اطلاعات‌محورتکنولوژیخودروزیست ‌محیطیورزشی

چگونه مسابقات خودروهای الکتریکی پرسرعت باعث پیشرفت این فناوری شده است

اسکوتر برقی که می‌تواند ۱۰۰ کیلومتر در ساعت حرکت کند. با دستگاه جدید و شیکی آشنا شوید که طراحی شده است تا اسکوترهای را که در اطراف خیابان‌های حومه شهر در حال حرکت می‌بینید، در گرد و غبار رها کند.

به گزارش وبسایت خبری بی‌بی‌سی، Nicola Scimeca، بنیانگذار YCOM، یک شرکت فن آوری موتوراسپورت، می‌گوید:

این یک وسیله نقلیه مسابقه است و کاملا متفاوت است.

خودرو S1-X که توسط شرکت او طراحی شده است دارای لاستیک‌های بادی، باتری ۱.۵ کیلووات ساعتی و شاسی فیبر کربنی است و به گفته آقای Scimeca، سواری ثابت و غیرمنتظره‌ای را ارائه می‌دهد. او با اشاره به تست اولیه خود می‌افزاید:

آنچه واقعاً چشمگیر بود، اعتماد به نفسی بود که به شما می‌داد.

و البته هیچ صدایی از اگزوز شنیده نمی‌شد، در عوض، آقای Scimeca می‌گوید که می‌توانست صدای جیغ موتور الکتریکی را در حین بالا و پایین رفتن و صدای لاستیک‌ها را در حالی که مسیر را در می‌نوردیدند، بشنود.

اسکوتر مسابقه ای S1-X توسط مهندسان YCOM طراحی شده است
اسکوتر مسابقه ای S1-X توسط مهندسان YCOM طراحی شده است

خودرو S1-X  یک خودروی مسابقه‌ای کاملاً جدید است. همه رقبا در مسابقات قهرمانی eSkootr در سال آینده، اولین رویداد قهرمانی اسکوتر الکترونیکی جهان، از آن استفاده خواهند کرد. اما بسیاری دیگر از رویدادهای مسابقه‌ای وسایل نقلیه الکتریکی (EV) در سراسر کشور در حال ظهور هستند که پیشرفت‌های مهمی‌ در فناوری EV  را به نمایش گذاشته و از آن حمایت می‌کنند. فرمول E سال‌هاست که وجود داشته است، اما اخیراً سیل رویدادهای مسابقه‌ای خودروهای برقی جدیدتر به چشم می‌خورد.

سایر موارد شامل سری مسابقه Extreme E است که در اوایل سال جاری عرضه شد. در آن، وسایل نقلیه ورزشی برقی (SUV) در یک سری رویدادهای خارج از جاده رقابت می‌کنند. و در سال ۲۰۲۲، SuperCharge مسابقات اتومبیل‌رانی را به خیابان‌های شهر در سراسر جهان خواهد آورد. آقای Scimeca می‌گوید:

ما احساس می‌کنیم واقعاً در حال اختراع یک ورزش جدید هستیم. آنها حتی مطمئن نبودند که راکبان دقیقا چگونه با وسیله نقلیه رفتار کنند. به نظر می‌رسد که از نظر فیزیکی یک کار تخلیه کننده انرژی است. راکبان اسکوترهای الکترونیکی پرسرعت باید به سرعت وضعیت خود را تقریباً در هر گوشه تنظیم کنند.

مسابقه دادن با اسکوتر الکترونیکی از نظر فیزیکی برای راکبان طاقت فرسا است
مسابقه دادن با اسکوتر الکترونیکی از نظر فیزیکی برای راکبان طاقت فرسا است

با این حال، خوشبختانه، هر دور در مسابقات قهرمانی eSkootr تنها چهار یا پنج دقیقه طول می‌کشد. تا حدی به این دلیل که باتری نسبتا کوچک تعبیه شده در پایه اسکوتر دوام زیادی ندارد. آقای Scimeca می‌گوید که یک بار شارژ ممکن است فقط سه یا چهار دور را قبل از تمام شدن انرژی پوشش دهد.

