خبر ببرکامپیوتر و اینترنت

مصاحبه چالشی وزیر جوان در شبکه خبر با یاد تلویحی عادل فردوسی پور

روز گذشته محمد جواد آذری جهرمی، وزیر جوان ارتباطات مهمان برنامه تیتر امشب شبکه خبر سیما بود و در رابطه با ماجرای احضار و حواشی پیش آمده با مهدی خسروی، مجری برنامه به گفت‌وگو پرداخت.

وزیر جوان در رابطه با مصرف پهنای باند خارجی در کشور از مثال قابل تاملی استفاده کرد. مثال چالشی آذری جهرمی درباره گزارش عادل فردوسی پور برای بازی ۲۹ آذر ماه فینال لیگ قهرمانان آسیای امسال که میان دو تیم پرسپولیس ایران و اولسان هیوندای کره جنوبی برگزار شد، بود. این بازی را عادل فردوسی پور به درخواست کنفدراسیون فوتبال آسیا برای صفحه حساب کاربری AFC فارسی در ایسنتاگرام این کنفدراسیون در محل برگزاری بازی در کشور قطر و به صورت زنده انجام داد. نکته جالب آن برنامه در این بود که فقط آی‌پی آدرس‌های قابلیت دسترسی به گزارش زنده عادل فردوسی پور در آن بازی مهم را داشتند و همین امر عاملی برای هجوم کاربران و بالا رفتن ترافیک در پهنای باند خارجی اینترنت کشور شد.

آذری جهرمی در این باره گفت:

مثالی بزنم که حالا شاید خیلی هم چالشی باشد اما اشکالی ندارد چون مطرح کردن آن خالی از لطف نیست. خب یک گزارش ورزشی می‌خواهد پخش شود و یک مجری هم قرار است این بازی را برای عموم مردم ارائه کند که از قضا مردم هم آن مجری و نحوه اجرایش را می‌پسندند. این در حالی است که این فرد می‌توانست در شرایط مشابه در پلتفرم‌های داخلی به اجرای آن برنامه و مسابقه بپردازد و می‌توانست نهایتاً محتوای داخلی برای پهنای باند اینترنت کشور ایجاد شود. خب زمانی که با آن فرد همراهی نمی‌شود و از قضا به پلتفرم بین المللی قدم می‌گذارد که نتیجه آن محتوای خارجی می‌شود. حال در این میان ما باید به وزارت ارتباطات ایرادی بگیریم؟

اگر آن درصد محتوایی و سیاست‌های اصولی پهنای باند می‌خواهند در کشور رعایت شود، گیرش تنها مختص کابل و سیم و بستن و از این قبیل کارها نیست؛ احتیاج به آزاد کردن و انحصار نکردن است. توجه داشته باشید پهنای باند اینترنت دستوری نیست بلکه شاخصی مصرفی است. مصرف هم به ذائقه مخاطب بستگی دارد. مصرف هم وابسته به ذائقه مخاطب و مصرف کننده می‌باشد. ذائقه هم یعنی باید به نظر مردم توجه نماییم!

بیتشر بخوانید: آذری جهرمی با قرار وثیقه آزاد است

بیشتر بخوانید
روحانی در همایش تجلیل از نمونه های ملی بخش کشاورزی چه گفت؟

مهان صمدی طاری

جست‌وجو‌گر و تحلیلگری که سعی دارد با تمام استعدادها و توانایی هایش پیش از هر چیزی، انسان باشد. «دل مرنجان که ز هر دل به خدا راهی هست!»

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا