اجتماعی

سیر تا پیاز مداحی جنجالی محمود کریمی + ویدئو

چند روز پیش از شبکه‌ی دو سیما ویدئویی از مداحی یا در واقع روضه‌ای از محمود کریمی به‌صورت زنده پخش شد. حاج محمود کریمی در این ویدئو که حدود ۳ دقیقه است روضه‌ای عجیب خواند، روضه‌ای که پس از آن انتقادات زیادی را به‌همراه داشت. مداحی جنجالی محمود کریمی یا در واقع روضه‌ی محمود کریمی در مورد تخته‌نرد بازی‌کردن امام حسین با خسروخان مست است.

خسروخانِ روضه‌ی محمود کریمی، سالمندی است که «نفس‌اش آنقدر حق بود که دعا می‌کرد مستجاب می‌شد، اهل گریه بود، برای امام حسین می‌مرد». اما این خسروخان قبلاً اهل مست‌کردن و عیش و نوش بوده‌است و قصه‌ای که محمود کریمی تعریف می‌کند در واقع قصه‌ی انقلاب درونی خسروخان و تبدیل او از خسروخان مست به خسروخان مؤمن است.

ماجرای تبدیل خسروخان – که در جوانی اهل عیش و نوش بوده – به کسی که «برای امام حسین گریه می‌کند» این است که در شب اول محرم، خسروخان برای مست‌کردن به خانه می‌رود و در حال نوشیدن است که با امام حسین تخته‌نرد بازی می‌کند و مدام می‌بازد. جالب آن که تخته‌نرد آن‌ها سر دو گونی برنج است. وقتی خسروخان برنج‌ها را می‌بازد و به تکیه‌ی محل می‌رود که برنج‌ها را آن‌جا تحویل دهد، زنی به او می‌گوید که «نذرت قبول، اما هیچ‌وقت با بچه‌ی من قمار نکن».

شرح ماجرا را از زبان محمود کریمی در زیر بشنوید:

محمود کریمی توضیح داد

ازآن‌جا که این ویدئو موجب انتقادات زیادی به محمود کریمی شد، او درصدد برآمد که توضیح دهد. کریمی گفت در واقع خسروخان در عالم خودش تصور کرده است که با امام حسین در حال بازی تخته‌نرد است.

بیشتر بخوانید
پرونده املاک نجومی شهرداری تهران | بررسی املاک واگذاری شهرداری

او در ویدئویی که در شبکه‌ی ۲ پخش شد گفت:

بعضی‌ها حکایت را متوجه شدند، بعضی‌ها متوجه نشدند. من از آن‌ها که متوجه نشدند عذرخواهی می‌کنم، شاید من خوب جا نینداختم. یک عده هم هستند که خودشان را به متوجه‌نشدن می‌زنند. این موضوع حکایت بود نه روایت.

این بنده‌ی خدا در عالم خودش تصور کرد که در برابر حضرت نشسته است. من چنین جسارتی نمی‌کنم که …

خیرش هم این است که یک عده‌ای حساس می‌شوند و می‌روند دوباره روضه را گوش می‌کنند و برکت بیشتری خواهد داشت. … ما ملامتی هستیم، ما از این حرف‌هایی که … زیاد شنیدیم.

واکنش وزیر ارشاد به مداحی جنجالی محمود کریمی

در میان انتقادات و واکنش‌هایی که نسبت به مداحی جنجالی محمود کریمی سر گرفت، وزیر ارشاد هم نقشی داشت. سید عباس صالحی، وزیر ارشاد، در توییترش نوشت:

خطیب، مداح، نویسنده، هنرمند و … اشتباه می‌کنند، خطا لازمه‌ی زندگی بشری است؛ اما دو چیز ناگوار است:

توجیه ناموجه خطا

تبعیض در برخورد با خطا

این دو وجدان عمومی را رنج می‌دهد.

واکنش وزیر ارشاد به مداحی جنجالی محمود کریمی

واکنش مصطفی تاجزاده به روضه جنجالی محمود کریمی

مصطفی تاجزاده، فعال سیاسی اصلاح‌طلب، نیز به این ماجرا واکنش نشان داد و نوشت:

وقتی نورچشمی‌ها چک سفیدامضا، بی‌هیچ نظارت و بازخواستی، بگیرند و مدح حقیقت و عدالت و ذم حق‌کشی و فساد، به تملق‌گفتن از حاکمان و هتاکی دلسوزان استحاله یابد، مداحی هم در کمال بی‌خبری نسبت‌های شرم‌آور به معصومین می‌دهد و صداوسیما با پخش آن ترهات، موجب وهن دین و استهزای اعتقادات مردم می‌شود.

همچنین بخوانید: الناز گلرخ کیست؟

آرش شمسی

کم کن طمع از جهان و میزی خرسند | از نیک و بد زمانه بگسل پیوند

نوشته های مشابه

‫۵۳ نظرها

  1. کاش عبارت “انحصارطلبی معصومین علیهم السلام” رو درک میکردیم و بعد راجع به آقای کریمی نظر میدادیم
   بیشتر مخاطبای ایشون بنظرتون چه قشری هستن؟
   ما بچه بظاهر مذهبی های تا نوک بینی بین یا خسرو قماربازها؟؟
   در فقه اگر حرفی از واجب و حرام و مستحب و مکروه ومباح و جایز و صحیح و باطل زده میشه برای اونه که بنده تکلیف رابطه خودش و خدا رو بدونه نه اینکه خوب بودن و بدبودن آدمارو تو دنیا مشخص کنه که چه بسا گناه عُجب که تقریبا بیشتر مثلا مذهبی هایی چون ما بهش دچاریم از هر گناهی بالاتره!

  2. اگر اشتباهی کرده عذرخواهی کرد…. درضمن چرا همیشه ما مذهبی ها دنبال گرفتن اشتباهات هم هستیم درحالی که دشمن ما داره به ما ضربه میزنه… نمیگم اشتباهات نباید گوش زد بشه اما نه تا این حد ک به خاطر یک اشتباه که عذر خواهی هم کرده بگیم تاریخ مصرفش گذشته … میدونی دشمن اسلام و تشیع داره چه بلایی سر ما میاره که فقط دنبال تخریب همیدیگه ایم؟ دیگه ما مذهبی ها انقلابی ها به خاطر اشتباهی نباید اون فرد رو مرتد بشماریم. کلی خوبی کرده نمیبینیم و فقط وقتی اشتباهی کرد باید جبهه بگیریم؟

 1. یه حکایت تعریف کرده راجع به یه گنهکار ، جالبه همین حکایت رو نه ولی مشابهش رو آقای کافی و سایرین هم گفتن ولی مشکلی نبوده اما چرا حالا یه عده شدن کاسه داغ تر از آش ؟ انقدر خشکه مقدس بازی درنیارین. . دنبال جذب باشین و برای رضای خدا دست از این شیطنت هاتون بردارین. این حرفها و افکارتون شیطانیه. بنده خدا حکایتی گفته که باشنیدنش دل گنهکارها هم یه تکونی میخوره و ان شاءالله از خواب غفلت بیدار بشن. اما شماها مراقب دل خودتون باشید که دل شما رو هم شیطون و یا نفس عمارتون تکون نده واسه غیبت و تهمت ! عُجب گناه وحشتناکیه که مختص مؤمنینه. مراقب حرفاتون باشید

  1. محمدصادق جان من به عنوان یه گناهکار بزرگ با شنیدن این اراجبف اصلا دلم که سهل هیچ جای بدنم تکون نخورد
   با عشق چک سفید مداحی کردن اخرش همین خرافات میشه اگه مداح یه انسان صادق باشه راجع به خیانت منتظران امام حسین تا قیامت روضه بگه تموم نمیشه که بیاد این مزخرفات رو سرهم کنه

  2. محمد صادق کمی هم به افکار دیگران احترام بگذار، شما این موضوع را اینطوری برای خودت میبافی، قرار نیست دیگران مثل شما فکر کنند، دیگران را هم اینقدر موعظه و نصحیت و پند نده شاید شما هم در مسیر اشتباه باشی، شیطان به شما نزدیکتره اگر در آیات قرآن دقت کرده باشی!
   چطور حالا نوبت شما میشه، خشک مقدس بازی در نیاوریم ولی پدر بعضی ها را با همین خشک مقدس بازی در طول این انقلاب درآورید.! این طرز تفکر شما ناشی از یک نوع آموزش غلط از دوره کودکی میباشد که همیشه میخواهید مردم را با افکار خودتان بسنجید و فکر میکنید چون یک حس خوبی به شما دست داد پس همه اش حق و درست هست. و از یک موضع بالاتر به دیگران نگاه میکنید حتی خودتان متوجه نمیشید و فکر میکنید خیلی متواضع هستید. اصلا اینطور نیست.
   تو را به خدا قسم میدهم تا دیر نشده بیاییم بیشتر فکر کنیم بیاییم با عینک قلابی و ساختگی خودمان به مسائل نگاه نکنیم.
   در ضمن “نقس اماره “درسته نه ” نفس عماره”

  3. وقتی یکی از دوستانم که کلیپ به اصطلاح روضه را دید و اصلا این نمی شناختش دید بهم گفت این خودش هم مست بود ؟؟
   اگر خدابیامرز کافی حکایتی گفتند در قالب نقل کردن بوده نه روضه و مستقیم از صدا سیما پخش بشه…

 2. برید از خدا بترسید
  خدا لعنتتون کنه انقدر برای حاج محمود توطئه نکنید
  حاج محمود مرد خداست حالا بشینید ببینید چقدر ارج پیدا میکنه
  خداوند دو زمان خندهاشان میگیرد زمانی که اراده کنن کسی برود بالا و مردم نگذارند و دیگر زمانی که بخواهند کسی را زمین بزنند و اون هم مردم نذارند
  هر کاری دوست دارید بکنید ولی باید جواب پس بدید

    1. شما آدم رو قضاوت میکنی . من راجع به خودم حرف نزدم . بازی این آقا و پا منبری های بازیگرشم دیدم ، خودشم نمیدونم منظورت چیه که برای امام حسین کاری کرده . چون اگه فی سبیل الله بود لکسوس و بنز در کار نبود ، خانم محترم .

 3. یعنی چی تاریخ مصرف کریمی تموم شده؟؟؟؟؟ مگه موضوعات مربوط به امام حسین علیه السلام تاریخ شروع و مصرف داره؟؟کسی که اینجوری نگاه میکنه باید در کمین بشینه که هرکسی اشتباهی کرد اونو پتکی کنه بر سر همه.جالبه یه مداح یه حکایتی تعریف میکنه یه دفعه بعضیا نگران دین و اعتقادات مردم میشن. سوال واقعی اینه که آیا واقعا شما نگران دین مردم هستید یا فرصت رو مناسب دیدید برای خودی نشان دادن؟؟؟

 4. حکایتش حکایت خوبیه فقط باعث ک فهمی میشه یعنی یه عده نمی تونن درکش کنن و برا همینم بهتره که گفته نشه..
  امام ، امام همه است نه فقط امام نماز شب خونا
  به قول مولوی هر کسی از ظن خود شد یار من ، یه خسروخانی با این مشخصات هم میتونه امام حسین .ع. رو دوست داشته باشه می تونه هدایت بشه
  طرق الی الله بعدد انفس الخلایق
  حکایت ، حکایت ما گنهکاراست
  اما خب یه عده خشکه مذهبی شاید نتونن درک کنن و خیال کنن امام حسین .ع. با این مرد نشسته بوده و بازی می کرده ، مشخصاً این مرد تو عالم خودش اینجوری خیال می کرده و به نیابت داشته خودش تاس می‌ریخته و بازی می کرده

 5. یه عده عقلشون تو گوشیاشونه تا نظری از یه سلبریتی میخونن شروع میکنن به رنگ عوض کردن ولی وقتی واقعیت های ماجرا رو ببینیم می فهمیم که کاملاً در اشتباهیم.عزیزان آقای محمود کریمی که الان شده نقل دهن یه عده احمق کسیه که چندین ساله با عشق برای اهل بیت میخونه،بدون اینکه ریالی پول بگیره.(آقای فلانی که چرت و پرت میگی اگه مردی یه بار به خاطر رضای خدا یه کاری کن و پول نگیر)

  1. پس همانطورکه نباید حرف آن شخص را قبول کنم یا رد کنم همینطور هم، حرف شما را نه قبول دارم نه رد میکنم اما چیزهایی که خودم با چشمم دیدم و می بینم، دیگه نیازی به تایید و یا رد کسی ندارم مطمئن باش دیر یا زود خیلی ها هم می بینند! و دیگه نیازی نیست که زود قضاوت کنیم یا دیگران را احمق فرض کنیم!

