اطلاعات‌محور

مصرف چای چگونه به چربی سوزی در ورزش کمک می‌کند؟

این روزها به دلیل  ماشینی شدن زندگی، فعالیت بدنی کمتر مردم و مصرف غذای زیاد شاهد چاقی زیاد و خطرات ناشی ار آن مانند، بیماری‌های قلبی، دیابت نوع ۲، مشکلات گوارشی، سرطان و … هستیم.

یکی از روش‌های پیشنهادی برای رفع مشکل چاقی استفاده از مکمل‌های چربی سوز با ورزش یا بدون ورزش می‌باشد. از جمله مکمل‌های پرطرفدار انواع چای از جمله چای سیاه، چای اولانگ، چای سبز و چای سفید می‌باشند. برخی شواهد نشان می‌دهد مصرف چای، قبل از  ورزش موجب افزایش چربی سوزی در بدن می‎شود.

بررسی اثر چای سیاه:

در تحقیقی به بررسی تاثیر چای سیاه بر روی افراد چاق پرداختند.
در این تحقیق افرادی برای آزمایش انتخاب شدند که ۳۳۳ میلی گرم چای را در ۳ وعده مصرف کردند.
نتایج نشان داد که مصرف چای سیاه می‌تواند موجب کاهش چربی دور کمر و چربی احشایی شود و هم چنین ممکن است از چاقی جلوگیری کند.
در تحقیقی دیگر گزارش شد افرادی که چای سیاه مصرف کردند سرعت متابولیسمشان در هنگام استراحت نسبت به گروه دارونما افزایش می‌یابد.

مصرف چای چگونه به چربی سوزی در ورزش کمک می‌کند؟

بررسی اثر چای اولانگ:

چای اولانگ به همراه چای سبز می‌تواند موجب کاهش وزن شود.
در یک تحقیق تاثیر ۶ هفته مصرف چای اولانگ روزانه به میزان ۸ گرم را بر روی افراد چاق بررسی کردند که نتایج کاهش وزن، چربی زیر پوستی و افزایش درصد چربی بدن را نشان داد.
مصرف چای اولانگ  همچنین می‌تواند موجب افزایش اکسیداسیون چربی در افراد چاق شود.

مصرف چای چگونه به چربی سوزی در ورزش کمک می‌کند؟

بررسی اثر چای سبز:

چای سبز به دلیل داشتن کافئین، کاتچین ، پنی فنول‌ها و در نهایت خاصیت اکسیداسیون چربی می‎تواند باعث کاهش و یا کنترل وزن شود.
دلیل دیگر ارتباط چای سبز با کاهش وزن این است که باعث می‌شود، فرد احساس سیری کند.
همچنین، بعد از مصرف چای سبز ، جذب چربی در روده کاهش می‌یابد که این امر موجب کاهش چربی خون و کنترل وزن می‌شود.

بیشتر بخوانید
آرات حسینی کیست؟ + ماجراهای آرات و پدر آرات
فواید شگفت انگیز چای سبز:
  • پلی فنول‌های چای سبز می‌تواند وزن بدن، شاخص‌های سندرم متابولیک و خطر ابتلا به دیابت و بیماری‌های قلبی را کاهش دهد.
  • در یک گزارش اثر ۸ هفته مصرف چای سبز بر سطوح چربی خون و وزن افراد چاق و دارای اضافه وزن را مورد بررسی قرار دادند. این محققین برای افراد مورد آزمایش خود ۵۰۰ میلی گرم پودر چای سبز و تمرین مقاومتی به مدت ۸ هفته را تجویز کردند که در نهایت نتایج نشان داد این تمرینات و مصرف مکمل می‌تواند باعث کاهش وزن شود.
  • محققین اثر ۲۵۰ میلی گرم چای سبز را همراه با ۹۰ دقیقه فعالیت ورزشی بر روی سطوح پلاسمایی گلیسرول، اسیدچرب و انسولین مردان تمرین کرده مورد بررسی قرار دادند. نتایج این تحقیق نشان داد که یک مرحله تمرین ورزشی به همراه مصرف ۲۵۰ میلی گرم مکمل چای سبز ممکن است منجر به فراخوانی بیشتر گلسیرول و اسیدچرب پلاسمایی شود.
مکانیسم کلی چای سبز بر کاهش وزن

مصرف چای چگونه به چربی سوزی در ورزش کمک می‌کند؟

بررسی اثر چای سفید

علت نام گذاری چای سفید به دلیل پرزهای سفید نقره‌ای جوانه‌های نشکفته گیاه چای است که به آن ظاهری سفید می‌دهد اما چای دم شده به رنگ زرد کم رنگ است. نکته خوشحال کننده این است که مواد چربی‌سوز در چای سفید از چای سبز و دیگر چای‌ها بیشتر است. به همین دلیل مصرف چای سفید ممکن است میزان بافت چربی را کاهش دهد و باعث کاهش وزن شود. برای مثال مصرف ۵۰۰ میلی لیتر چای سفید به صورت دم کرده موجب افزایش اکسیداسیون چربی در فعالیت ورزشی در مردان چاق می‌شود.

بیشتر بخوانید
مایک دیوانه، کسی که در حوزه خودش راهی مشابه تبریزیان را طی کرد!

مصرف چای چگونه به چربی سوزی در ورزش کمک می‌کند؟

همان طور که می‌بینید، اغلب تحقیقات نتایج مثبتی در چربی سوزی و کاهش چربی بدن را گزارش کردند. بنابراین با توجه به عوارض کم و نادر چای می‌توان این نوشیدنی را برای بهبود در کنترل و درمان چاقی پیشنهاد کرد. این در حالی است که در این مطلب فقط اثر چربی سوزی و خاصیت لاغرکنندگی چای مورد بررسی قرار گرفته است و چای دارای خواص مفید دیگری همچون اثر آنتی اکسیدانی هم می‌باشد.

گردآوری مطلب توسط: نوریه مزینانی

بیشتر بخوانید: آنچه که باید در مورد رابطه بیماری‌های اپیدمیک و خرافات بدانید!

مهان صمدی طاری

جست‌وجو‌گر و تحلیلگری که سعی دارد با تمام استعدادها و توانایی هایش پیش از هر چیزی، انسان باشد. «دل مرنجان که ز هر دل به خدا راهی هست!»

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

فقط نام را وارد کنید. نیازی به ثبت ایمیل نیست.

11 + نوزده =

دکمه بازگشت به بالا