حوادث

علت مرگ سیلوی برونر دبیر اول سفارت سوئیس مشخص شد

پژوهش پیرامون علت مرگ خانم سیلوی برونر دبیر اول سفارت سوئیس در تهران – که حدود بامداد سه‌شنبه ۱۴ اردیبهشت ماه رخ داد – با پیداشدن دست‌نوشته‌ای در آپاتمان‌اش به نتیجه‌ی قطعی نزدیک‌تر شد. جسد دبیر اول سفارت سوئیس و معاون مسئول حافظ منافع ایالات متحده‌ی آمریکا در ایران در حدود ساعت ۹ صبح روز ۱۴ اردیبهشت‌ماه در محوطه‌ی سبز برج آبشار در کامرانیه‌ی تهران پیدا شد و تیم تحقیقاتی بلافاصله با حضور در محل حادثه تحقیقات خود را برای کشف راز مرگ سیلوی برونر شروع کردند.

یافته‌های تیم تحقیقاتی و اظهارات شاهدان درباره‌ی مرگ دبیر اول سفارت سوئیس در تهران

تیم تحقیقاتی پلیس جنایی هنوز درباره‌ی علت مرگ دبیر اول سفارت سوئیس خانم سیلوی برونر نتیجه‌ی نهایی را اعلام نکرده است، اما ظاهراً روشن‌شدن بعضی جزئیات درباره‌ی آن‌چه برای او اتفاق افتاده و البته پیداشدن دست‌نوشته‌ای در آپارتمان‌اش، پلیس را به یافتن علت دقیق مرگ برونر نزدیک‌تر کرده‌اند.

دبیر اول سفارت سوئیس در ایران در طبقه‌ی ۱۷ از برج ۱۸ طبقه‌ای آبشار در محله‌ی کامرانیه در تهران ساکن بوده و تنها زندگی می‌کرده است. هویت جسد زنی که حوالی ساعت ۹ روز ۱۴ اردیبهشت در محوطه‌ی این برج پیدا شد، کمی بعد از اطلاع‌رسانی یکی از کارگران خدماتی برج، توسط تیم تشخیص هویت مشخص و جسد او برای کالبدشکافی و انجام اقدامات لازم به پزشکی قانونی منتقل شد.

پلیس با بررسی آپارتمان خانم برونر هیچ اثری از درگیری پیدا نکرده و در تراس هم ردی از خون یا هر عامل دیگری که نشان از درگیری داشته باشد پیدا نشده است. مأموران پلیس جنایی کمی بعد از یافتن جسد، تحقیقات برای اطلاع از جزئیات مرگ خانم سیلوی برونر را شروع کردند و با پرس‌وجو از ساکنان برج دریافتند که او از همسر خود جدا شده و تنها زندگی می‌کرده است. برونر ۵۱ ساله، مادر دو فرزند بوده که یکی از آن‌ها درگذشته و دیگری ساکن سوئیس است.

بیشتر بخوانید
آیا بیماری طاعون خیارکی در شمال چین شیوع پیدا کرده است؟

دبیر اول سفارت سوییس

گفته‌های شاهدان درباره‌ی دبیر اول سفارت اول سوئیس در ایران

بنابه‌گفته‌ی زنی که حدود ۲۰ سال به‌عنوان مستخدم برای خانم برونر کار می‌کرده و هر روز بین ساعات ۸ صبح تا ۴ بعدازظهر در خانه‌ی او حضور داشته، متوفی گاهی افسرده بوده، اما در روزهای اخیر چنین نبوده و حال روحی خوبی داشته است. از سوی دیگر همکاران خانم سیولی برونر در سفارت سوئیس او را زنی سرزنده و امیدوار به زندگی توصیف کرده‌اند و اظهار داشته‌اند که باور این‌که او دست به خودکشی زده باشد بسیار دشوار است.