 6. سلام . واقعا متاسفم برای کسانی که نه درد دین دارند نه درد مردم و نه درد نان .وقتی طرف خودش میگه این حکایت بود نه روایت و اگر هم نتونستم خوب جا بندازم .و عذرخواهی کرد . دیگه چرا بعضی ها کاسه داغ تر از آش شدند. آقای تاجزاده چموش ، استاد جنگ روانی وقتی موضعگیری کرد دیگه مطمئن باشید که این جنگ روانی هست. آقای تاجزاده یادته یا یادت رفته که اون رفیق شفیق شما چندین سال پیش در همدان چه جسارتی به ائمه معصومین علیهم السلام کرده بود و حتی به اعدام محکوم شد (هرچند خوشبختانه توسط دیوان نقض شد) اونموقع کجا تشریف داشتی و چی گفتی؟

 7. با سلام خدمت تمامی عاشقان اهل بیت عصمت و طهارت و تمامی ولایتی ها و انقلابی ها چند نکته را همه باید توجه کنیم ۱_عالم محضر خداست و همیشه خدا را در نظر بگیریم ۲_تمام اعمالمان برای رضای خدا باشد ۳_ شهرت باعث غرورمان نشود ۴_ مداحان اهل بیت بخصوص قدیمی ها و صاحبان شهرت بایستی دقت کنند در کجا و در چه زمان اشعار و روایت و حکایت ها را بازگو کنند ۵_جلوتر از ولایت و عقب تر از ولایت نمانیم و در این زمان داشتن بصیرت واجب است ۶_اگر اشتباهی میکنیم با صراحت عذرخواهی کنیم و مشکل را سیاسی و جناحی نکنیم ۷_ دشمن بدنبال بهانه از هر طریق ممکن جهت بهم زدن وحدت مسلمین است ۸_ در آخر پیروان ولایت و شهدا در اعمالشان و رفتارشان طوری عمل نکنند باعث زحمت برای مقام معظم رهبری شوند ۹_انشااله امام زمان همه ما را هدایت کند و ما را از شر وسواس شیطان در امان بدارد. التماس دعا

 8. همین که مصطفی تاج و امثال اون میاند وسط تکلیف معلومه.
  وزیر ارشاد هم بهتره یه سری به ابتذال و فساد توی سینما بزنه و یه پیغام هم بخاطر اون ها بده.
  عزت دست خداست و هر کسی با یک بار اومدن توی چیذر میفهمه که خدا به کی عزت داده و چه کسایی رو ذلت.

 9. الان چند ماهی هست که از رامبد جوان برنامه‌های میگذارن برای اینکه بتونه برگرده تلوزیون شاید این قیل وقالها برای پوششی باشه یا حواسها رو میخوان پرت کنن، حاج محمود کریمی هم سنگ میخوره مثل اربابش، چرا سنگ میزنین،رامبد باید تو تلوزیون باشه ولی نوکر امام حسین نباید باشه، مطمئنا این یه خیانته،

 10. سلام
  ای کاهش اونهایی که تاج زاده را وهن میدانند سوابق خود را منتشر کنند تا مشخص شود چه کسی وهن انقلابه. وای کاش اونهایی که این طور از این مداحی دفاع میکنند. ودغدغه دفاع از مذهب را دارند بدانند مذهبی که امام حسین برای حفظ آن شهید شد مذهب صداقت و راستی وعدالت وبرادری وحقیقت گویی بدون لکنت زبان بود امام حسین برای دفاع از حق و مظلومان شهید شد امام حسین مخالف ریا تملق وچاپلوسی ودزدی و اختلاس ورانت خواری امثال کریمی هاو خاوریهاو…….زمان بوده اما آقایان به اصظلاح مذهبی فقط ظاهر مذهب را گرفته فقط ظاهرا می بینند به زعم خودشان فقط کریمی ها مذهبی هستند ودیر یا زود متوجه خواهند شد که دفاع جناحی از امثال کریمی ها چه ضربه ای به مذهب خواهد زذ که اون موقع دیگر فایده ای ندارد خدا به همه ما عقل سالم وبصیرت وآگاهی عنایت کند که از معصومین به نغع جناح بندی استفاده نکنیم

