شبکه‌های اجتماعی

پای عباس کیارستمی به تجاوز به پسر مانیا اکبری باز شد

در فضای مجازی می‌توان خواب‌های زیادی برای کاربران دید و هر بار ماجرایی جدید درآورد. این بار نوبت ماجرای تجاوز جنسی است. هر بار فردی جدید اتهامی بزرگ به یکی از افراد مشهور می‌زند، اتهامی مبنی بر تجاوز جنسی. شاید بتوان گفت که ماجرای اتهام‌زدن در مورد تجاوز جنسی با کیوان امام آغاز شد. سپس هشتگ #meToo به راه افتاد و تعداد زیادی از کاربران توییتر از تجاوزهایی که در کودکی، نوجوانی و جوانی به آن‌ها شده بود گفتند، اما مانیا اکبری – بازیگر و کارگردان ایرانیِ ساکنِ اروپا – در برنامه‌ای ماهواره‌ای به همراه پسرش امین ماهر حضور پیدا کرد و بر این‌که در کودکی به پسرش تجاوز شده‌است تأکید کرد. پس از حضور در برنامه‌ی ماهواره‌ای، مانیا اکبری متنی منتشر کرد و در آن نام عباس کیارستمی را آورد. عباس کیارستمی کارگردان فقید ایرانی در فیلم ده با مانیا اکبری همکاری کرده‌بود. متن مانیا اکبری که در آن نام عباس کیارستمی آمده را در زیر خواهید خواند. پس از آن واکنش‌های برخی از کاربران توییتر را با هم مرور خواهیم کرد.

متن مانیا اکبری

عباس جان یادت هست هر شب منزل ما بودى و مى نشستى با ذوق صحنه هاى ضبط شده از زندگى خصوصى من را با پسر خودم و پسر همسرم تماشا مى کردى؟

همان فیلمهایى که به دلیل آشفتگى ها و علامت سوالهاى بیشمار به درخواست و آگاهى آن فکر مدرن یعنى روانکاوم، فیلمبردارى مى کردم. عباس جان چرا نفهمیدیم چرا امین در فیلم ها پر از خشم است؟ پر از فریاد است ؟ پر از درد است ؟ و به مادرش مى گوید “من کودکم نمى توانم از خودم نگهدارى کنم” چرا نفهمیدیم وقتى در فیلم ده شما، به خاله اش مى گوید : امین به بزرگترش توهین مى کند و مى گوید: خیلى نامردى عمو بهرام ! این عمو بهرام همان متجاوز به بدن و جان و روان اوست که او را با تهدید وادار به سکوت کرده بود او نامردى را آن زمان فهمیده بود اما چرا من و تو نفهمیدیم ؟

در فیلم مستندى که ساخته است به این نکات در فیلم تو اشاره مى کند. شرم بر ما باد ! چرا من و تو از دیدن آن صدها ساعت فیلم خانوادگى پیامها و درد یک کودک تحت فشار تجاوز را ندیدیم ؟!

بیشتر بخوانید
علیرضا منصوریان درگذشت استاد شهریار را تبریک گفت!

عباس جان بعد هم درد آن کودک را کالا کردیم رفتیم روى فرش سرخ و تو لیوان شراب در دستت و من هم حیران در پرس کنفرانس کن و تازه پشت آن میز مقابل صدها خبرنگار جهانى فهمیدم باید بگویم دردها و رنج و فریاد کودکم را تو نوشتى و از بیست کودک تست بازیگرى گرفتى تا به امین من رسیدى و بعد از کنفرانس دستم را فشار دادى و گفتى : بهتر است کسى نداند این دعواها واقعى بوده است به نفع تو نیست ! من از هر سمت محکوم بودم ! من مقصرم، من مادر متهم هستم که چرا قدرت نداشتم ؟ چرا توان نداشتم؟ چرا شجاعت اکنون را نداشتم؟

تا که در همان پرس کنفرانس کن بگویم آن کودک، کودک من است ! این رنج و فریادى که با مراسم و تاج و تخت و بادیگارد و دوربین و فیلم و عکس و مردم راه انداختید، آن پسر زیباى چشم درشت که بر روى پرده عظیم فریاد مى کرد، درد تجاوزش را فریاد مى کرده پسر واقعى من است و نمى دانست دوربین روشن است و دردهاى واقعى یک کودک است و اما مثل اینکه باید باور کنیم و باور کند آن فریادها یک فیلم بود؟ عباس فیلم نبودددد ! درد واقعى یک کودک بود!

درد واقعى یک انسان بود ! باید باور کنیم آن رنج را تو کارگردانى کردى؟ رنج و درد تجاوز آن جان و بدن را تو مصادره کردى حتى حق واقعى بودن هم به آن کودک ندادى! محصول آن رنج ستارههایى است که جدول تهیه کننده امکاتو و تو را پر مى کرد و عکس آن کودک هم با نام “مارلون براندویى جدید توسط کیارستمى ظاهر شد” روى جلد مجله ها پخش مى شد . آن درد تجاوز یک کودک بود که در دست مردم روى کاغذها در شهر کن مى چرخید.

عباس جان! آقاى کارمیتس چقدر خوشحال بود درد کودکى پول مى شود! رابطه قدرت و نیروى فرداست با فرو دست همواره چنین بوده عباس جان! و روزى که شمشیر را از رو بستم که به این دروغ ادامه ندهیم من با احساس گناه تاریخى با پسرم و مردم و نسل آینده ویران خواهم شد مانند “رودن” که اعلام کرد “کملکلود” بیمار روانى است و قابل باور و اعتماد نیست با این برچسب مادر او را هم از جامعه طرد و تنها کردى. همچنان کارمیتس متصور است من دوره اى در تیمارستان به زنجیر بودم، آخر مى دانى حرف شما خدایان هنر و نوابغى نایاب حجت است. اول داستان هستیم عباس جان، امیدوارم روزى جرات سارا امتى را پیدا کنم و از چشمان مخفى شده پشت عینک بنویسم. حیف که نیستى!

بیشتر بخوانید
اجرای محمد اقتدارنژاد در عصر جدید + فیلم
عباس کیارستمی و مانیا اکبری در فیلم ده
عباس کیارستمی و مانیا اکبری در فیلم ده

واکنش‌های برخی از کاربران به متن مانیا اکبری و اشاره‌ی او به عباس کیارستمی

کاربری با نام “بالتازار” نوشت:

ببخشید من درست متوجه شدم؟

شوهر خواهر مانیا اکبری به فرزندش تجاوز کرده، شوهر خواهر، خواهر و خود مانیا اکبری همه جز تیم کیارستمی بودن. کیارستمی از فرزند مانیا تست می‌گیره و می‌بردش توی فیلم. الان کیارستمی مقصره که چرا متوجه تجاوز نشده؟ یا چرا از رنج کودک فیلم ساخته؟ یا خبر داشته؟

*******************

کاربری با نام “هد” نوشت:

این مانیا اکبری که راجع به کیارستمی صحبت کرده رفتم پستای سوگواریش برا مرگ کیارستمی رو دیدم. حالا شخصا سوالی که برام پیش میاد اینه، آدما اگه حقایق پنهانی راجع به یه نفر میدونن چرا از رفتن اون آدم ابراز تاسف میکن؟ چرا انتخاب نکرده که اون موقع هم سکوت کنه حتی اگه نمیخواسته بدنامش کنه

*******************

کاربری با نام Film Review نوشت:

من مادرم و نفهمیدم که پسرم بهش تجاوز شده، ولی عباس جان تو مقصری چون از زندگی من و پسرم فیلم ساختی و بردی کن و لیوان شراب در دست گرفتی و تشخیص ندادی این خشم پسر من از تجاوز شوهر خالشه.

استدلال در حد آب دوغ خیار توسط خانم مانیا اکبری

*******************

کاربری با نام Sara K نوشت:

حرف‌های مانیا اکبری قابل فهم نیست.

توقع داشته کیارستمی با دیدن فیلم‌های پسرش، مشکل رو بفهمه و نجاتش بده. اما خودش به عنوان مادر اون بچه نفهمیده، یا فهمیده و به خاطر پیچیدگی و جذابیت اضافه کردن به فیلم به روی خودش نیاورده. بعدش هم سال‌ها باهم روی دروغی توافق کردن و ازش اعتبار گرفت.

بیشتر بخوانید
حق طلاق زن - مهدی کوشکی - ریحانه پارسا؟

*******************

بیکار مملکت؛ سامورایی  نوشت:

قضیه کیارستمی و مانیا اکبری و اون بچه بدبخت واقعا عجیبه این زن واقعا خوددرگیره کلمه کم میاد برای توصیفش

*******************

اِلِنِ خیالباف نوشت:

مانیا اکبری چند سال پیش فیلم بیست انگشت رو ساخت که شوهره توی عقد به دختره تو ماشین تجاوز کرد تا مطمئن بشه که ویرجینه. اخر فیلم هم برای من جالب بود.

الان داشتم فک می‌کردم جدا از کیفیت از معدود کارهایی بود که تو زمینه جنسیت جلوتر از جامعه قدم برداشته.

*******************

Benyamin Najafi نوشت:

مانیا اکبری، خروار متن نوشته و اعتراض کرده و حرفش رو زده. بدون یکبار فحاشی. بدون یکبار به چیزی نیست دادن اون آدم. بدن یکبار توهین. نه به خود فرد نه به خانوادش. فقط بهش گفته متجاوز. به نظرم خیلی خیلی خیلی سواد میخواد اینطور حرف زدن و نوشتن. اینطور اعتراض کردن.

*******************

کاربری با نام “سخن گستر” نوشت:

به نظر می‌رسه خانم مانیا اکبری از شرایط پیش آمده سوءاستفاده کرده و خواسته با نام بردن از کیارستمی فیلم مستند پسرش رو تبلیغ کنه. این که شوهرخواهر او به پسر او تجاوز می‌کرده و کیارستمی این رو نفهمیده، دلیل نمی‌شه کیارستمی رو مجرم معرفی کنیم؛ ازین رو دو توییت قبلی رو پاک کردم.

*******************

کاربری با نام “ممد پوری” در مورد نامه مانیا اکبری و اشاره‌ی او به عباس کیارستمی نوشت:

 مانیااکبری یه جوری با ادبیات پیچیده و ضعیف در مورد تجاوز به پسرش نوشته که چند بار باید بخونی تا‌بفهمی‌ که متجاوز عباس‌کیارستمی نبوده! خودش تا زمانی که بهش نگفته بود متوجه نشده بود که فامیلشون۴سال داشته به پسرش تجاوز می‌کرده اما عباس‌کیارستمی رو به خاطر نفهمیدن این موضوع مقصر میدونه.

در این زمینه بخوانید:

ماجرای اتهام جنسی به آیدین آغداشلو

ماجرای اتهام جنسی به کیوان امام وردی

آرش شمسی

کم کن طمع از جهان و میزی خرسند | از نیک و بد زمانه بگسل پیوند

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا