اقتصادی

مسکن انقلاب طرحی شبیه به مسکن مهر که اقتصاد کشور را هدف می‌گیرد

برخی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی طرحی در حوزه مسکن شبیه به مسکن مهر در نظر دارند که به «مسکن انقلاب» مشهور شده است. در این طرح قرار است طی ۶ سال، ۶ میلیون خانه ساخته و به مردم فروخته یا اجاره داده شود. طراحان این طرح می‌گویند قصد دارند برای ساخت این خانه‌ها از زمین‌های دولتی استفاده کنند تا قیمت زمین صفر شود.

هزینه ساخت هر واحد ۷۵ متری هم ۲۵۰ میلیون پیش‌بینی شده که باید ۱۵۰ تا ۲۰۰ میلیون آن با وام تامین شود. در نتیجه این طرح سالانه به ۲۰۰ هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد که نیمی از این مبلغ باید از طریق اعتبار بانکی تامین شود. به طور کلی این طرح به سالی ۱۰۰ هزار میلیارد تومان از خطوط اعتباری بانک مرکزی با سود ۹ درصد نیاز دارد.

جدی‌ترین ایراد کارشناسان به این طرح، از همین جا آغاز می‌شود. کارشناسان می‌گویند، ارائه این اعتبارات بانکی ارزان قیمت نقدینگی بسیار بالایی را ایجاد می‌کند. این نقدینگی به بازارهای متعددی مثل بازار خود مسکن و حتی بازار لوازم خانگی و … ورود می‌کند. این یعنی نقدینگی ایجاد شده فارغ از گرانی‌ دیگر کالاها، حتی باعث افزایش قیمت مسکن هم خواهد شد.

مستخدمین حسینی، اقتصاددان و کارشناس مدیریت و کارشناس بازار بورس‌وسرمایه ایرانی درباره طرح مسکن انقلاب می‌گوید:

این طرح منجر به افزایش پایه پولی و تورم می‌شود و در نهایت مردم هم از آن متضرر می‌شوند و باید با افزایش قیمت محصولات و گرانی دست و پنجه نرم کنند.

محمد صادق‌الحسنی، مدیرعامل شرکت توسعه صنایع بهشهر هم در این رابطه می‌گوید:

اعطای اعتباراتی با نرخ ۹ درصد به این طرح، اثر تورمی بسیار بزرگی دارد!

کامران ندری، عضو هیئت علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه امام صادق (ع) هم نظر قابل تاملی در باب مسکن انقلاب دارد و می‎گوید:

اگر طرحی از طریق منابع بانکی تامین مالی شود، آثار تورمی در پی دارد.

 

ندری در ادامه گفته که “طبق نظریات جدید عرضه پول، «اعطای وام مساوی است با خلق پول»

بیشتر بخوانید
آمریکا مجوز شرکت برتر مخابرات چین را لغو کرد

به طوری کلی به نظر می‎رسد داستان طرح مسکن انقلاب همان راهی است که پیش‌تر دز طرح مسکن مهر هم تجربه شده است. در طرح مسکن مهر نیز بانک مرکزی ۴۵ هزار میلیارد تومان خط اعتباری برای طرح اختصاص داد. اثر تورمی این اقدام به اندازه‌ای بود که تورم کشور حتی از ۴۵ درصد هم بالاتر رفت. آن هم در شرایطی که میزان تورم کشور رقم کمی بود و فروش نفت و درآمد نفتی ایران در بهترین شرایط خود قرار داشت، اما اکنون درآمد کشور تحت تاثیر تحریم‌ها به کمترین میزان خود در طی سالیان و ماه‌های اخیر رسیده است.

مشخص نیست، این طرح چه سرنوشت تلخی را برای اقتصادی از هم گسیخته کشور رقم می‌زند. آنچه که مسلم است این است که به گفته کارشناسان، این طرح حتی مشکل مسکن را هم حل نمی‌کند بلکه بر عکس، هم مشکل را تشدید می‌کند و هم گرانی بی‌سابقه‌ای بر سایر حوزه‌ها تحمیل خواهد کرد.

در بحث مسکن، تورقی بر موضوعات زیر را به شما مخاطبان ارجمند مجله اینترنتی خبرببر پیشنهاد می‌دهیم:

مهان صمدی طاری

جست‌وجو‌گر و تحلیلگری که سعی دارد با تمام استعدادها و توانایی هایش پیش از هر چیزی، انسان باشد. «دل مرنجان که ز هر دل به خدا راهی هست!»

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

فقط نام را وارد کنید. نیازی به ثبت ایمیل نیست.

19 + 2 =

دکمه بازگشت به بالا