اجتماعی

مجسمه‌ی فرهاد قفل زن مرمت شد

مدیر مجموعه تئاتر شهر – آقای ابراهیم گله‌دار زاده  – در ارتباط با مرمت مجسمه‌ی فرهاد قفل زن گفت: از سوی سازمان زیباسازی شهر تهران به عنوان متولی حفظ و نگهداری مجسمه‌های شهری تماسی گرفته شد و بعد از مذاکره با دوستان این سازمان، مسئولیت مرمت این مجسمه به یکی از بهترین مرمت‌گران سپرده شد.

 وی ادامه داد: در حال حاضر با ایجاد یک داربست، کارگاهی ایجاد شده تا مجسمه به سرعت به حالت قبلی برگردانده و نصب شود.

 او با اشاره به این‌که مجسمه فرهاد قفل زن شش ماه پیش زنگ‌زدایی شده است، افزود: هنگام زنگ‌زدایی، وضعیت کلید نامناسب تشخیص داده و این موضوع مطرح شد که امکان جداسازی آن از مجسمه باید حذف شود.

 گله‌دارزاده گفت: کارشناسان زنگ‌زدایی به این موضوع توجه داشتند که احتمال سرقت از مجسمه وجود دارد، اما آن زمان قرار شد این مساله با یک فاصله زمانی حل شود.

 مدیر تئاتر شهر با اشاره به این‌که در ماجرای اخیر، یکی از پیچ‌های کلید مجسمه “فرهاد قفل‌زن” از بدنه مجسمه باز شده است، ادامه داد: پیچ دیگری را به دلیل زنگ‌زدگی شکسته بودند که آسیبی جزیی به مجسمه وارد کرد و حالا قرار است این بخش مرمت شود.

 وی با یادآوری این‌که در دهه گذشته قفل‌هایی که به بدنه مجسمه متصل بوده، به سرقت رفته است، اضافه کرد: عکس‌های ۱۵ سال پیش نشان می‌دهد مجسمه کامل بوده و طی دهه گذشته قفل‌های آن که سبک بوده‌اند، به سرقت رفته‌اند ولی از آن‌جاکه کلید سنگین و مقاوم است، با قدرت شکسته شده است.

 گله‌دارزاده اظهار داشت: آقای ضرغامی، مدیرعامل سازمان زیباسازی ذکر کرد که این سازمان خود را مکلف می‌داند تا مجسمه را به حالت اولیه برگرداند. این وعده از جانب دوستان سازمان زیباسازی داده شده و در صورت اجرایی شدن، این اتفاق حتما با مدیریت یا نظارت آقای پرویز تناولی به عنوان سازنده این مجسمه انجام خواهد شد.

بیشتر بخوانید
تصاویر مراسم تشییع جنازه علی انصاریان

 مدیر مجموعه تئاتر شهر در عین حال خاطرنشان کرد: البته بعضی کارشناسان معتقدند اضافه کردن قفل‌ها بی فایده است چراکه همچنان امکان ربوده شدن آن‌ها وجود دارد. مگر این‌که پیش از اقدام برای این امر، تمهیدی برای حفاظت از مجسمه بیندیشیم. خوشبختانه فعلا مرمت مجسمه به مرمت‌گری که در زمینه مرمت مجسمه‌های برنزی و فلزی مهارت دارد و مسئول مرمت مجسمه‌های موزه معاصر هم بوده، سپرده شده است و امیدوارم در چند روز آینده این کار به انجام برسد.

قابل‌ذکر است که دوشنبه ۱۳ اردیبهشت مشخص شد پیچ‌های کلید مجسمه فرهاد قفل زن که در محوطه‌ی بیرونی تئاتر شهر نصب شده، باز شده و این مجسمه با تهدید سرقت مواجه شده است. در این راستا، کلید مجسمه به داخل مجموعه منتقل شد تا از این پس در معرض خطر سرقت نباشد.

آرش شمسی

کم کن طمع از جهان و میزی خرسند | از نیک و بد زمانه بگسل پیوند

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

فقط نام را وارد کنید. نیازی به ثبت ایمیل نیست.

ده + سه =

دکمه بازگشت به بالا