هنرهنر هفتم

محمدعلی کشاورز بازیگر سینما و تلویزیون درگذشت

محمدعلی کشاور بازیگر سینما و تلویزیون ایران امروز ۲۵ خردادماه ۱۳۹۹ در سن ۹۰ سالگی درگذشت.

زنده‌یاد محمدعلی کشاورز از نشان درجه‌یک فرهنگ و هنر جمهوری اسلامی ایران برخوردار بود و در ده‌ها فیلم سینمایی و سریال تلویزیون و تئاتر نقش‌آفرینی کرده بود.

مشهورترین سریال تلویزیونی او سریال پدرسالار بود که در دهه‌ی ۷۰ از تلویزیون پخش شد و پس از آن نیز بارها و بارها از شبکه‌های مختلف تلویزیونی از جمله آی‌فیلم بازپخش شده‌بود.

سابقه‌ی کاری محمدعلی کشاورز

۱- سینما

زنده‌یاد کشاورز در اوایل دهه‌ی ۴۰ – درست در سال ۱۳۴۳ – نخستین فیلم سینمایی‌اش را با عنوان شب‌قوزی و با کارگردانی فرخ غفاری بازی کرد. پس از آن پرکار شد و در فیلم‌های متعددی از جمله زمزه‌ی محبت، خشت و آینه، آقای هالو، صادق کرده، رگبار، قصه‌ی ماهان، خورشید در مرداب، وقتی که آسمان بشکافد، صحرای تاتارها، شطرنج باد، شام آخر و این گروه محکومین بازی کرد.

او پس از انقلاب نیز فعالیت زیادی در تلویزیون، سینما و تئاتر داشت. از مشهورترین فیلم‌های سینمای زنده‌یاد محمدعلی کشاورز در پس از انقلاب می‌توان از دست شیطان، برزخی‌ها، کمال‌الملک، مردی که موش شد، مادر، گل سرخ، پول خارجی، ناصرالدین‌شاه آکتور سینما، دلشدگان، یک مرد یک خرس، زیر درختان زیتون و روز واقعه اشاره داشت.

محمدعلی کشاورز درگذشت

۲- تلویزیون

زنده‌یاد محمدعلی کشاورز در سال ۱۳۴۷ به تلویزیون راه یافت و نخستین سریال‌اش را با عنوان خانه‌ی قمر خانم با کارگردانی خودش بازی کرد.

پس از آن در قبل از انقلاب چندین سریال دیگر را یا در آن‌ها نقش‌آفرینی کرد یا کارگردانی نمود. از جمله‌ی آن‌ها می‌توان به دایی‌جان ناپلئون، آلاخون‌والاخون و آتش بدون دود اشاره داشت.

بیشتر بخوانید
موسسه رسانه‌های تصویری به آخر خط رسید/ سعید رجبی فروتن از پایان این امپراطوری خاطره ساز خبر داد
سریال سربداران

او اما پس از انقلاب در تلویزیون بسیار فعال بود و سریال‌های متعددی بازی کرد از جمله افسانه‌ی سلطان و شبان، سربداران، هزاردستان، گزارش – نقطه صفر، پدرسالار، خانه به خانه، وکلای جوان، کهنه‌سوار، روشن‌تر از خاموشی، خانه‌ای در تاریکی و رسم شیدایی.

سریال کهنه‌سوار
سریال کهنه‌سوار

۳- تئاتر

زنده‌یاد محمدعلی کشاورز در دهه‌ی ۳۰ به تئاتر راه یافت و از طریق تئاتر بود که به سینما و تلویزیون راه پیدا کرد. او آخرین تله‌تئاترش را نیز در سال ۱۳۸۷ اجرا کرد.

*********

محمدعلی کشاورز سال‌ها بود که فعالیت سینمایی، تلویزیونی و تئاتری نداشت و امروز در ۲۵ خرداد درگذشت. روح‌اش شاد.

آرش شمسی

کم کن طمع از جهان و میزی خرسند | از نیک و بد زمانه بگسل پیوند

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

فقط نام را وارد کنید. نیازی به ثبت ایمیل نیست.

چهار − 3 =

دکمه بازگشت به بالا