اطلاعات‌محوربین‌المللیتکنولوژیزیست ‌محیطی

معضل تولید زباله‌های الکترونیکی ماینرهای بیت کوین

به گزارش وبسایت خبری بی‌بی‌سی، تحقیقات نشان می‌دهد که زباله‌های الکترونیکی دستگاه‌های استخراج بیت کوین سالانه حجمی برابر با ضایعات کوچک تجهیزات فناوری اطلاعات در محلی مانند هلند تولید می‌کند. الکس د-وریس و کریستین استول می‌گویند که استخراج کنندگان این ارز دیجیتال سالانه چیزی در حدود ۳۰۷۰۰ تن زباله الکترونیکی تولید می‌کنند.

ماینرها با ایجاد بیت کوین جدید درآمد کسب می‌کنند، اما محاسبات مورد استفاده آنها مقدار زیادی انرژی مصرف می‌کند. آنها در ازای فرصتی برای به دست آوردن ارز دیجیتال، معاملات بیت کوین را انجام می‌دهند. جالب توجه است که در حال حاضر برق مصرفی این ماینرها، بیش از کل برق مصرفی کشوری مانند فیلیپین است و همچنین آلودگی ناشی از گازهای گلخانه‌ای در نتیجه آن به وجود می‌آید. اما با قدیمی شدن رایانه‌های مورد استفاده برای استخراج، پسماندهای الکترونیکی زیادی تولید می‌شود. محققان تخمین می‌زنند که عمر مفید دستگاه‌های استخراج بیت کوین تنها ۱.۲۹ سال است. در نتیجه، میزان زباله‌های الکترونیکی تولید شده با زباله‌های تجهیزات کوچک فناوری اطلاعات و مخابرات کشوری مانند هلند قابل مقایسه است. مقوله‌ای که شامل تلفن‌های همراه، رایانه‌های شخصی، چاپگرها و تلفن‌ها می‌شود. این تحقیق در مجله Resources، Conservation & Recycling  منتشر شده است.

محرک کارآیی

از آنجا که برق، هزینه اصلی برای استخراج کنندگان بیت کوین است، آنها به دنبال پردازنده‌های کارآمدتری هستند. این امر باعث حرکت به سمت تراشه‌های بسیار تخصصی به نام مدارهای مجتمع کاربردی (ASIC) شده است. اما محققان می‌گویند ASICها آنقدر تخصصی هستند که با منسوخ شدنشان نمی‌توان آنها را برای کار دیگری یا حتی نوع دیگری از الگوریتم استخراج ارزهای دیجیتال استفاده کرد. اگرچه در حالی که نمی‌توان از تراشه‌ها استفاده مجدد کرد، حجم زیادی از تجهیزات استخراج بیت کوین از اجزایی مانند روکش فلزی و سینک‌های حرارتی آلومینیومی تشکیل شده است که قابل بازیافت هستند.

بیشتر بخوانید
خلیج فارس یا شاخاب پارس را بیشتر بشناسیم

در سطح جهانی، تنها کمی بیش از ۱۷ درصد از کل زباله‌های الکترونیکی بازیافت می‌شوند. با این حال، این مقدار احتمالاً در برخی از کشورهایی که اکثر ماینرها در آنها مستقر هستند کمتر است، زیرا در بسیاری از موارد مقررات مربوط به زباله‌های الکترونیکی نیز ضعیف است.

کمبود تراشه

بسیاری از صنایع با کمبود تراشه جهانی دست و پنجه نرم می‌کنند. علاوه بر تولید مقدار زیادی زباله الکترونیکی، محققان استدلال می‌کنند که رقابت شدید میلیون‌ها دستگاه ماینر، ممکن است زنجیره تامین جهانی سایر دستگاه‌های الکترونیکی دیگر را مختل کند. آنها پیشنهاد می‌کنند که یک راه حل برای مشکل زباله‌های الکترونیکی این است که بیت کوین روش تأیید تراکنش‌ها را به یک سیستم متفاوت و کم مصرف برای محاسبه تغییر دهد.

چرا کمبود تراشه وجود دارد؟

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

فقط نام را وارد کنید. نیازی به ثبت ایمیل نیست.

ده − 5 =

دکمه بازگشت به بالا