اظهارات یکی از ساکنان برج آبشار که در حوالی نیمه‌شب سه‌شنبه ۱۴ اردیبهشت با شنیدن صدایی شبیه به انفجار بیدار شده، سرنخ‌های نسبتاً مهمی از علت حادثه را در اختیار پلیس گذاشت. او فیلم‌های دوربین مداربسته‌ای که در آپارتمان‌اش قرار داشتند را در اختیار پلیس قرار داد. در این فیلم‌ها صحت اظهارات این ساکن برج، یعنی بیدارشدن از خواب در حوالی نیمه‌شب و صدای انفجار تأیید شد و ظاهراً در همان زمان بوده که برونر از آپارتمان خود به پایین سقوط کرده است.

نتیجه‌ی تحقیقات پزشکی قانونی

پزشکی قانونی بلافاصله بعد از کشف جسد برای بررسی جسد خانم برونر در محل حادثه حاضر شد و در معاینات اولیه‌ی اعلام کرد که بیش از ۸ ساعت از زمان مرگ او می‌گذرد. پزشکی قانونی همچنین در بررسی‌های خود هیچ اثری از جراحت روی بدن متوفی پیدا نکرد.

پیداشدن دست‌نوشته‌ی سیلوی برونر و افزایش احتمال صحت فرض خودکشی

پلیس جنایی حین بررسی آپارتمان دبیر اول سفارت سوئیس در تهران دست‌نوشته‌ای بدون تاریخ و بدون امضا را در اتاق پذیرایی و در کنار تلفن همراه او پیدا کرد که محتوای آن حاکی از آگاهی خانم برونر از مرگ خود در فاصله‌ای نسبتاً کم از زمان یادداشت دست‌نوشته است و می‌توان با درنظرگرفتن عدم وجود جراحات روی بدن متوفی، آن را یک یادداشت پیش از خودکشی و به‌نوعی وصیت‌نامه تلقی کرد.

بیشتر بخوانید
جزئیات هک سایت ثبت احوال بوشهر

برونر در این یادداشت به زبان انگلیسی نوشته است:

جسدم را پس از مرگ به سوئیس منتقل کرده و به پسرم اطلاع بدهید. بعد از آن جسدم را بسوزانید و سپس خاکستر آن را کنار فرزندم که فوت شده دفن کنید. علاوه‌براین هرچه پول، دارایی و سرمایه دارم را به پسر دیگرم بدهید.

پلیس با تطبیق‌دادن دست‌خط این یادداشت با سایر نوشته‌های خانم برونر به این نتیجه رسید که این یادداشت توسط خود متوفی نوشته شده و البته برای بررسی‌های بیشتر و خط‌شناسی آن را به بخش مربوط در دایره‌ی تشخیص هویت پلیس آگاهی تهران تحویل داد.

آیا سیلوی برونر دبیر اول سفارت سوئیس خودکشی کرده است؟

با کنارهم‌چیدن یافته‌ها، یعنی یافتن یادداشت خانم برونر، نبود جراحت روی بدن متوفی، نبود آثار درگیری در آپارتمان او و همچنین نبود هیچ مدرکی که فرضیه‌ی دیگری را به‌عنوان علت مرگ دبیر اول سفارت سوئیس پیش بکشد، می‌توان احتمال این‌که علت مرگ خانم سیلوی برونر خودکشی با پریدن از تراس آپارتمان‌اش در طبقه‌ی ۱۷ برج آبشار کامرانیه باشد را بسیار زیاد دانست. البته پلیس هنوز کاملاً متقاعد نشده که علت مرگ متوفی خودکشی بوده و همچنان مشغول انجام بررسی‌های بیشتر برای کسب اطمینان از علت مرگ کارمند سابق سفارت سوئیس در تهران است.

آرش شمسی

کم کن طمع از جهان و میزی خرسند | از نیک و بد زمانه بگسل پیوند

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

فقط نام را وارد کنید. نیازی به ثبت ایمیل نیست.

17 + بیست =

دکمه بازگشت به بالا