سیاسی

محمود موسوی مجد اعدام شد + ماجرای جاسوسی

محمود موسوی مجد که چند ماه پیش اعلام شد به‌جرم جاسوسی برای موساد و سیا به اعدام محکوم شده است، امروز – ۳۰ تیرماه – نزدیک سحر در زندان اعدام شد.

محمود موسوی مجد که اعدام شد که بود؟

محمود موسوی مجد پسر کاظم موسوی مجد بود. ازآن‌جا‌که پدرش تاجر بود او به همراه پدر در دهه‌ی ۷۰ به سوریه می‌رود و در آن‌جا ساکن می‌شود. در همان سوریه به زبان عربی و انگلیسی مسلط می‌شود و  در شرکتی که با ایران در ارتباط بوده به‌عنوان مترجم استخدام می‌شود. به‌واسطه‌ی همین تسلط بر زبان عربی به سپاه نزدیک می‌شود، اما سرداران سپاه خیلی سریع درمی‌یابند که با CIA در ارتباط است و از همین رو به‌شدت او را زیر نظر می‌گیرند.

محمود موسوی مجد اعدام شد

در گزارشی که اخبار شبکه‌ی دو سیما از محمود موسوی مجد تهیه کرده، در مورد او این‌چنین گفته می‌شود:

«وی به دلیل تاجر بودن پدرش به همراه خانواده در دهه هفتاد به سوریه می‌رود و در مدارس آنجا تحصیل می‌کند. تسلط او به زبان عربی و انگلیسی باعث می‌شود در شرکتی که با ایران در ارتباط بود به عنوان مترجم مشغول به کار می‌شود و در زمان جنگ سوریه، او با وجود بازگشت خانواده به ایران، در سوریه می‌ماند. تسلط او به زبان عربی و آشنایی با جغرافیای سوریه او را به نیرو‌های مستشار ایرانی نزدیک کرد و در گروه‌هایی که در ادلب تا لاذقیه حضور داشتند، مسئولیت گرفت. او عضو سازمانی سپاه نبود، ولی با پوشش مترجم توانست به بسیاری از نقاط حساس ورود کند.»

موسوی مجد رفته‌رفته با جاسوس‌های CIA که در ظاهر دیپلمات دیده می‌شدند ارتباط‌اش بیشتر می‌شود و در ازای دریافت دلارهای آمریکایی اطلاعاتی را از جمله مسیر تردد نیروهای قدس را در اختیار آن‌ها قرار می‌دهد. او با چندین نفر ارتباط برقرار می‌کند، اما از همه بیشتر فردی با نان جان فورد ویدو است. جان فورد با اسم مستعار مارکوس با موسوی مجد ارتباط برقرار می‌کند. مارکوس حتی به زبان فارسی هم مسلط بوده و یکی از بهترین گزینه‌ها برای CIA جهت جاسوسی از ایران بوده است.

بیشتر بخوانید
7 دلیل برای برنده‌شدن ترامپ در انتخابات آمریکا

گفتنی است که او مشخصات یگان‌های مستشاری، جنگ افزارها، سیستم‌های مخابراتی، معرفی فرماندهان و رفت و آمد آن‌ها حتی سردار سلیمانی و موقعیت‌های جغرافیای مراکز مهم و کد‌ها و رمزها را به آمریکایی‌ها اطلاع می‌داد.

او زیر نظر سپاه بود تا این که سطح دسترسی‌های‌اش کاهش پیدا می‌کند. او چون می‌بیند از آمریکا دیگر آبی گرم نمی‌شود، روی به جاسوسی برای موساد می‌آورد و اطلاعاتی هم در اختیار این سرویس جاسوسی اسرائیل می‌گذارد. او سپس به جاسوسی برای آل‌سعود روی می‌آورد، اما پاسخی از آل‎سعود دریافت نمی‌کند. در این بین است که دستگیر می‌شود.

در آخر گفتنی است که بر طبق گفته‌های سخنگوی قوه‌ی قضاییه، غلامحسین اسماعیلی، جاسوسی محمود موسوی مجد ارتباطی با شهادت سردار سلیمانی ندارد و او در سال ۱۳۹۷ دستگیر شده است.

آرش شمسی

کم کن طمع از جهان و میزی خرسند | از نیک و بد زمانه بگسل پیوند

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

فقط نام را وارد کنید. نیازی به ثبت ایمیل نیست.

دو × 2 =

دکمه بازگشت به بالا