سیاسی

گاردین خبر از مذاکرات محرمانه ایران و عربستان می‌دهد!

آیا می‌توان در آینده نزدیک شاهد صلح دو کشور بود؟

رئیس جمهور کشورمان، حسن روحانی هفتم شهریور ماه سال ۱۳۹۶ در گفت‌وگویی تلویزیونی در رابطه با تیرگی روابط با عرستان سعودی چنین گفته بود که ما می‌خواهیم اگر مشکلی میان دو کشور وجود دارد برای حل آن باید با هم به گفت‌وگو بپردازیم و به این ترتیب مسائل خود را حل و فصل نماییم. حال خبر رسیده که یک ایرانی و یک سعودی در مقاله‌ای مشترک در روزنامه گاردین راهکاری برای آشتی دو کشور پیشنهاد داده‌اند. این دو نفر سیدحسین موسویان، دیپلمات پیشین ایران و عبدالعزیر الصقر رئیس مرکز تحقیقات عربستان سعودی هستند.

آنها گفته‌اند که روی کار آمدن دولت جو بایدن فرصت مناسبی برای آغاز گفت‌وگوهای ایران و عربستان است. پیشنهاد این دو مذاکره بر پایه ۱۲ اصل و انجام اقدامات اعتمادساز متقابل است. شاید نفس چنین پیشنهادی موضوع جدیدی نباشد اما انتشار چنین مقاله‌ای در روزنامه گاردین، اهمیت موضوع را دو چندان می‌کند. گاردین در این باره نوشته ایران و عریستان ماه‌هاست به صورت محرمانه در حل گفت‌وگو بر سر ابتکاری به نام «مسیر دو» هستند. پیشنهاد موسویان و عبدالعزیر القصر نیز محصول همین ابتکار است.

اگر به خاطر داشته باشید، سیزدهم آبان ماه سال گذشته بود که علی ربیعی، سخنگوی دولت از ارسال نامه‌هایی توسط حسن روحانی به حکام سعودی خبر داد و متذکر شد که اساس نامه‌های ارسالی برقراری صلح و ایجاد ثبات در منطقه خاورمیانه بوده است. حال گاردین با توجه به این اطلاعات نتیجه‌گیری کرده که پیشنهاد آنها نشان دهنده آمادگی ریاض و تهران برای استفاده از دوره روی کار آمدن جو بایدن و فضایی است که برای این منظور قابل فراهم شدن است.

بیشتر بخوانید
حمله به کاروان نظامیان آمریکا در عراق + جزئیات

خصومت ایران و عربستان در سال‌های اخیر و به ویژه در دوره ریاست جمهوری دونالد ترامپ در ایالات متحده تشدید شده بود اما به گفته گاردین حالا دو کشور در تلاش هستند تا با استفاده از فضایی به خاطر بایدن به وجود آمده، به دشمنی و خصومت طولانی مدت خود پایان دهند. خصومتی که به قول رئیس جمهور مشکل پیچیده غیر قابل حلی نیست و هر زمانی که دو کشور آماده باشند قابل گفت‌وگو و حل شدن است.

درستون سیاسی مجله اینترنتی خبرببر همچنین بخوانید: ظریف : امضای بایدن شرط لازم است اما کافی نیست!

مهان صمدی طاری

جست‌وجو‌گر و تحلیلگری که سعی دارد با تمام استعدادها و توانایی هایش پیش از هر چیزی، انسان باشد. «دل مرنجان که ز هر دل به خدا راهی هست!»

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

فقط نام را وارد کنید. نیازی به ثبت ایمیل نیست.

سه × سه =

دکمه بازگشت به بالا