سیاست داخلیسیاسی

محمدعلی پورمختار نماینده‌ی دستگیرشده کیست؟

محمدعلی پورمختار نماینده‌ی کبودرآهنگ و رییس سابق کمیسیون اصل ۹۰ مجلس به اتهام فساد اقتصادی بازداشت شده‌است. گفته می‌شود او حدود دو ماه پیش بازداشت شده‌، اما خبر بازداشت او چند روزی است که توسط نصرالله پژمان‌فر، رییس فعلی کمیسیون اصل ۹۰، آشکار شده‌است.

محمدعلی پورمختار در زمانی که نماینده‌ی مجلس بوده فعالیت اقتصادی داشته‌است، از جمله آن‌که نایب‌رییس هیئت‌مدیره‌ی طلایه‌داران افق کانسار بوده و همچنین رییس هیئت‌مدیره‌ی دامداری و کشاورزی “دام رخش پارس” بوده‌است. محمدعلی پورمختار نماینده مجلس افزون بر این‌ها، یکی از اعضای هیئت‌مدیره‌ی خیریه‌ی رایحه‌ی شمیم ولایت بوده‌است. اما آن‌چه که موجب دستگیری محمدعلی پورمختار بوده‌است، این موارد نیستند چرا که فعالیت اقتصادی نمایندگان مجلس در ایران از امور رایج محسوب می‌شود.

قبل از آن‌که انتخابات مجلس دهم برگزار شود، اتهام‌هایی به او زده شد مبنی بر این‌که در فساد اقتصادی در همدان از جمله در پرونده‌های زمین‌خواری نقش داشته‌است. در آن زمان گفته شد که چند نفر از اعضای دفتر انتخاباتی او حتی بازداشت شده‌اند، اما او خود گفت که از بازداشت آن‌ها بی‌خبر است. او البته در سال ۹۶ هم متهم به فساد اقتصادی شده‌بود، اما خود انکار کرد و گفت که می‌خواهند با این کارها کاری کنند که او رد صلاحیت شود. جالب آن‌که او گفت این‌که به او اتهام فساد اقتصادی وارد می‌کنند به دلیل آن است که خود یکی از مبارزان با فساد اقتصادی است.

پورمختار به‌هنگام ثبت‌نام برای انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۱۳۹۶

یکی دیگر از اتهاماتی که به او مطرح شده‌است، عدم رسیدگی به پرونده‌های فساد اقتصادی در کمیسیون اصل ۹۰ مجلس و همچنین پشتیبانی از متهمان این پرونده‌ها است. به‌عوان مثال، پورمختار از حمایت‌کنندگان پروژه‌ی پدیده‌ی شاندیز بود. در آبان‌ماه سال ۹۳، وقتی که پورمختار از این پروژه بازدید کرد، گفت که این پروژه یک گام کوچک و ارزشمند برای ایجاد اشتغال است و همچنین از کسانی که ایده‌ی این کار را داشتند سپاسگزاری کرد.

بیشتر بخوانید
تصویر سید محمود موسوی مجد جاسوس لودهنده منتشر شد + عکس

مواضع محمدعلی پورمختار

محمدعلی پورمختار همواره خود را اصول‌گرا معرفی می‌کرد و از مخالفان سرسخت دولت روحانی بود. او همچنین به‌شدت با پیوستن به FATF مخالفت می‌کرد و می‌گفت که این FATF سازوکاری دروغین است. کشورهایی که آن را تشکیل داده‌اند، خواسته‌اند کشورهایی که با آن‌ها همسو نیستند را راحت تحریم کنند و به این وسیله مانع از امور تجاری آن‌ها شوند.

محمدعلی پورمختار

نکته‌ی جنجالی دیگری که پیرامون مواضع پورمختار وجود دارد این است که در سال ۹۵، آن‌هنگام که خبر استفاده‌ی روسیه از پایگاه هوایی نوژه جنجالی شد، او از معدود کسانی بود که از این کار روسیه حمایت کردند. او حتی گفت که روسیه در کنار ایران به‌خوبی با تروریست‌های داعش برخورد می‌کند و از همین رو تهران باید زمینه‌ی استفاده‌ی روسیه از حریم هوایی ایران را فراهم سازد، این در حالی است که بسیاری از نمایندگان در آن زمان مخالف این کار بودند.

او همچنین گاهی از کسانی که مستقیم و غیرمستقیم از مذاکره صحبت می‌کرد، با عنوان «مذاکره‌طلبان ترسو» یاد می‌کرد!

در آخر گفتنی است که پورمختار مدتی جانشین فرمانده حفاظت انصارالمهدی غرب کشور و همچنین رییس اداره‌ی قوانین ستاد کل سپاه بوده‌است.

[تعداد: ۰   میانگین: ۰/۵]

آرش شمسی

کم کن طمع از جهان و میزی خرسند | از نیک و بد زمانه بگسل پیوند

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

9 + چهار =

دکمه بازگشت به بالا