن را که در قسمت طراحی چهره به PES نزدیک شوند ندارند. در PES2020 طراحی چهره به‌خوبی انجام شده و اکثر بازیکنان مشهور چهره‌شان نزدیک‌ترین حالت را به حالت واقعی‌شان دارد. در واقع نه فقط در ۲۰۲۰ بلکه وضعیت چهره‌ی بازیکنان در PES هرساله از FIFA بهتر بوده است.

مقایسه PES2020 با FIFA20
می‌بینید که طراحی چهره‌ی مسی در PES2020 بسیار بهتر از طراحی چهره‌ی او در FIFA20 است.

باوجودی‌که قرار بوده در FIFA20 وضعیت چهره‌ی بازیکنان بهتر از قبل شود، همچنان اوضاع خوب نیست و با قاطعیت می‌توان وضعیت چهره‌ی بازیکنان در PES2020 را بسیار بهتر از FIFA20 معرفی کرد.

بیشتر بخوانید
حفره امنیتی iOS را کشف کنید و یک و نیم میلیون دلار جایزه بگیرید
مقایسه PES2020 با FIFA20
تفاوت چهره‌ی بازیکنان در PES2020 و PES2019

گیم‌پلی

در PES همواره گیم‌پلی نسبت به نسخه‌ی قبلی پیشرفت می‌کند یا لااقل متغیر می‌شود. در PES2020 نیز نسبت به PES2019 گیم‌پلی تغییر کرده و ازآن‌جا که هوش مصنوعی وضعیتی بهتر در نسخه‌ی ۲۰۲۰ پیدا کرده می‌توان گفت که تغییر در گیم‌پلی بازی در نسخه‌ی ۲۰۲۰ تغییری مثبت بوده‌است.

عمده‌ترین تغییری که در گیم‌پلی PES2020 حاصل شده این بوده‌است که بازی به واقعیت نزدیک‌تر شده است. برای رسیدن به گل، باید کارهایی که در طی بازی انجام می‌دهید طبیعی‌تر، واقعی‌تر و البته دشوارتر باشند.

الحق و الانصاف گیم‌پلی FIFA20 نیز بهتر از FIFA19 است. درست است که تغییرات زیادی در گیم‌پلی ایجاد نشده‌اند، اما همین تغییرات کم هم در راستای بهبود گیم‌پلی بوده‌اند. شما نمی‌توانید وضعیت دروازه‌بان را در ۱۹ و ۲۰ با هم یکی بدانید. در فیفا۲۰ دروازه‌بان‌ها بسیار بهتر عمل می‌کنند و با اطمینان بیشتری می‌توانید دفاع کنید. همچنین مدافعان هم هوش مصنوعی بهتری پیدا کرده‌اند، هرچند که هنوز هم روی ضدحمله‌ها اوضاع خیلی خوب نیست.

آن دایره‌ای هم که موقع ضربه‌آزادزدن در دروازه قرار می‌گیرد و هدف شوت را نشان می‌دهد کار ضربه‌آزاد زدن در FIFA20 را سخت‌تر ولی دقیق‌تر کرده است و خلاصه می‌توانید موقع ضربه‌آزاد زدن حساب ویژه‌ای روی این دایره باز کنید.

در کل همانطور که PES2020 به سمت واقعی‌تر شدن و البته سخت‌تر شدن چه در بخش دفاعی و چه در بخش هجومی حرکت کرده، FIFA20 نیز به این سمت در حرکت است و حتی مواقعی که تک‌به‌تک می‌شوید هم باید با دقت زیادی شوت بزنید چرا که هر آن ممکن است شوت‌تان به خارج از دروازه برود، چیزی که در دنیای واقعی هم به‌کرات شاهد آن هستیم.

بیشتر بخوانید
چگونه فایل‌های دیجیتال‌تان را امن نگاه دارید؟
مقایسه PES2020 با FIFA20
طریقه‌ی ضربه‌آزاد زدن در FIFA20 بسیار بهتر از قبل شده و به‌واقع می‌توان گفت وضعیتی بهتر از PES2020 دارد.

گرافیک

در PES همواره گرافیک عالی بوده است و این موضوع برای نسخه‌ی ۲۰۲۰ نیز صادق است. همانطور که در بالا اشاره شد PES  همواره از لحاظ طراحی چهره‌ی بازیکنان حرف‌های زیادی برای گفتن داشته‌است؛ اما کل گرافیک بازی فوتبال در کنسول‌های بازی مختلف، طراحی چهره‌ی بازیکنان نیست بلکه محیط طراحی ورزشگاه‌ها، محیط تنظیمات بازی، طراحی توپ، طراحی لباس بازیکنان، نورپردازی و بسیاری موارد دیگر دست به دست هم می‌دهند و کلیت گرافیک بازی را می‌سازند. در کل از این لحاظ PES2020 همچون نسخه‌های قبلی PES بسیار خوب و راضی‌کننده است؛ مگر آن که طرفدار سرسخت FIFA باشید.

البته هرچند که به نظر می‌رسد گرافیک PES2020 بهتر از FIFA است، باز هم نمی‌توان پیشرفت‌هایی که در وضعیت کلی ورزشگاه‌ها، نورپردازی، لباس‌ها و نوع فیلمبرداری در FIFA20 صورت گرفته‌است را نادیده گرفت.

وضعیت MasterLeague

تغییرات کوچکی در MasterLeague در pes2020 ایجاد شده‌اند، تغییراتی که خیلی از آن‌ها در نسخه‌های پیشین fifa وجود داشتند. در واقع نقطه‌ضعف اصلی PES نسبت به FIFA همواره MasterLeague و به‌خصوص قسمت آنلاین آن بوده است، اما در نسخه‌ی کنونی با تغییراتی که انجام شده‌اند اوضاع مقداری بهتر شده است.

مهم‌ترین چیزی که در pes2020 هست و در نسخه‌های قبلی نبود قابلیتی با نام MatchDay است. مچ‌دی، فوتبالی که بازی می‌کنید را به‌روز‌تر می‌کند. به‌واسطه‌ی این قابلیت می‌توانید با در نظر داشتن مسابقاتی که در حال حاضر در دنیای فوتبال در جریان هستند تیم‌ها را به دو دسته تقسیم کنید و خود در یک دسته قرار بگیرید و به تقابل با دسته‌ی مقابل بپردازید. همین قابلیت مچ‌دی در کل قسمت آنلاین PES2020 را بسیار پذیرفتنی‌تر کرده است، اما در کل می‌توان وضع FIFA20 را از لحاظ مسترلیگ نسبت به PES2020 بهتر دانست.

مقایسه PES2020 با FIFA20

اضافه‌شدن فوتبال خیابانی به FIFA20

بدون‌شک مهم‌ترین تغییری که FIFA20 نسبت به fifa19 متحمل شده، اضافه‌شدن بخشی‌ست به نام فوتبال خیابانی یا Volta Football. خیلی‌ها فکر می‌کردند که این بخش جدید FIFA20 خیلی بخش دندان‌گیری نیست و شاید با یکی دو بار بازی از آن گذر کنند و به سمت همان فوتبال معمولی FIFA بروند، اما این فوتبال خیابانی که در FIFA20 گنجانده شده بسیار عالی‌تر از آن چیزی است که در تصور خیلی‌هاست.

بیشتر بخوانید
هوش مصنوعی در دو ساعت می‌تواند باران را پیش بینی کند.

 Volta Football به خاطر کوچک‌بودن زمین و در کل متفاوت‌بودن جو آن، گیم‌پلی متفاوتی نسبت به فوتبال معمولی FIFA20 دارد و بدون‌شک در نظر بسیاری از کاربران FIFA20 از بهترین کارهایی است که طراحان EA در نسخه‌ی جدید FIFA انجام داده‌اند.

فوتبال خیابانی در FIFA20
فوتبال خیابانی در FIFA20 | مقایسه PES2020 با FIFA20

جمع‌بندی

PES2020 حتی اگر قرار باشد اکثر اوقات مشغول بازی FIFA شوید هم بازی‌ای است که باید در میان بازی‌های‌تان وجود داشته باشد، چه رسد به آن که از علاقه‌مندان به PES باشید. گرافیک، طراحی چهره، گیم‌پلی و بسیاری موارد دیگر در PES2020 بسیار راضی‌کننده هستند.

FIFA20 نسبت به FIFA19 پیشرفت‌هایی داشته و به‌خصوص دیگر خبری از آن همه باگ‌های عجیب و خنده‌داری که در FIFA19 بودند در FIFA20 نیست. گیم‌پلی بهتر شده، ولی پیشرفت بسیار چشمگیری نداشته است. طراحی چهره‌ی بازیکنان همان وضعی است که بود، ولی هوش مصنوعی بازیکنان بسیار بهتر شده و اوضاع به‌گونه‌ای است که به طور مشخص و صریح می‌توان پیشرفت در این زمینه را دید.

اما مهم‌ترین تغییر FIFA20 نسبت به نسخه‌ی قبلی اضافه‌شدن فوتبال خیابانی است، فوتبالی که به خودی خود می‌تواند به عنوان یک بازی جداگانه هم در نظر گرفته شود.

در آخر می‌توانم نتیجه‌ی مقایسه PES2020 و FIFA20 را بُرد PES2020 معرفی کنم، اما همانطور که در بالا دیدیم برتری PES2020 بر FIFA20 برتری‌ای قاطع و با اختلاف نیست، چراکه در چند مورد وضعیت FIFA20 بهتر است از PES2020 .

همچنین بخوانید: معرفی اپلیکیشن ZOOM

آرش شمسی

کم کن طمع از جهان و میزی خرسند | از نیک و بد زمانه بگسل پیوند

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا