خودرو

مقایسه تیپ ۲ و ۵ پژو ۲۰۶ + جدول قیمت روز

پژو ۲۰۶ را می‌توان آخرین نسل از خودروهای جدیدی دانست که وارد بازار ایران شدند و به‌واسطه تیراژ بالا و قیمت مناسب، در دسترس عموم قرار گرفتند. تمامی تلاش‌های ایران خودرو و پژو طی چند سال آینده پس از عرضه پژو ۲۰۶ با شکست مواجه شد و خودروهایی هم‌چون پژو ۴۰۷، پژو ۳۰۱ و پژو ۲۰۰۸ هیچ‌گاه به اندازه پژو ۲۰۶ محبوب و پرفروش نبودند.

تولید پژو ۲۰۶ در ایران خودرو از سال ۱۳۸۰ آغاز شد و در ابتدا این خودرو در چهار تیپ ۱، ۲، ۳ و ۴ به بازار عرضه شد. بعدها تیپ‌های ۵ و ۶ نیز به این مجموعه اضافه‌شده و تیپ‌های ۱ و ۴ حذف شدند. اکنون پس از حدود دو دهه، فقط تیپ ۲ و ۵ از پژو ۲۰۶ روی خط تولید قرار دارند و باقی تیپ‌ها با گزینه‌های دیگر جایگزین‌شده یا به کلی از برنامه تولید حذف شده‌اند.

همانند پژو ۴۰۵، پژو ۲۰۶ نیز به پایگاهی برای تولید سایر محصولات ایران خودرو تبدیل شد. در ابتدا نمونه صندوقدار این خودرو موسوم به پژو ۲۰۶ صندوقدار یا SD در اواسط دهه هشتاد خورشیدی به تولید رسید که با استقبال گسترده مشتریان مواجه شد. بعدها نیز نمونه فیس‌لیفت و ارتقا یافته پژو ۲۰۶ با نام پژو ۲۰۷i به بازار کشورمان راه یافت و در نهایت خودرو ملی ایران خودرو یعنی رانا براساس پلتفرم و مشخصات فنی پژو ۲۰۶ توسعه پیدا کرد. با وجود گذشت دو دهه از حیات این خودرو در ایران و تغییرات مختلفی که طی این دوره در این هاچ‌بک ایرانی – فرانسوی ایجاد شده است، پژو ۲۰۶ هم‌چنان خودرویی محبوب در بازار کشورمان محسوب می‌شود و بازار خرید و فروش پررونقی دارد.

مقایسه فنی ۲۰۶ تیپ ۵ و ۲

یکی از موارد تفاوت این دو خودرو، موتور آن‌ها است. در حال حاضر ۲۰۶ تیپ ۲ با موتور TU3 تولید می‌شود که دارای مشخصات زیر است:

 • حجم: ۱/۴ لیتر
 • قدرت: ۷۵ اسب بخار در ۵۳۰۰ دور در دقیقه
 • گشتاور: ۱۱۸ نیوتون متر در ۳۴۰۰ دور در دقیقه
 • تعداد سیلندر: چهار
 • تعداد سوپاپ: هشت

این در حالی است که ۲۰۶ تیپ ۵ در آخرین تولیدات خود پیش از بازنشستگی‌اش با موتور قوی‌تر TU5 تولید می­‌شد. این موتور، یکی از دلایل افزایش قیمت ۲۰۶ تیپ ۵ صفرکیلومتر، نسبت به قیمت ۲۰۶ تیپ ۲ در زمان خودش بود. مشخصات این موتور عبارت است از:

 • موتور: ۱/۶ لیتر
 • موتور: ۱۰۵ اسب بخار در ۵۸۰۰ دور در دقیقه
 • موتور: ۱۴۲ نیوتون متر ۴۰۰۰ دور در دقیقه
 • تعداد سیلندر: چهار
 • تعداد سوپاپ: ۱۶
بیشتر بخوانید
جدیدترین ساخته قدرتمند دوج سال آینده به بازار عرضه می‌شود

همان‌طور که ملاحظه می‌کنید، موتور ۲۰۶ تیپ ۲ کوچک‌تر است و قدرت و شتاب کمتری نسبت به تیپ ۵ دارد.

درواقع، پژو ۲۰۶ تیپ ۵ نه‌تنها بر تیپ ۲ در این زمینه برتری دارد بلکه در کلاس خود، تقریباً در ایران بی‌رقیب است. حتی خودروهایی نظیر جک J3، برلیانس H220 و MVM 315 نیز در رقابت با این خودرو، حرفی برای گفتن ندارند.

مسلم است که موتور قدرتمندتر، مصرف سوخت بیشتری را هم با خود به همراه دارد. شاخصه‌ای که به‌خصوص در کشور ما با احتمال افزایش قیمت بنزین، بسیار مهم است. مصرف سوخت ترکیبی پژو ۲۰۶ تیپ ۲، ۶.۴ لیتر و همین عدد برای تیپ ۵، ۶/۶ لیتر است. هرچند که این اختلاف ناچیز است اما ممکن است، برای برخی مهم باشد.

پژو 206

مقایسه سیستم تعلیق و ترمز

ازنظر گیربکس، باید گفت که این دو خودرو، کاملاً مشابه یکدیگر هستند. هردوی آن‌ها، گیربکس دستی ۵ دنده‌ای دارند. با این ‌حال، باید گفت که با گذشت زمان، به‌تدریج کیفیت متریالی که ایران خودرو در ساخت گیربکس استفاده کرده، کاهش‌یافته است. به‌طوری‌که از گیربکس‌های قدیمی‌تری که روی تیپ ۵ نصب هستند، به‌مراتب مشکلات کمتری مانند سروصدا و سخت جارفتن دنده، گزارش‌ شده است.

سیستم فرمان هر دو خودرو نیز هیدرولیکی و مشابه است. سیستم تعلیق جلوی هر دو خودرو از نوع مک فرسون و سیستم تعلیق عقب آن‌ها مستقل است. هم‌چنین، نوع شاسی هر دو خودرو نیز یکپارچه طراحی‌شده است.

تنها تفاوت این دو خودرو در این بخش، این است که ترمز عقب در ۲۰۶ تیپ ۲ تنها از نوع کاسه­‌ای است. این در حالی است که برخی از انواع ۲۰۶ تیپ ۵، ترمز عقب دیسکی دارند که در این صورت، قیمت ۲۰۶ تیپ ۵ موردنظر، کمی بیشتر خواهد بود. ترمز جلوی هر دو خودرو نیز از نوع دیسکی ساخته‌ شده است با این تفاوت که این ترمز در ۲۰۶ تیپ ۵، مجهز به سیستم خنک‌کننده است.

بیشتر بخوانید
چرا مسابقات 24 ساعته لمان را به تاخیر انداختند؟

مقایسه دیگر مسائل فنی ۲۰۶ تیپ ۲ و تیپ ۵

از دیگر موارد تفاوت این دو خودرو، حداکثر سرعت آن‌ها است. عددی که برای تیپ ۲ برابر با ۱۷۰ کیلومتر بر ساعت و برای تیپ ۵، ۱۸۵ کیلومتر بر ساعت است. هم‌چنین صفرتاصد ۲۰۶ تیپ ۲ برابر با ۱۴/۱ ثانیه و برای تیپ ۵، ۱۱/۶ ثانیه است. هم‌چنین، ۲۰۶ تیپ ۵ با ۱۰۵۴ کیلوگرم وزن، حدود ۲۹ کیلوگرم از ۲۰۶ تیپ ۲، سنگین‌تر است.

دیگر ویژگی‌های فنی این دو خودرو با یکدیگر مشابه است. این ویژگی‌ها شامل ابعاد، حجم باک و صندوق ‌عقب، رینگ‌ها، چرخ‌ها و ابعاد آن‌ها است.

مقایسه آپشن‌های ۲۰۶ تیپ ۵ و تیپ ۲

از نظر امکانات و آپشن­‌های دو خودرو باید گفت که ۲۰۶ تیپ ۲، به‌واقع یک خودروی ساده است. همین مسئله، یکی از دلایل ارزان‌تر شدن قیمت ۲۰۶ تیپ ۲ صفر در با مقایسه خودروهای دیگر می‌شود. ازجمله امکانات این خودرو، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • چراغ مه­‌شکن جلو و عقب
 • سیستم صوتی با چهار بلندگو
 • کیسه هوای راننده و سرنشین
 • سیستم ترمز ABS و EBD
 • تنظیم دستی صندلی
 • روکش صندلی پارچه‌ای
 • شیشه‌بالابر برقی برای درب‌های جلو
 • تهویه هوای دستی

در سال‌های گذشته، ایران خودرو، سنسور پارک عقب و سی­دی­پلیر را هم بر روی این خودرو ارائه می‌کرد که در حال­ حاضر از آن حذف‌شده‌اند.

در طرف مقابل این مقایسه، ۲۰۶ تیپ ۵ قرار دارد که در سال‌های اولیه تولیدش به یک خودروی فول­‌آپشن معروف بود. درست است که امروز، خودروهای بسیاری هستند که ازنظر آپشن، بر این خودرو برتری دارند اما ۲۰۶ تیپ ۵، قطعاً از تیپ ۲، وضعیت بهتری دارد. می‌توان، برتری‌های زیر را برای این خودرو برشمرد. برتری‌هایی که تعیین‌کننده جایگاه قیمت ۲۰۶ تیپ ۵ نسبت به تیپ ۲ نیز هستند.

 • تهویه هوای اتوماتیک و دیجیتال
 • تنظیم برقی آینه‌های جانبی
 • شیشه‌بالابر برقی برای همه پنجره‌های جلو و عقب
 • پشت‌سری برای سرنشینان عقب
 • نشانگر دمای بیرون
 • اسپیکر ردیف عقب

پژو 206

مقایسه قیمت دو خودرو

همان‌طور که ملاحظه می‌کنید، قیمت ۲۰۶ تیپ ۲ صفر با قیمت ۲۰۶ تیپ ۵ مدل ۹۷، تقریباً در یک بازه قرار می‌گیرد. مدل‌های جدیدتر تیپ ۵، همگی گران‌تر از تیپ ۲ هستند. هرچه مدل تیپ ۵ موردنظر شما پایین‌تر برود، می‌توانید خودروی کمتر کارکرده‌ای با بودجه‌ای معادل قیمت ۲۰۶ تیپ ۲ صفر خریداری نمایید. قیمت‌های زیر از صفحه

بیشتر بخوانید
ریو، یکی از بهترین خودرو‌های مونتاژی بعد از انقلاب و محبوب جامعه ایرانی

https://www.hamrah-mechanic.com/carprice/irankhodro/peugeot206/

برداشته شده‌اند.

خودرو
قیمت به تومان
پژو ۲۰۶ تیپ ۲ مدل ۱۴۰۰ ۲۵۲,۰۰۰,۰۰۰
پژو ۲۰۶ تیپ ۲ مدل ۱۳۹۹ ۲۳۱,۰۰۰,۰۰۰
پژو ۲۰۶ تیپ ۵ مدل ۱۳۹۹ ۲۸۰,۰۰۰,۰۰۰
پژو ۲۰۶ تیپ ۲ فول مدل ۱۳۹۸ ۲۲۳,۰۰۰,۰۰۰
پژو ۲۰۶ تیپ ۵ فول مدل ۱۳۹۸ ۲۶۵,۰۰۰,۰۰۰
پژو ۲۰۶ تیپ ۲ مدل ۱۳۹۷ ۲۱۴,۰۰۰,۰۰۰
پژو ۲۰۶ تیپ ۵ مدل ۱۳۹۷ ۲۴۸,۰۰۰,۰۰۰

پژو 206

۲۰۶ تیپ ۲ یا تیپ ۵؛ کدامیک بهتر است؟!

بر اساس آن‌چه در این مقاله بررسی کردیم، تفاوت اصلی پژو ۲۰۶ تیپ ۵ و تیپ ۲ در موتور آن‌هاست. به‌طوری‌که ۲۰۶ تیپ ۲ موتوری ضعیف‌تر از تیپ ۵ دارد که باعث‌شده، شتاب، قدرت، حداکثر سرعت و صفرتاصد این خودرو نسبت به رقیبش کمتر باشد. علاوه بر تفاوت‌های جزئی در سیستم تعلیق و ترمز، ۲۰۶ تیپ ۵، چندین آپشن بیشتر، مانند تهویه خودکار، بالابر برقی همه شیشه‌ها و آینه‌های جانبی برقی را نیز ارائه می‌دهد. مجموع این تفاوت‌ها باعث شده‌اند که با وجود صفر بودن ۲۰۶ تیپ ۲ و کارکرده بودن اکثر ۲۰۶ های تیپ ۵، قیمت ۲۰۶ تیپ ۵ به مراتب بیشتر باشد.

خرید و فروش پژو ۲۰۶ با همراه مکانیک


خرید و فروش پژو ۲۰۶
؛ بازار خودرو پژو ۲۰۶ به دلایل مختلفی مانند نوسانات نرخ ارز و تورم، با تلاطم زیادی همراه است. هم‌چنین به‌دلیل این‌که اکثر مردم در مورد مشخصات فنی و شرایط بازار خرید پژو ۲۰۶ اطلاعات کافی ندارند، فرصت مناسبی برای سوءاستفاده‌کنندگان از بازار فروش پژو ۲۰۶ فراهم‌شده است. همراه مکانیک با متخصصان خبره و مجرب خود در کنار شما است تا علاوه‌بر راهنمایی در خرید پژو ۲۰۶ دست دوم کارشناسی شده و مطمئن، در امر فروش پژو ۲۰۶ کارکرده با قیمت واقعی نیز به شما کمک کند. پیشنهاد می‌کنیم جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره تلفن ۰۲۱۶۷۶۳۲۰۰۰ تماس بگیرید.

منبع

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

فقط نام را وارد کنید. نیازی به ثبت ایمیل نیست.

20 − 12 =

دکمه بازگشت به بالا