بیشتر بخوانید
آیا دیگو کاستا راهی الهلال عربستان می‌شود؟

عمر باتری

راجر گریفیث، مدیر تیم در Andretti United Extreme E می‌گوید:

برای هر مسابقه ‌EV، باتری خالی به معنای تمام شدن بازی است، بنابراین این چیزی است که کل تیم مسابقه باید هنگام چرخاندن ماشین‌ها بین دورها در نظر بگیرند. همه ما که از موتوراسپرت‌های معمولی آمده‌ایم، با ماشین‌های موتور احتراق داخلی بسیار راحت‌تر بودیم. زمانی که ما شروع به راه اندازی یک ماشین مسابقه‌ای برقی کردیم، به این فکر می‌کردیم که ما اینجا چه کار می‌کنیم؟

راجر گریفیث، مدیر تیم آندرتی یونایتد اکستریم ای، مجبور شد خود را با چالش‌های مسابقه‌های الکتریکی وفق دهد.
راجر گریفیث، مدیر تیم آندرتی یونایتد اکستریم ای، مجبور شد خود را با چالش‌های مسابقه‌های الکتریکی وفق دهد.

او می‌گوید آماده کردن مجدد یک خودروی برقی مسابقه‌ای با باتری خالی سه تا چهار ساعت طول می‌کشد، در مقابل برای خنک‌کردن، سوخت‌گیری و بررسی یک ماشین فرمول ۱، یک ساعت زمان لازم است.

ایمنی و وزن

اما با توجه به تجهیزات الکترونیکی ولتاژ بالا که در اجرای اتومبیل‌های مسابقه‌ای EV دخیل هستند، ملاحظات ایمنی کاملاً متفاوتی نیز وجود دارد.

ماه گذشته، یک سری مسابقات Extreme E در ساردینیا برگزار شد و یکی از اتومبیل‌ها که توسط استفان سارازین هدایت می‌شد، به شدت آسیب دید. آقای گریفیث می‌گوید در چنین مواردی، مهندسان باید کاملاً مطمئن شوند که وسایل الکترونیکی در معرض آسیب قرار نگرفته باشند. او می‌افزاید:

شما باید با احتیاط با آن رفتار کنید تا زمانی که متوجه شوید که چیز ایمن است.

خودروهای برقی همچنین به دلیل باتری‌های سنگین‌شان کمی‌ سنگین‌تر از خودروهای مسابقه‌ای سنتی هستند، اما توزیع وزن آن‌ها در طول مسابقه بر خلاف خودروهای همتایشان که با سوخت مایع کار می‌کنند و دور به دور مصرف می‌شود، تغییر نمی‌کند. بنابراین، خودروهای الکتریکی برای رانندگان کمی ‌متفاوت عمل می‌کنند. یکی از اهداف رویدادهای Extreme E به نمایش گذاشتن قابلیت‌ها و استحکام خودروهای برقی است. پیست در ساردینیا در ایتالیا آزمون بسیار سختی بود، در ابتدا بسیار غبارآلود بود و سپس با پیشروی آخر هفته مسابقه، رطوبت فزاینده‌ای داشت.

بیشتر بخوانید
بررسی و تحلیل 8 تا از لوگوهای معروف دنیا
مسابقه Extreme E فرصتی برای نشان دادن استحکام خودروهای الکتریکی است
مسابقه Extreme E فرصتی برای نشان دادن استحکام خودروهای الکتریکی است

برای Extreme E، همه رانندگان با استفاده از یک SUV الکتریکی با طراحی خاص به نام Odyssey 21 رقابت می‌کنند. آقای گریفیث می‌گوید:

ما اینجا هستیم تا نشان دهیم این خودروها می‌تواند سبز باشد.

خودروOdyssey 21 همچنین فناوری‌هایی را به نمایش می‌گذارد که می‌تواند در نهایت راه خود را به سمت خودروهای برقی مناسب برای مصرف‌کننده  باز کند. یک مثال کلیدی، نیمه‌هادی‌های کاربید سیلیکون است که در خودروهای فرمول E و Extreme E یافت می‌شود. آقای گریفیث می‌گوید، این نیمه‌هادی‌ها امکان انتقال کارآمدتر نیرو را در داخل وسیله نقلیه فراهم می‌کنند. به طور بالقوه ده‌ها مایل برد اضافی را با همان باتری ارائه می‌دهند. او می‌افزاید:

در خودروهای جاده‌ای، این فناوری بسیار گران است، اما در مسابقات اتومبیلرانی در حال توسعه است.

این حرکت می‌تواند کاربید سیلیکون را زودتر از پیش بینی‌های گذشته به خودروهای برقی روزمره برساند. علاقه بازار مصرف همواره در حال افزایش است. تجزیه و تحلیل شرکت حسابداری و مشاوره جهانی EY نشان می‌دهد که خودروهای برقی تا سال ۲۰۲۸، پنج سال زودتر از حد انتظار، در جاده‌های اروپا غالب خواهند شد.

فناوری جدیدی که در خودروهای Extreme E آزمایش می شود ممکن است در نهایت بخشی از خودروهای برقی روزانه برای مصرف کنندگان شود.
فناوری جدیدی که در خودروهای Extreme E آزمایش می شود ممکن است در نهایت بخشی از خودروهای برقی روزانه برای مصرف کنندگان شود.

اتومبیل‌های الکتریکی مسابقه‌ای در رویدادهای بریتانیا نیز محبوب‌تر می‌شوند. شرلی گیبسون هماهنگ کننده مسابقات قهرمانی مسابقات رالی کراس رترو و تمام الکتریکی الکترو رالی کراس است که در سال ۲۰۲۱ راه اندازی شد. خانم گیبسون به پذیرش خودروهای الکتریکی در مسابقات اتومبیلرانی بریتانیا کمک کرده است. او می‌گوید:

این حرکت باید انجام می‌شد و اکنون باید برای تضمین آینده‌ای پایدارتر انجام شود. می‌دانید، من نمی‌خواستم برای اجرای این موضوع در بریتانیا خیلی دیر شود.

شرلی گیبسون می‌گوید دورهای پنج دقیقه‌ای در مسابقات رالی کراس برای خودروهای برقی به خوبی کار می‌کند تا زمان شارژ را کاهش دهند.
شرلی گیبسون می‌گوید دورهای پنج دقیقه‌ای در مسابقات رالی کراس برای خودروهای برقی به خوبی کار می‌کند تا زمان شارژ را کاهش دهند.
بیشتر بخوانید
پیکان، سالار سابق جاده‌های ایران، 53 ساله شد!

او توضیح می‌دهد که دورهای کوتاه پنج دقیقه‌ای یا بیشتر در مسابقات رالی کراس، ترکیبی بین رالی و مسابقات پیست، برای ماشین‌های الکتریکی عالی است، زیرا برای رقابت نیازی به شارژ طولانی ندارند. خانم گیبسون به طور کامل از توسعه وسایل نقلیه مسابقه‌ای EV جدید و مشارکت تیم‌ها و رانندگان مشهور برای تحریک مسابقات الکتریکی حمایت می‌کند. او می‌گوید:

این آینده است.

Electro Rallycross امسال راه اندازی شد
Electro Rallycross امسال راه اندازی شد

او می‌افزاید که در حالی که برخی از طرفداران خودروهای بنزینی همیشه از نبود صدای اگزوز در وسایل نقلیه الکتریکی شاکی هستند، اما تماشای بصری آنها هیجان‌انگیز است.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا