اطلاعات‌محوربین‌المللیتکنولوژی

ایالات متحده تجارت با ده‌ها شرکت فناوری چینی دیگر را محدود می‌کند

به گزارش وبسایت خبری بی‌بی‌سی، دولت ایالات متحده با استناد به نگرانی‌های امنیت ملی و سیاست خارجی، ده‌ها شرکت چینی دیگر را به فهرست تجارت محدود خود اضافه کرده است.

واشنگتن می‌گوید که برخی از شرکت‌ها به توسعه برنامه محاسبات کوانتومی‌ ارتش چین کمک می‌کنند. این اقدام اخیر در حالی صورت می‌گیرد که تنش‌ها بین ایالات متحده و چین بر سر وضعیت تایوان و سایر مسائل افزایش یافته است. تجارت از جمله مواردی بود که در نشست مجازی سران دو کشور در اوایل ماه جاری مورد بحث قرار گرفت.

هشت شرکت فناوری مستقر در چین به دلیل نقش ادعایی آنها در کمک به تلاش‌های محاسباتی کوانتومی ‌ارتش چین و دستیابی یا تلاش برای دستیابی به اقلام اصلی ایالات متحده برای پشتیبانی از برنامه‌های نظامی به فهرست موسوم به «فهرست موجودیت» اضافه شدند.

از زمان دولت قبلی ترامپ، این فهرست موجودیت به دلایل امنیت ملی به طور فزاینده‌ای مورد استفاده قرار گرفته است. وزارت بازرگانی ایالات متحده همچنین اعلام کرد که ۱۶ فرد و نهاد فعال در چین و پاکستان به دلیل دست داشتن در فعالیت‌های هسته‌ای محافظت نشده پاکستان یا برنامه موشک‌های بالستیک به این فهرست اضافه شده‌اند. در مجموع ۲۷ نهاد جدید از چین، ژاپن، پاکستان و سنگاپور به فهرست اضافه شدند.

به طور جداگانه، انستیتوی فیزیک و فناوری مسکو به لیست کاربران نهایی نظامی ‌این وزارتخانه اضافه شد، اگرچه این فهرست جزییات بیشتری به جز تولید تجهیزات نظامی‌ ارائه نمی‌داد. جینا ریموندو، وزیر بازرگانی آمریکا در بیانیه‌ای گفت:

فهرست‌های جدید به جلوگیری از حمایت فناوری آمریکایی از توسعه چین و روسیه از پیشرفت نظامی‌ و فعالیت‌های مربوط به منع اشاعه فعالیت‌های هسته‌ای محافظت‌ نشده پاکستان یا برنامه موشک‌های بالستیک کمک می‌کند.

تأمین‌کنندگان بالقوه شرکت‌های موجود در فهرست، اکنون باید قبل از اینکه بتوانند به آنها بفروشند، برای گرفتن مجوز اقدام کنند و احتمالاً درخواست‌ آنها رد می‌شود. غول مخابراتی چینی، هوآوی، در سال ۲۰۱۹ به دلیل این ادعا که امنیت ملی ایالات متحده را به خطر می‌اندازد به لیست اضافه شد. این اقدام ارتباط آن را با برخی از تامین کنندگان اصلی خود قطع کرد و تولید تلفن همراه را برای این شرکت دشوار کرد.

بیشتر بخوانید
بهبود مقررات رمز ارزها توسط کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده

دولت چین قبلاً مشارکت در جاسوسی صنعتی را رد کرده بود.

ایالات متحده برای اطلاعاتی از هکرهای Colonial Pipeline جایزه ۱۰ میلیون دلاری ارائه می‌دهد

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا