اطلاعات‌محوراقتصادی

با محدودیت‌های کسی که چک برگشتی دارد، آشنا شویم

طبق قانون جدید اگر چک برگشت بخورد و کسی  چک برگشتی داشته باشد و برای آن شخص گواهی عدم پرداخت صادر شود، ظرف مدت ۲۴ ساعت، بانک مرکزی تا زمانی که به میزان کسری مبلغ چک تامین شود، حساب‌های صادرکننده چک را به اندازه مبلغ کسری چک در تمامی بانک‌ها و موسسات مالی مسدود می‌کنند.

اگر چک رفع سوء اثر نشود، صادر کننده چک نمی‌تواند حسابی باز کند و یا کارت بانکی جدیدی از بانک دریافت کند. بر همین اساس شخصی در این شرایط اجازه ندارد برگه چک جدیدی صادر و یا در سامانه صیاد ثبت کند. همچنین نمی‌تواند وام یا ضمانت‌نامه بگیرد و یا از طریق گشایش اعتبار اسنادی، پولی را حواله کند. خوب است بدانید این محدودیت‌ها تا زمانی برقرار هستند که چک برگشتی رفع سوء اثر شود و این بدان معناست که یا باید کسری مبلغ چک واریز شود و در گام بعدی وجوه آن شخص مسدود شود تا طلبکار بتواند طلب خود را دریافت کند و یا باید رضایت‌نامه و دستنویسی از طلبکار یا لاشه‌ای از چک مذکور را به بانک ارائه کند.

اگر مبلغ کسری چک واریز شود، بانک به طلبکار خبر می‌دهد و طلبکار تا یک سال فرصت دارد مبلغی که طلب دارد را برداشت کند؛ غیر از این اگر مراجع قضایی رسماً اعلام کنند که پرونده مختومه اعلام شده، رفع سوء اثر از چک انجام می‌شود. در ضمن اگر سه سال از صدور عدم پرداخت بگذرد، چک رفع سوء اثر خواهد شد، آن هم به شرطی که دارنده چک در مراجع قضایی از صادر کننده آن، شکایت نکرده باشد.

بیشتر بخوانید
کمک معیشتی فوری دولت چسب زخمی برای التیام درد اقتصادی یک سوم ملت

در خصوص تازه‌ترین قوانین چک که از سوی بانک مرکزی ابلاغ شده، همچنین بخوانید: قانون جدید چک در وجه حامل | کدام چک‌های در وجه حامل را نباید بگیریم؟

مهان صمدی طاری

جست‌وجو‌گر و تحلیلگری که سعی دارد با تمام استعدادها و توانایی هایش پیش از هر چیزی، انسان باشد. «دل مرنجان که ز هر دل به خدا راهی هست!»

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

فقط نام را وارد کنید. نیازی به ثبت ایمیل نیست.

2 × 2 =

دکمه بازگشت به بالا