زیباییزیبایی صورت

چطور مانیکور ناخن انجام دهیم؟ مرحله‌به مرحله با مانیکور در خانه

مانیکور (Manicure) اصطلاحی‌ست که در آرایش و پیرایش ناخن‌ها کاربرد دارد. در مانیکور ناخن‌ها شکل داده شده و فرم کیتیکول‌ آن‌ها اصلاح می‌شود. در اغلب موارد در مانیکور ناخن‌ها، انگشتان و دست‌ها را با استفاده از روغن‌ها، کرم‌ها و لوسیون‌های مخصوص ماساژ می‌دهند و از این‌ نظر می‌توان این فرایند را دارای اثرات درمانی هم دانست. معمولاً بعد از مانیکور با انواع رنگ و طرح و به‌اصطلاح با هنر آرایش ناخن (Nail Art) جلوه‌ای زیباتر به ناخن‌ها داده می‌شود. باوجود مزیت‌هایی که مانیکور برای زیبایی ناخن‌ها و تااندازه‌ای سلامت‌شان دارد، گاه می‌تواند به ابتلا به انواع بیماری‌ها و مشکلات پوستی منتهی شود. در این نوشتار ابتدا به چیستی مانیکور، سپس به مراحل مانیکور در خانه می‌پردازیم و پس از آن به فواید و عوارض مانیکور و راهکارهایی که می‌توان با آن‌ها این عوارض را کاهش داد اشاره می‌کنیم.

مانیکور چیست؟

همان‌طور که اشاره کردیم مانیکور فرآیندی‌ست که در آن با استفاده از ابزارها و مواد مختلف، ناخن‌ها آرایش و پیرایش شده و همچنین با استفاده از ماساژ با کرم‌های مخصوص، پوست دست لایه‌برداری شده و سلول‌های مرده‌ی آن برداشته می‌شوند. اصطلاح پدیکور برای همین اقدامات و فرایند، اما برای ناخن‌های پا، کاربرد دارد. مانیکور بسته به هدف فرد و شیوه‌ی کار مانیکوریست انواع مختلفی دارد و نمی‌توان گفت این فرآیند شامل مراحل مشخص متوالی‌ای ا‌ست که در همه‌ی موارد شبیه به هم اند.

درحال‌حاضر بسیاری از آرایشگاه‌ها یا سالن‌های زیبایی دارای ناخن‌کار یا مانیکوریست‌هایی هستند که به‌طور اختصاصی خدمات مانیکور را به مشتریان ارائه می‌کنند. معمولاً مانیکوریست‌ها تخصص و تجربه‌ی بیشتری در انجام این کار دارند و اغلب نتیجه‌ی کارشان رضایت‌بخش‌تر از مانیکورهای خانگی‌ست، اما با مقداری دقت و حوصله و با کسب تجربه به‌مرورزمان می‌توان در انجام این کار مهارت پیدا کرد و با هزینه‌ای کمتر و در منزل مانیکور کرد.

مانیکور در خانه | مانیکور ناخن چیست

مانیکور چگونه انجام می‌شود؟

انجام مانیکور در آرایشگاه و مانیکور در خانه تقریباً مشابه هم هستند و در هر دو مورد هرچه از ابزارها و مواد بهتر و باکیفیت‌تری استفاده شود، نتیجه‌ی کار بهتر خواهد بود. البته بعضی از دستگاه‌ها، مثل لاک‌خشک‌کن با اشعه‌ی فرابنفش، معمولاً قیمت بالایی دارند و خریدشان تنها برای آرایشگران صرفه‌ی اقتصادی دارد و درصورت نیاز به استفاده از آن‌ها مراجعه به آرایشگاه اجتناب‌ناپذیر خواهد بود. برای انجام مانیکور به ابزارها و مواد زیر نیاز دارید:

ابزارهای مخصوص مانیکور:

 • لاک‌پاک‌کن
 • گوش‌پاک‌کن
 • ناخن‌گیر
 • سوهان و بافر ناخن
 • ظرف آب نسبتاً بزرگ
 • پوشر کوتیکول
 • گیره‌ی کوتیکول

مواد مخصوص مانیکور:

 • کوکتل مانیکور
 • مرطوب‌کننده‌ی پوست
 • روغن کوتیکول
 • لاک ناخن پایه
 • لاک ناخن
 • برق ناخن

مراحل انجام مانیکور

همان‌گونه که گفتیم مراحل انجام مانیکور و ابزارها و مواد آن همواره ثابت نیستند و بستگی به هدف فرد از مانیکور و شیوه‌ی کار مانیکوریست دارند. بااین‌حال می‌توان مراحل کلی انجام مانیکور را به‌صورت زیر شرح داد:

۱- پاک‌کردن ناخن‌ها

اولین مرحله در مانیکور پاک‌کردن لاک یا هر ماده‌ی دیگری‌ست که روی ناخن‌ها قرار دارد. برای این‌کار بهتر است از لاک‌پاک‌کن‌های فاقد استون استفاده کنید، چرا که استون باعث خشک‌شدن پوست اطراف ناخن و شکننده‌شدن آن می‌شود. در این مرحله بهتر است دستان‌تان را با دقت با آب و صابون بشویید و سعی کنید تا جای امکان زیر ناخن‌ها را تمیز و عاری از هرگونه آلودگی کنید؛ این کار برای شکل‌دادن بهتر به ناخن‌ها مؤثر خواهد بود.

بیشتر بخوانید
افراد لاغر بهتر است چه لباس‌هایی بپوشند؟

۲- کوتاه‌کردن ناخن‌ها و شکل‌دادن به آن‌ها

در این مرحله بسته به بلندی و شکل ناخن‌ها، باید با استفاده از ناخن‌گیر، سوهان و بافر، ناخن‌ها کوتاه و شکل داده شوند. چنان‌چه ناخن‌ها بیش از اندازه‌ی مطلوب بلند هستند، بهتر است ابتدا با ناخن‌گیر آن‌ها را به اندازه‌ی دلخواه کوتاه کرد و بعد با استفاده از سوهان و بافر به آن‌ها شکل داد. برای زیبایی بیشتر ناخن‌ها بهتر است ناخن‌ها به‌طورکامل کوتاه نشوند و حداقل مقدار کمی از قسمت سفید بالای ناخن نگه داشته شود.

برای سوهان‌کشیدن و شکل‌دادن ناخن‌ها باید ابتدا نوع ناخن از نظر شکل، ترجیحاً با درنظرگرفتن ظاهر کلی انگشتان و دست‌ها و هدف از مانیکور انتخاب شود. فرم‌های گرد، بیضی، نوک‌تیز و مربع نمونه‌هایی از اشکالی هستند که می‌توانند برای شکل‌دهی به ناخن‌ها استفاده شوند. بیشتر افراد ناخن‌های بیضی را ترجیح می‌دهند، چون مقاومت بالاتر و محدودیت‌های کمتری دارند و درصورت شکسته‌شدن با سهولت بیشتری ترمیم می‌شوند. بهتر است تنها زمانی فرم مربع را انتخاب کنید که ناخن‌هایی کشیده دارید، چون این فرم ناخن برای ناخن‌های کوتاه و پهن چندان زیبا نخواهد بود.

مانیکور ناخن

پیشنهاد می‌شود در انتخاب فرم ناخن به موقعیت و مقدار کاری که با دستان‌تان انجام می‌دهید هم توجه کنید. به‌عنوان مثال اگر برای حضور در یک مراسم خاص مانیکور می‌کنید، صرف‌نظر از مقدار کار دستی خود شکل ناخن را انتخاب کنید، اما اگر برای امور روزمره مانیکور می‌کنید، بهتر است درنظر داشته باشید که ناخن‌های تیز یا مربع گذشته از این که مانع از انجام درست کارهای روزمره می‌شوند و مدام به اشیای گوناگون گیر می‌کنند، بیشتر در معرض شکستن قرار دارند و درنتیجه در این شرایط فرم‌های مناسبی نیستند.

بهتر است از سوهان‌های کریستالی به‌جای سوهان‌های فلزی – که باعث زبرشدن لبه‌ی ناخن‌ها می‌شوند و احتمال آسیب‌دیدن‌شان را بیشتر می‌کنند – استفاده کنید و در انتخاب سوهان به سختی آن هم توجه کنید. به‌طورکلی با افزایش نمره‌ی گرید سوهان ناخن، سطح سوهان نرم‌تر می‌شود. برای سوهان‌کشیدن ناخن‌های طبیعی بهتر است از سوهان‌ ناخنی با گرید ۲۴۰ به بالا استفاده کنید و دقت داشته باشید که سوهان‌هایی که گرید ۱۰۰۰ به بالا دارند برای شکل‌دادن به ناخن مناسب نیستند و بیشتر برای هموارکردن و برق‌انداختن کل سطح ناخن کاربرد دارند.

پیش از شروع کار سوهان‌کشیدن حتماً از خشک‌بودن کامل ناخن‌ها مطمئن شوید، چون رطوبت روی ناخن‌ها شکنندگی‌شان را بیشتر می‌کند. برای استفاده‌ی صحیح از سوهان ناخن، به‌ویژه اگر از سوهان ناخن فلزی استفاده می‌کنید، حتماً سوهان را تنها در یک جهت روی ناخن بکشید و از حرکت رفت‌وبرگشتی خودداری کنید. همچنین بهتر است برای شکل‌دهی آسان‌تر و جلوگیری از ایجاد ترک‌های کوچک روی ناخن، سوهان را از حاشیه‌های دو سمت ناخن به طرف مرکز ناخن بکشید.

بعد از شکل‌دادن یکایک ناخن‌ها، با استفاده از بافر ناخن سطح روی ناخن را پولیش و باقی‌مانده‌ی ذرات ناخن بعد از کشیدن سوهان را پاک کنید. بافرکشی باعث هموارشدن سطح ناخن می‌شود و چسبندگی و ماندگاری لاک روی آن را بیشتر می‌کند. دقت داشته باشید که درصورت استفاده‌ی بیش‌ازاندازه از بافر برای پولیش‌کردن سطح ناخن باعث آسیب‌دیدن بافت طبیعی آن می‌شوید، پس حتماً از بافرهایی با گرید بالا استفاده و در انجام این کار زیاده‌روی نکنید.

بیشتر بخوانید
با ضد مد یا آنتی فشن بیشتر آشنا شوید

۳- خیساندن ناخن‌ها در آب

در این مرحله باید دو دست خود را به‌صورتی در یک ظرف مناسب پر از آب قرار دهید که تمامی سطح ناخن‌ها در آب قرار گیرد. هدف این مرحله پاک‌کردن عمیق دست‌ها از هرگونه میکروب و آماده‌کردن پوست برای عقب‌زدن کوتیکول و ازبین‌بردن بافت مرده‌ی پوست است. کوتیکول ناخن پوست نازکی‌ست که در حاشیه‌ی ریشه‌ی ناخن قرار دارد و مانند چسبی ناخن را به پوست دست چسبانده است.

مانیکور

ظرف نسبتاً بزرگی را پر از آب کنید و یک کوکتل مانیکور را داخل آن قرار دهید. دستان‌تان را به حالت گفته‌شده برای ۱۰ تا ۱۵ دقیقه در ظرف بگذارید و سپس آن‌ها را بشویید و خشک کنید. کوکتل مانیکور گذشته از این‌که باعث ازبین‌رفتن پوست مرده می‌شود، ناخن‌ها را تقویت می‌کند و معمولاً هم عطر خوشایندی دارد. درصورتی‌که به کوکتل مانیکور دسترسی ندارید می‌توانید از مقداری شامپوی بچه استفاده کنید.

