اطلاعات‌محورتکنولوژی

ماینینگ یا استخراج بیت‌کوین چیست؟ | منظور از مزرعه بیت‌کوین چیست؟

این روزها به دلیل قطعی برق و خاموشی‌های شبانه‌ای که در سطح معابر کلانشهرها از جمله تهران، پیش آمده اسامی خاصی چون ارز دیجیتال، بیت‌کوین، مزرعه بیت‌کوین و ماینینگ را زیاد باید شنیده باشید. پیش‌تر تحت عناوین جداگانه‌ای به بررسی فلسفه ارز دیجیتال خصوصاً بیت‌کوین، مضرات زیست محیطی آن و حتی ماجرای قطعی برق تهران پرداختیم. در این نوشتار قصد داریم به صورت ساده، کوتاه و روان به بیان وشرح اصطلاحاتی چون ماینینگ یا استخراج بیت‌کوین و مزرعه بیت‌کوین بپردازیم.

ماینینگ یا استخراج بیت‌کوین چیست؟

در حالت عادی وقتی موقع خرید کارت می‌کشید، بانک شما ابتدا چک می‌کند که در حساب بانکی شما موجودی کافی باشد و سپس تراکنش را تایید می‌کند اما ارز دیجیتال بیت‌کوین مدیریت مرکزی مانند بانک ندارد. به جای آن هر کسی که عضو این شبکه است می‌تواند داوطلب شود تا کار تایید تراکنش‌ها را انجام دهد و در ازای این کار بیت‌کوین پاداش بگیرد که به چنین کاری ماینینگ یا استخراج بیت‌کوین می‌گویند.

  • خوب است بدانید برای تایید هر دسته از تراکنش‌ها باید یک دسته از معادلات ریاضی را حل کرد.
  • اطلاعات روی بلوک‌ها هم با یک منطق ریاضی به همدیگر متصل می‌باشند.
  • وقتی مسائل حل شد یعنی تراکنش‌ها و ارتباط میان بلوک‌ها برقرار است.
  • جالب است بدانید قدرت پردازش کامپیوتر شما در میزان پاداش دریافتی شما تعیین کننده است.
  • جالب اینجاست، اگر کسی بتواند صحت سنجی کل معادلات یک بلوک را انجام دهد، ۶.۲۵ بیت‌کوین پاداش می‌گیرد. البته لازم به ذکر است میزان پاداش پس از استخراج هر ۲۱۰ هزار تا بلوک، تقریباً هر چهار سال یک بار، نصف می‌شود.
  • نکته قابل تامل اینکه ماینینگ با کامپیوترهای معمولی تقریباً نشدنی است چون به سیستم‌هایی در چنین سطحی فشار زیادی وارد می‌شود و دیگر اینکه برق زیادی نیز مصرف می‌کنند.
بیشتر بخوانید
آیفون 12 معرفی شد | با دوربین دوگانه و بدون شارژر!

مزرعه بیت‌کوین

این نکته را بدانید، تجهیزاتی وجود دارند که برق کمتری مصرف می‌کنند و سرعت پردازش به مراتب بیشتری دارند؛ فقط چون خنک کننده لازم دارند و سر و صدای زیاد هم ایجاد می‌کنند، معمولاً در بیرون شهر قرارشان می‌دهند که به چنین مکانی، مزرعه ارز دیجیتال بیت‌کوین می‌گویند.

در رابطه با خبرهای مرتبط با ارز دیجیتال بیت‌کوین همچنین بخوانید: آیا بیت‌کوین این روزها برق ایران را به یغما برده است؟

[تعداد: ۱   میانگین: ۵/۵]

مهان صمدی طاری

جست‌وجو‌گر و تحلیلگری که سعی دارد با تمام استعدادها و توانایی هایش پیش از هر چیزی، انسان باشد. «دل مرنجان که ز هر دل به خدا راهی هست!»

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

فقط نام را وارد کنید. نیازی به ثبت ایمیل نیست.

9 − 6 =

دکمه بازگشت به بالا