 11. قبول دارم اشتباه همیشه پیش میاد،
  من کاری به کار اقای کریمی هم ندارم
  فقط اینو میدونم ک این چیز اصلا امکان نداره چون شرط بندی تو دین حرامه، اون وقت امام معصوم این کارو میکنه؟
  ولی با جمله ی اقای کریمی ک امام حسین و خانواده ایشون میتونن ما رو نجات بدن کاملا موافقم…

 12. اون ازتیراندازی چندسال پیش .این هم ازمداحی بدایشون… بدبختی مملکت مااینه که چندتامداح معروف همش باید بیایند جلوی تلویزیون…خدامی داند اینقدرمداحان بااخلاص وخوش صدا ومعنوی درگوشه وکناراین مملکت هستند ولی متاسفانه گمنامند.چرانباید ازاین گونه افراددررادیو وتلویزیون استفاده شود.دردعای ندبه همش همین ۵-۶ مداح معروف.درماه رمضان همینطور.درمحرم درطول سال…نه خوندنشون به مداحان میاد نه شعرشون.خدامیداند درقدیم مداحان بااخلاص مثل حاج محمدمرزوق …موذن زاده اردبیلی … تواین چندسال مداحی مانند جناب کریم خوانی وقتی اینها میگفتند السلام علیک یااباعبداله درودیوار هم باآنها زمزمه می کردند….

 13. اول اینکه حاااااااج محمود عشقه !!!!!!!!!!!!!!! تووووو این هیچ شکی نیس ! چرا که دل خیلی از جوونا از جمله خودم رو با نفس گرم و حیدریش به ولایت امیر المومنین ودیگر ائمه معصومین از جمله ارباب بی کفنمون امام حسین متصل کرده .
  و دوم اینکه آدمی که حب امیرالمومنین و اهل بیت تو دلش باشه هیچ موقع به دنبال تخریب شیعیان و مخصوصا همچین شخصی که روضه خون و مداح دستگاه امام حسینه نمیره.
  و سوم اینکه آقا یا خانمی که میگی حاج محمود بنده پول و چک سفیده یا حتی میگی قبلا با اون پولا هفت تیر گرفته و هزار حرف دیگه ……
  فکر کنم شما از هموووون آدمایی هستین که به مدافعای حرمی که زندگیشون رو میدادن و از حرم حضرت زینب و امنیت خانوادمون دفاع میکردن ،پشت سرشون میگفتین اینا همشون به خاطر پووووووووووول رفتن ! و زندگی رو بیشتر با بعد مادی نگاه میکنین . انشالله که از این دسته نباشین اما
  بیاین توو این ماه از این کناه بزرگ تهمت و سوءظن هاو قضاوت های ناحق از ته دل توبه کنیم . به والله قسم اینا همه فتنه هایی که از سمت شیطانه که برا تفرقه انداختن بین شیعیانه اونم با بهانه ایراد گیری از یه حکایت !
  که هممون میدونیم نه شماااها نه من نه امثالی مثل حاج محمود هیشکی قصد و غرضش بی احترامی به اهل بیت نیست و نبوده !

  اما شاید حق بدم که بعضی ها نتونستن از این حکایت اون برداشت مطلوب رو بکنن
  اما ای خواهر و برادرم شما بیا این طور برداشت کن آدمی مثل خسرو که گناه کاره و قبلا گریه کن امام حسین بوده
  شب اول محرم امام حسین جوری بهش نظر میکنه که میره طوری دستشو میگیره ومیاره هیئت که در تصور وخیال خسرویی که مست کرده بود باهاش تخته نرد بازی میکنه ! بابا تورو خدا کج فهمی نکنیم کل عالم میدونه نعوذ بالله امام حسین غمارباز نبوده و نیست اما جوری غمار باز ها رو از مسیر زندگیشون برمیگردونه که به فکر هیچ بشری نمیرسه !

  انشالله حرفام یکم قانع کننده باشن .

  1. وای به حال مملکتی که امثال شماها مردمش باشید و اسفناکتر اینکه طرز فکر شما، طرز فکر حاکم بر مملکت باشه.
   این روزگار سیاه فقط و فقط یه خاطر پر شدن هییت ها و خالی شدن کتابخونه هامون هست… تا وقتی که گریه بر حسین اصل باشه و ماهیت واقعه عاشورا که ظلم ستیزیه در حاشیه، وضع مملکت همینه… دیگه ظلم بالاتر از اینم وجود داره که شما گریه کن های حسین خفه خون گرفتید و فقط دنبال قداست بخشی به مداح های دوزاری تون هستید…

 14. مشابه این حکایتهارو ازبزرگان صاحب منبرمثل استادانصاریان زیادشنیدیم.نفهمیدن موضوع واصل مطلب هم توسط یه عده به خودشون مربوطه .حالا لاشخورهای سیاسی مثل تاج زاده وبقیه میخوان عقده گشائی کنن وگندکاریهای خودشون روبپوشانند مهم نیست.اگرچشم داشتند این همه مراسم پرمخاطب که درمناسبتهای مذهبی توسط ایشون اجرا می شه رومی دیدن.

 15. ماکه از ایشون عذرخواهی نشنیدیم جز اینکه انگ و افترا به فهم مردم زدن و منتقدان شما از کجا عذرخواهی ایشون در اوردین؟ضمن اینکه این جماعت خود شیفته اصلا کلمه عذرخواهی را برای خود جایز نمی دونن و کلا با ان بیگانه هستن خودشون بنده خاص و مقرب و نور چشمی می دونن که اصلا اشتباهی ازشون سر نمیزنه دایم به دیگران انتقاد می کنن اما اگر کسی به انها انتقاد کنه واویلاست ضمنا شما که مثلا مذهبی هستین ایشون توهین به مقدسات اصلی کرده ودر اصل به ایمه تهمت زده این از نظر شما اشتباه لپیه؟ قابل چشم پوشیه؟ اون وقت شما پیرو کدوم مذهب هستین که مشکلی با تهمت زدن به مقدسات ندارید؟

 16. این حکایت سرتا پایش پراشکاله و تهمت که هر گز تاکنون از کسی شنیده نشده شما تو کدام سخنرانی از بزرگان شنیدید که ایمه چه تو خیال چه واقع با کسی قمار کنن بعد سر قمار شرط ببندن ؟ درحالی که شرط در اسلام حرامه چه برسه به شرط سر قمار …بعد حضرت زهراهم بیاد پیغام بذاره شرط قمار برده شده پسرش را به عنوان نذری قبول میکنه ؟ کجا شنیدین بگین ادرس بدین ماهم بشنویم یا در کتاب ومنبع معتبری اگه هست بخونیم ؟؟شرط بندی در اسلام حرامه ومال بدست امده از این راه حرامتر چطور حضرت زهرا حرام خدا را بخاطر یک فرد عرق خور حلال کرده ؟ ؟ ایشون اول ادعا میکنه طرف تو خیالش با امام قمار کرده پس شزط قمار راهم تو خیالش بسته چطوری اون وقت دوتا کیسه برنج اورده هییت اگه خیال بوده؟ مساله اصلی و نکته قابل توجه همین سواله بلاخره حکایت خیال بوده یا واقع ؟ ضمن اینکه میگه حضرت زهرا از سر شب تا دم صبح سراغ خسروخان دایم از نوچه ها می گرفته گذشته از نکته ضد اخلاقی در مورد حضرت زهرا که هیچ زنی چنین رفتاری نمی کنه که جندین ساعت بیاد لای جمعیت مردهای هییت و سراغ یه مرد عرق خور بگیره ؟ این به نظر شما ممکنه؟ اونم از شخصیتی مثل حضرت زهرا؟ ومساله قابل توجه دیگه اینکه اگر حضرت زهرا سراغ خسروخان تمام شب می گرفته پس چطوری قبل دیذنش براش به نوچه ها پیغام میذاره که به خسروبگین نذرت قبوله فقط دیگه با پسر من قمار نکن ؟ اگر حضرت زهرا خبر از خسرونداشته و هی سراغش گرفته چطوری پس خبر از خیال و توهم خسرو خان داشته که براش پیغام گذاشته؟ کسی که خودش به خواب میزنه را نمی شود بیدار کرد اما ادم خواب را می شود متسفانه بعضی ها دین فقط براشون تعصب روی اشخاص خاصه و نه دیدن و قبول کردن حق علی ع فرمودن دو گروه کمر منو شکستن یک جاهلان متعصب و دوم عالمان بی عمل

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا