سیاسی

آیا رهبر کره شمالی مرده است؟

در روزهای اخیر اخبار ضد و نقیضی از وضعیت سلامتی کیم جونگ اون – رهبر کره شمالی – منتشر شده‌اند که برخی از آن‌ها نشان‌دهنده‌ی مرگ این رهبر ۳۶ ساله‌ی کره‌ی شمالی و آماده‌شدن خواهر ۳۱ ساله‌ی او برای گرفتن قدرت در کره شمالی هستند.

در هفته‌های اخیر که کروناویروس در سطح جهان شایع شده، اخبار نشان از آن داشتند که گویا در کره شمالی کرونا چندان شایع نشده است، هرچند که چندان نمی‌شد بر آماری که از کره شمالی بیرون می‌آمدند اتکا کرد؛ اما آن‌چه که در این روزها بیشتر سر و صدا کرده است غیبت ادامه‌دار کیم جونگ اون رهبر کره شمالی است.

تقریباً ۱۰ روز پیش بود که او در مراسم تولد بنیانگذار کره شمالی که همان پدربزرگ‌اش باشد حاضر نشد و این عدم حضور او بسیار در رسانه‌ها سروصدا کرد. جالب آن که حدس‌های زیادی برای علت غیبت او در مراسم زده شد و یکی از آن‌ها این بود که کیم جونگ اون به دنبال آن است که پیوند خود با گذشته – یعنی با میراث پدر و پدربزرگ – را تا حدی قطع کند و خود را رهبری مجزا و مستقل و البته مدرن نشان دهد.

اما غیبت ادامه‌دار او این‌گونه حدس‌ها را نادرست نشان داد و اکنون حدس‌ها و گمانه‌زنی‌ها حول مرگ رهبر کره شمالی هستند. تقریباً از یک هفته‌ی پیش اخبار ضد و نقیضی مربوط به مرگ رهبر کره شمالی منتشر شدند و رسانه‌های چینی، کره‌ای، اروپایی و آمریکایی اخبار گوناگونی در مورد آن که آیا رهبر کره شمالی بیمار شده و درگذشته است انتشار دادند.

بیشتر بخوانید
متن نامه احمدی نژاد به روحانی | سرشار از اعتراض

به‌عنوان مثال، شبکه‌ی «ان‌کی» مربوط به کره‌ی جنوبی تأیید کرد که «اون» تحت عمل جراحی قرار گرفته اما در حال حاضر حال او بد نیست و رو به بهبودی است. سی‌ان‌ان اما گزارش داد که حال «اون» خوب نیست و بسیار وخیم است و در خطر مرگ قرار دارد.

به‌تازگی هم برخی از رسانه‌های چینی و ژاپنی خبر مرگ رهبر کره شمالی را منتشر کردند و به صراحت اعلام کردند که کیم جونگ اون درگذشته است و خواهر او آماده‌ی آن است که برای گرفتن تصدی قدرت در کشور کره‌ی شمالی اقدام کند.

جالب آن که چین هم به تازگی تیمی پزشکی برای بهبودی وضعیت سلامت کیم جونگ اون به کره شمالی اعزام کرده است تا لااقل بتوان تا حدی با اطمینان گفت که گویا وضعیت سلامت کره شمالی وخیم است، هرچند که با اطمینان نمی‌توان در مورد مرگ او صحبت کرد.

اما سخنگوی نهاد ریاست کره‌ی جنوبی، کنگ مین سوک، به صراحت اعلام داشت که «ما برای آن که بتوانیم چیزی را تأیید کنیم، هیچ چیز در دست نداریم و تاکنون هم فعالیتی غیرعادی در کره‌ی شمالی مشاهده نکرده‌ایم».

چندی پیش دونالد ترامپ هم اعلام کرد که اخبار حول «اون» نمی‌توانند صحیح باشند. او در صحبت‌های‌اش برای وضعیت سلامتی «اون» ابراز امیدواری کرد.

آخرین خبرها اما نشان می‌دهند که رهبر کره شمالی پیونگ یانگ، پایتخت کشور، را ترک کرده و به سمت سواحل شرقی کره شمالی رفته است. گفته می‌شود قطار خصوصی اون در شهر وونسان، در شرق کره شمالی، دیده می‌شود.

حتی به‌تازگی تصویری از جسد او هم منتشر شده که البته معلوم شده این تصویر جعلی است و در واقع فتوشاپ تصویر جسد پدر کیم جونگ اون است.

بیشتر بخوانید
تلاش و تجمع ایرانیان در فرودگاه بوستون برای جلوگیری از اخراج شهاب دهقانی

مرگ رهبر کره شمالی

باید منتظر ماند و دید آیا خبری قطعی در مورد سلامت یا مرگ «اون» از سوی رسانه‌های رسمی کره شمالی یا چینی منتشر می‌شود یا خیر.

آرش شمسی

کم کن طمع از جهان و میزی خرسند | از نیک و بد زمانه بگسل پیوند

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

فقط نام را وارد کنید. نیازی به ثبت ایمیل نیست.

پانزده + بیست =

دکمه بازگشت به بالا