پزشکیزیباییزیبایی صورت

اگر از اسپری مو استفاده می‌کنید این نوشتار را بخوانید!

سهولت در استفاده از اسپری‌های حالت‌دهنده‌ی مو باعث شده است که بسیاری از افراد بیش از دیگر محصولات حالت‌دهنده‌ی مو، از این اسپری‌ها استفاده کنند. البته درست است که حالت اسپری‌بودن‌شان باعث سهولت در استفاده از آن‌ها شده است، اما چند نکته‌ی منفی نیز برای آن‌ها به همراه آورده است که در ادامه خواهید خواند.

نکات منفی استفاده از اسپری مو

۱- اسپری مو و آسم

اگر خود یا یکی از اعضای خانواده‌تان به آسم مبتلا هستید، بهتر است از اسپری مو استفاده نکنید. استفاده از اسپری مو، علائم آسم را تشدید می‌کند و باعث تحریک مجاری تنفسی می‌شود. همین امر، نتیجتاً، احتمال حمله‌ی آسمی را افزایش می‌دهد.

۲- اسپری مو و آسیب به مو

برخی از متخصصان پوست و مو اعتقاد دارند برخورد اسپری مو با ریشه‌ی مو باعث ایجاد موخوره، پوسته‌پوسته‌شدن پوست سر و ریزش مو می‌شود. این قضیه خصوصاً برای کسانی که پوست سرشان خشک است با شدت بیش‌تری روی می‌دهد.

۳- اسپری مو و آسیب به زنان باردار

تحقیقات نشان می‌دهند تماس زنان باردار با اسپری‌های مو، مخصوصاً به طور مداوم، باعث می‌شود که خطر تولد نوزادان پسر ناقص افزایش یابد. در این حالت، مهم‌ترین نقص نوزادان نقص در اعضای تناسلی است. ظاهراً عامل اصلی این نقص در نوزادان، یک ماده‌ی شیمیایی به نام “فتالات” است که عموماً در مواد پلاستیکی وجود دارد و می‌تواند باعث برهم‌خوردن تعادلات هورمونی شود. گویا این ماده در برخی از اسپری‌های مو وجود دارد.

*********

با توجه به عوارض استفاده از اسپری مو، بهتر است به جای استفاده از اسپری، از حالت دهنده‌های گیاهی استفاده کنید. اما اگر با وجود اطلاع از عوارض اسپری مو، باز هم خواهان استفاده از آن هستید، نکات زیر را حتماً در هنگام استفاده رعایت کنید.

بیشتر بخوانید
واکنش‌ها به اعلام خبر واکسن کرونا شرکت فایزر

چند نکته برای استفاده‌ی بهتر از اسپری مو

  • حتماً در هنگام استفاده از اسپری مو، آن را با فاصله‌ای حدود سی سانتیمتر به دور از موهای خود نگه دارید و از این فاصله از اسپری استفاده کنید.
  • اگر در حیاط، یا هر محیط باز دیگر، از اسپری استفاده کنید بهتر است. اگر در فضای بسته از اسپری استفاده کنید، ممکن است قطرات و ذرات آن، تا چندین ساعت در فضا بمانند و موجب آسیب به سلامت شوند.
  • بهتر است برای جلوگیری از ورود ذرات و قطرات اسپری به بدن، هنگام استفاده از آن، دهان و چشمان خود را ببندید. اگر از ماسک استفاده کنید بهتر است. باز گذاشتن پنجره یا استفاده از تهویه پس از استفاده از اسپری نیز می‌تواند مفید باشد.

آرش شمسی

کم کن طمع از جهان و میزی خرسند | از نیک و بد زمانه بگسل پیوند

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

فقط نام را وارد کنید. نیازی به ثبت ایمیل نیست.

نوزده − 13 =

دکمه بازگشت به بالا