بازی‌های رایانه‌ایتکنولوژیکامپیوتر و اینترنتهوش مصنوعیواقعیت مجازی

طرح‌های متاورس فیس‌ بوک به ‌عنوان «دیستوپیایی» و «ایده بد» برچسب‌گذاری شدند.

به گزارش وبسایت خبری بی‌بی‌سی، یکی از اولین سرمایه گذاران فیس بوک، برنامه‌های این غول رسانه‌های اجتماعی برای یک متاورس را دیستوپیایی نامیده است. متا، که اکنون فیس بوک با این نام شناخته می‌شود، میلیاردها دلار در این پروژه سرمایه گذاری کرده است. اما راجر مک ‌نامی ‌به بی‌بی‌سی گفت:

این یک ایده بد است و این واقعیت که همه ما نشسته‌ایم و به این موضوع نگاه می‌کنیم که طبیعی است، باید همه را نگران کند.

کریس کاکس، مدیر تولید متا، به شرکت کنندگان در نشست وب در لیسبون گفت که این ایده باعث می‌شود اینترنت کمتر سطحی شود. او گفت که متاورس به طور قابل توجهی بهتر از ویدئو کنفرانس به عنوان فضایی برای جلسات خواهد بود. با این حال، آقای مک ‌نامی‌ که در همان رویداد صحبت می‌کرد، بسیار بدبین بود. او گفت:

نباید اجازه داد فیس‌ بوک  یک متاورس دیستوپیایی ایجاد کند.

اصطلاح متاورس در دهه ۱۹۹۰ در رمان علمی ‌تخیلی Snow Crash ابداع شد، جایی که به عنوان جانشین واقعیت مجازی برای اینترنت عمل می‌کرد. آقای مک نامی‌ با مشاهده اطلاعات نادرست بیشتر در این پلتفرم به منتقد فیس بوک تبدیل شد. او گفت که متقاعد نشده است که متاورس در دستان مارک زاکربرگ، مدیر اجرایی، امن باشد. او گفت:

هیچ راهی وجود ندارد که یک تنظیم کننده مقررات یا سیاست گذار اجازه دهد فیس بوک در متاورس فعالیت کند یا وارد ارزهای دیجیتال شود. فیس‌ بوک باید حق انتخاب‌های خود را از دست می‌داد. باید برای هر کاری که انجام می‌دهند یک پیش‌ تایید توسط تنظیم‌ کننده مقررات وجود داشته باشد. میزان آسیبی که آنها انجام داده‌اند غیرقابل محاسبه است.

زندگی واقعی

آقای کاکس که برای متا صحبت می‌کرد، دیدگاه متفاوتی را مطرح کرد که ایده متاورس گام بعدی برای کل اینترنت است، نه فقط برای شرکت فیس بوک. او گفت:

تکنولوژی اغلب در نسخه‌های با وضوح پایین‌تر از آنچه که امکانش است، شروع می‌شود.

بازخورد کاربران هدست واقعیت مجازی Oculus متا این بود که این فناوری که همیشه در حال بهبود بود، می‌تواند فوق العاده سرگرم کننده باشد. آقای کاکس به نیکلاس کارلسون، سردبیر نشریه خبری اینسایدر، گفت که فعالیت او در متاورس شامل میزبانی جلسات و سرگرمی‌ برای کارکنان است. او گفت که او و همسرش یک برنامه کمدی را با کارمندان فیس بوک تماشا کرده‌اند که در آن همه به عنوان آواتار ظاهر می‌شدند:

بیست نفر در اتاق همکاران، همه با هم می‌خندیدیم.

او استدلال کرد که همین فناوری، جایگزین خوبی برای تماس‌های ویدیویی است و گفت:

همه از ویدئو کنفرانس خسته شده‌اند. شما نمی‌دانید چه کسی به چه کسی نگاه می‌کند، همه دائماً حرف یکدیگر را قطع می‌کنند.

او گفت که جلسات در متاورس بسیار بهتر خواهد بود، زیرا متا روی چگونگی بهبود صوت فضایی و زبان بدن در واقعیت مجازی کار می‌کند. وقتی از او پرسیده شد که چرا کسی باید بخواهد در واقعیت مجازی ملاقات کند، گفت:

این ملاقات‌ها زندگی واقعی را جایگزین نمی‌کند. هیچ چیز نباید این کار را کند و من نمی‌خواهم چیزی را طراحی کنم که جایگزین زندگی واقعی شود.

دریافت متا

او اذعان کرد که هیچ شرکتی از جمله متا، مالک متاورس نخواهد بود و به عنوان نمونه به Roblox اشاره کرد. Roblox، یک پلتفرم بازی تولید شده توسط کاربر به ارزش ۳۰ میلیارد دلار و با ۳۷ میلیون کاربر در سراسر جهان، برنامه‌های خاص خود را برای متاورس دارد. مدیر اجرایی دیوید بازوکی چندین سال است که دیدگاه خود را از آن به عنوان مکانی دیجیتالی که در آن مردم با میلیون‌ها تجربه سه بعدی بازی می‌کنند، کار می‌کنند یا یاد می‌گیرند، ترسیم کرده است. جان ولاسوپولوس، رئیس Roblox  به بی‌بی‌سی گفت:

من فکر می‌کنم دیدگاه ما از متاورس این است که حدود ۱۵ سال است که در آن بوده‌ایم. بنابراین، ما در حال راه اندازی متاورس هستیم و احساس می‌کنیم باید مکانی باشد که همه بتوانند به آن دسترسی داشته باشند. مکانی باشد که مردم بتوانند خود را ابراز کنند و با هم ارتباط برقرار کنند. ما برای مدت طولانی حول این مکان، چشم انداز ساخته‌ایم. ما هیجان زده هستیم که افراد بیشتری برای تایید این دیدگاه به سمت آن می‌آیند.

از آقای کاکس پرسیده شد که آیا متاورس، که آقای کارلسون آن را دنیای کارتونی توصیف کرد، چیزی است که غول فناوری باید آن را کنترل کند؟

بیشتر بخوانید
مصاحبه چالشی وزیر جوان در شبکه خبر با یاد تلویحی عادل فردوسی پور

او گفت که باید مجموعه‌ای از استانداردها و مجموعه‌ای از پروتکل‌ها همراه با گفتمان عمومی در مورد چگونگی ایمن نگه داشتن فضا وجود داشته باشد. و افزود که آقای زاکربرگ به ایمنی متعهد است، چیزی که به گفته او، شرکت بیش از یک دهه روی آن کار کرده است.

دگردیسی فیس بوک | آیا موفق خواهد بود؟

فیس بوک ۱۰ هزار نفر را در اتحادیه اروپا برای کار بر روی پروژه متاورس استخدام می‌کند

متاورس چیست؟

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

فقط نام را وارد کنید. نیازی به ثبت ایمیل نیست.

5 × 3 =

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا