اطلاعات‌محوراقتصادیبین‌المللیتجارتتکنولوژیجهانزیست ‌محیطیمسکن

معضل بزرگ زباله‌های ساختمان و نحوه مقابله با آن

به گزارش وبسایت خبری بی‌بی‌سی، اگر اخیراً در هر نوع پروژه ساختمانی مشارکت داشته‌اید، با تمام مشکلات مربوط به افزایش قیمت مصالح ساختمانی آشنا خواهید بود. افزایش تقاضا برای ساختمان، همراه با محدودیت عرضه که ناشی از همه گیری ویروس کرونا است، قیمت چوب، سیمان و سایر لوازم ضروری را افزایش داده است. اما سازندگان و مشتریان آنها اگر بخواهند کار را به پایان برسانند، چاره‌ای جز پرداخت این هزینه را ندارند. جوانا اسپنسر، مدیر شرکت ساختمان سازی R&J Construction Services می‌گوید:

شما باید مطمئن شوید که مقدار کافی بودجه را دارید و حتی در صورتی که مشکلی پیش بیاید یا به هر دلیل پیش بینی نشده دیگری، باید کمی بودجه اضافی داشته باشید.

یکی از نتایج مثبت این اتفاق این است که محدود شدن منابع باعث شده است که صنعت با دقت بیشتری در مورد نحوه استفاده از منابع و دور ریختن مواد فکر کند. به گفته وزارت محیط زیست، غذا و امور شهری بریتانیا، صنعت ساختمان مقدار زیادی زباله تولید می‌کند. در واقع، ساخت و ساز، تخریب و حفاری ۶۲ درصد از کل زباله‌های انگلستان را در سال ۲۰۱۸ به خود اختصاص داده است.

در همین حال، مطالعه‌ای در سال ۲۰۱۳ نشان داد که ۱۳ درصد از مواد تحویل داده شده به یک ناحیه ساخت و ساز بدون استفاده مستقیم، به هدر می‌رود و بخش زیادی از زباله‌های ساختمانی قابل بازیافت نیستند. ریکو ووتولویچ، رئیس سیاست‌گذاری مسکن و برنامه ریزی در فدراسیون ملی سازندگان می‌گوید:

وقتی با اعضای فدراسیون خود صحبت می‌کنم، آنها تلاش زیادی می‌کنند تا زباله‌ها را در مکان مناسب قرار دهند، اما محصولات می‌توانند طوری طراحی و ساخته شوند که سازگار با محیط زیست باشند. اگر به نحوه بازیافت یک مقام محلی نگاه کنید، اغلب آنها، مواد را به جای بازیافت می‌سوزانند، بنابراین صنعت به رویکرد استراتژیک‌تری برای پسماند نیاز دارد.

این مشکل زباله بود که بریتانی هریس و جید کوهن را به فکر ایجاد Qualis Flow، محصولی که برای مدیریت بهتر مصالح ساختمانی طراحی شده است، انداخت. در حال حاضر، خانم هریس می‌گوید، صنعت ساختمان فقط داده‌های ناقص و ناسازگار دارد که مصالح موجود در محل ساختمان و نحوه استفاده یا هدر رفتن آنها را پوشش می‌دهد. به طور کلی، شرکت‌ها به یادداشت‌های تحویل کاغذی و مجموعه رسیدهای ایمیل تکیه می‌کنند. سپس این اطلاعات به صورت دستی وارد یک ابزار گزارش پروژه می‌شود. خانم هریس می‌گوید:

اولاً، این ترجمه دستی داده‌ها بین سیستم‌ها باعث می‌شود که حدود ۶۰ درصد از اطلاعات از دست رفته یا اشتباه وارد شوند. بنابراین، داده‌هایی که در این گزارش‌ها داریم بی‌فایده است.

در مرحله دوم، این صنعت از صدها سازمان پیمانکاری بزرگ و هزاران شرکت کوچک‌تر تشکیل شده است که برای ارائه این پروژه‌های پیچیده با هم همکاری می‌کنند. هر یک از این شرکت‌ها میزان مصرف مواد و تولید زباله خود را به روش‌های مختلف، در سیستم‌های مختلف ردیابی و گزارش می‌کنند.

در حالی که از کدهای QR یا برچسب‌های RFID می‌توان برای ردیابی مواد استفاده کرد، آنها به هیچ وجه جهانی نیستند، به این معنی که هر شرکتی که به آنها متکی باشد در تأمین کنندگانی که از این روش‌های پشتیبانی می‌کنند، محدود می‌شود. اما، Qualis Flow فقط با استفاده از یک برنامه تلفن همراه برای گرفتن تصویر از صفحه اصلی و با استفاده از یک پورتال وب برای مشاهده و صادر کردن داده‌ها، به همه مواد اجازه می‌دهد تا زمان بندی و تنظیم شوند.

از آن می‌توان در هر لحظه و در هر مکانی که تلفن هوشمند خود را همراه دارید استفاده کرد و می‌تواند از بازسازی‌های تجاری کوچک گرفته تا پروژه‌های اصلی مانند زیرساخت راه آهن، از همه نوع ساخت و ساز پشتیبانی کند.

الگوریتم‌های یادگیری ماشینی به داده‌ها اجازه می‌دهد تا ساختارهایی را برای شناسایی راه‌های حذف اتلاف و صرفه جویی در وقت، پول و سوخت کربن در محل ایجاد کنند.

بیشتر بخوانید
احتمال سقوط بیشترِ شاخص بورس تا پایان هفته

فشارها برای مدیریت بهتر مصالح ساختمانی افزایش می‌یابد، زیرا خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا و بیماری همه گیر کووید ۱۹ مشکلات زیادی را برای تامین کنندگان ایجاد کرده است. آقای ووتولویچ می‌گوید:

من فکر می‌کنم ما تنها بخش عمده‌ای هستیم که در زمان قرنطینه باز ماندیم، بنابراین تمام کار ما ادامه داشت اما آنچه ادامه پیدا نکرد تولید مواد اولیه مورد نیاز ما در سراسر جهان بود. همه مواد در حال کاهش عرضه هستند، بنابراین به طور ناگهانی کمبود زیادی ایجاد شد.

شرکت دیگری که قصد دارد ضایعات ساختمانی را کاهش دهد، Enviromate است که خرید و فروش مصالح یدکی بازاری را برای شرکت‌های ساختمانی اداره می‌کند.

نایجل ون واسنهاون، بنیانگذار شرکت Enviromate، برآورد می‌کند که در پنج سال تجارت خود، این شرکت بیش از ۲۰۰ هزار تن مواد را از محل دفن زباله خارج کرده است که آجر، چوب و مواد به کار رفته در سقف بیشترین سهم از محصولات مورد معامله را دارند. او می‌گوید با توجه به افزایش قیمت، شرکت‌های ساختمانی دیگر نمی‌توانند اجازه دهند که مصالح خوب به هدر برود. در همین حال، خانم هریس مایل است مقررات قوی‌تری را ببیند. او می‌گوید:

یک مثال عالی از اینکه چگونه مقررات می‌تواند نقش مهمی در تغییر رفتارها ایفا کند، می‌تواند در بهداشت و ایمنی دیده شود. آمارهای قابل توجهی در مورد کاهش مرگ و میر و تصادفات از یک دهه قبل تا کنون وجود دارد.

خانم هریس تصور می‌کند که اگر یک نهاد نظارتی جدید تأسیس شود که نحوه گزارش و مدیریت رد پاهای تولید کربن توسط شرکت‌ها را کنترل کند، می‌تواند در زمینه مدیریت زباله نیز چنین بهبودی ایجاد کند.

بیشتر بخوانید
ترول‌های طرفدار کرملین نظرات وب‌سایت‌های خبری را مورد هدف قرار می‌دهند.

مدیریت پسماند در کانون توجه قرار گرفته است و آژانس محیط زیست در اوایل سال جاری هشدار داد که در برابر کسانی که در رسیدگی مسئولانه با زباله برخورد نمی‌کنند، اقدام خواهد کرد. برایان بری، مدیر اجرایی فدراسیون Master Builders، معتقد است که این صنعت می‌تواند راهنمایی‌های بیشتری انجام دهد. او می‌گوید:

بازیافت، مرتب سازی و ذخیره سازی مصالح در شرکت‌های کوچک ساختمانی در مناطق کوچکتر و به ویژه داخلی دشوارتر است، بنابراین ما باید از سازندگان حمایت بیشتری کنیم تا به آنها در کاهش، استفاده مجدد و بازیافت کمک کنیم. یک نقشه راه مناسب برای اینکه صنعت ساختمان چگونه می‌تواند برای کاهش میزان زباله‌های تولیدی گام بردارد، برای مشاغلی که با اطمینان و سیاست بلند مدت رشد می‌کنند مفید خواهد بود.

خانه‌ای که در برابر آینده محافظت می‌شود، چگونه است؟

[تعداد: ۰   میانگین: ۰/۵]

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

فقط نام را وارد کنید. نیازی به ثبت ایمیل نیست.

10 + 14 =

دکمه بازگشت به بالا