۴- آماده‌کردن کوتیکول ناخن‌ها

در این مرحله با استفاده از گوش‌پاک‌کن مقداری روغن کوتیکول یا روغن زیتون روی کوتیکول ناخن‌ها بزنید و آن‌قدر ماساژ دهید که روغن جذب پوست شود. بعد از جذب روغن کوتیکول ناخن‌ها را با استفاده از پوشر کوتیکول به‌آهستگی به سمت عقب برانید.

دقت داشته باشید که از واردآوردن فشار زیاد به کوتیکول خودداری کنید. هرگز کوتیکول ناخن را قیچی نکنید و تنها قسمت‌هایی از پوست اطراف ناخن را که مرده و خشک شده است با گیره‌ی کوتیکول بردارید. قیچی‌کردن کوتیکول احتمال ابتلا به انواع عفونت‌ها را افزایش می‌دهد و مقاومت ناخن‌ها را کم می‌کند.

۵- مرطوب‌کردن دست‌ها

در این مرحله کل سطح دست‌ها را با استفاده از یک مرطوب‌کننده‌ی مناسب ماساژ دهید تا پوست به‌صورت عمقی مرطوب شود. برای مرطوب‌کردن پوست دست‌ها می‌توانید از انواع کرم‌ها و لوسیون‌هایی که به این منظور طراحی شده‌اند، بسته به سلیقه، امکانات و بودجه‌ی خود استفاده کنید. بعد از جذب‌شدن مرطوب‌کننده مطمئن شوید که سطح ناخن‌ها با کرم یا لوسیون مرطوب‌کننده پوشیده نشده است، چرا که این مواد مانع از چسبیدن کامل لاک به ناخن می‌شوند.

۶- زدن لاک ناخن

برای افزودن لاک به ناخن‌ها باید ابتدا یک لایه‌ی نازک لاک پایه یا لاک بیس را روی سطح ناخن‌ها بکشید. لاک پایه معمولاً رنگی نزدیک به رنگ ناخن دارد و باعث پوشش بیشتر لاک‌های سطوح بالاتر می‌شود.

بعد از خشک‌شدن کامل لاک پایه، لاک موردنظرتان را از ریشه‌ی ناخن به سمت بالا و از مرکز ناخن به سمت کناره‌ها بزنید. بسته به نوع لاک ممکن است برای گرفتن نتیجه‌ی بهتر بعد از زدن یک لایه و خشک‌شدن آن، یک لایه‌ی دیگر هم از همان لاک روی ناخن‌های‌تان بزنید. در انتهای کار سطح ناخن‌ها را با برق ناخن بپوشانید و بعد از خشک‌شدن آن بار دیگر ناخن‌ها و پوست دست‌ها را با مرطوب‌کننده مرطوب کنید.

مانیکور ناخن چیست

فواید و مضرات مانیکور ناخن

اکنون که با نحوه‌ی مانیکور ناخن آشنا شدیم، بد نیست اشاره‌ای به فواید مانیکور ناخن و عوارض مانیکور ناخن داشته باشیم با این توضیح که بدون تردید مانیکور ناخن چنان‌چه بیش‌ازاندازه تکرار شود، بیشتر مضر است تا مفید و بهتر است در انجام آن زیاده‌روی نکنید.

بیشتر بخوانید
جراحی زیبایی سینه چیست؟

فواید مانیکور

 • مانیکور ناخن باعث پاک‌شدن آلودگی‌ها از سطح و زیر ناخن‌ها و پوست دست می‌شود.
 • مانیکور ناخن باعث ازبین‌رفتن سلول‌های مرده‌ی پوست اطراف ناخن می‌شود.
 • روغن‌ها و مرطوب‌کننده‌هایی که در مانیکور استفاده می‌شوند می‌توانند به سلامت پوست و کاهش روند پیری آن کمک کنند.
 • ماساژ دست‌ها و ناخن‌ها در فرایند مانیکور باعث افزایش جریان خون در این نواحی از بدن می‌شود و این برای سلامتی آن‌ها و همچنین سلامتی عمومی بدن مفید است.
 • در اغلب موارد مانیکوریست‌ها تجربه‌ی کافی در تشخیص ناخن‌های سالم از ناخن‌هایی که با بیماری‌هایی مانند عفونت‌های قارچی درگیر هستند دارند و مراجعه به آن‌ها احتمال تشخیص زودهنگام این بیماری‌های ناخن را افزایش می‌دهد.
 • مانیکور ناخن‌ها باعث زیبایی بیشترشان می‌شود و این می‌تواند اثرات روانی قابل ملاحظه‌ای روی بسیاری از افراد داشته باشد.
 • مانیکور اسپا، یعنی مانیکور همراه با ماساژ کامل دست‌ها و انگشت‌ها، باعث کاهش استرس و ایجاد احساس آرامش و نشاط در فرد می‌شود.
 • مانیکور می‌تواند در بعضی از افراد مشکل جویدن ناخن را برطرف کند.

عوارض مانیکور

 • بریدن کوتیکول ناخن‌ها باعث آسیب‌دیدن ریشه‌ی ناخن می‌شود و احتمال ابتلا به انواع بیماری‌های عفونی پوست را بیشتر می‌کند.
 • بریدن کوتیکول ممکن است به زخمی‌شدن ریشه‌ی ناخن منتهی شود و این زخم می‌تواند عامل انتقال میکروب‌ها به بدن باشد؛ به‌ویژه درصورت استفاده از وسایل غیراستریل و مواد شیمیایی نامناسب.
 • استفاده از وسایل مشترک و وسایل ضدعفونی‌نشده در سالن‌های زیبایی ممکن است فرد را به انواع بیماری‌های پوستی، مانند بیماری‌های قارچی یا زگیل دچار کند.
 • در بعضی از سالن‌های زیبایی از اشعه‌ی فرابنفش برای خشک‌کردن لاک‌ها استفاده می‌شود و این اشعه برای سلامتی پوست مضر است.
 • استفاده‌ی بیش از اندازه از بافر می‌تواند باعث نازک‌شدن سطح ناخن شود و آن را ضعیف و شکننده کند.
 • استفاده از کرم‌ها، لوسیون‌ها، مرطوب‌کننده‌ها و لاک‌های نامناسب و بی‌کیفیت شیمیایی برای سلامت ناخن‌ها و پوست مضر خواهد بود.

چند نکته‌ی تکمیلی درباره‌ی مانیکور ناخن

۱- منظور از مانیکور فرانسوی یا فرنچ ناخن مانیکوری‌ست که در آن ناخن‌ها نه خیلی گرد هستند و نه خیلی گوشه‌دار و مهم‌تر این‌که در آن از یک رنگ ملایم، معمولاً صورتی کم‌رنگ، همراه با یک لایه رنگ سفید برای قسمت خارجی هر ناخن استفاده می‌شود.

۲- فرنچ آمریکایی از نظر رنگ شبیه به فرنچ فرانسوی است، اما در آن معمولاً ناخن‌ها گوشه‌های گردتری دارند.

۳- منظور از مانیکور اسپا مانیکوری‌ست که در آن از انواع روش‌های ماساژ یا سنگ‌درمانی برای آرامش بیشتر فرد استفاده می‌شود.

۴- توجه به بهداشت سالن مانیکور و مجوزهای سالن و مانیکوریست می‌تواند تا اندازه‌ای خیالتان را از بابت رعایت نکات بهداشتی و استریل‌بودن وسایل راحت کند.

۵- بهتر است تا جای امکان وسایل شخصی خودتان را برای انجام مانیکور در سالن زیبایی همراه داشته باشید تا احتمال ابتلا به بیماری‌ها را کاهش دهید.

۶- درصورتی‌که پوست خشکی دارید می‌توانید برای نتیجه‌ی بهتر از مانیکور پارافین یا وکس استفاده کنید.

همچنین بخوانید: چطور خط چشم بکشیم؟

آرش شمسی

کم کن طمع از جهان و میزی خرسند | از نیک و بد زمانه بگسل پیوند

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

فقط نام را وارد کنید. نیازی به ثبت ایمیل نیست.

18 + یک =

دکمه بازگشت به بالا