اطلاعات‌محورتکنولوژیشبکه‌های اجتماعی

نظرسنجی توییتر از ایلان ماسک خواست ۱۰ درصد از سهام تسلا را بفروشد

به گزارش وبسایت خبری بی‌بی‌سی، رای دهندگان در یک نظرسنجی توییتری از ایلان ماسک خواسته‌اند تا ۱۰ درصد از سهام خود در تسلا را به منظور پرداخت مالیات بفروشد.

بیش از ۳.۵ میلیون کاربر توییتر در نظرسنجی که توسط آقای ماسک در روز شنبه راه اندازی شد رای دادند و نزدیک به ۵۸ درصد به فروش سهام رای مثبت دادند. این رای می‌تواند باعث شود که او نزدیک به ۲۱ میلیارد دلار  از سهام این خودروسازی برقی را از دست بدهد. او در پاسخ به «مالیات میلیاردرها» پیشنهادی دموکرات‌های ایالات متحده، قول داده است که از نتیجه تبعیت کند.

اما آقای ماسک، یکی از ثروتمندترین مردان جهان، هنوز علناً در مورد این حکم، یا چگونگی و زمان فروش سهام خود اظهار نظر نکرده است. اگر او به فروش خود ادامه دهد، ممکن است یک صورت حساب مالیاتی هنگفت برای او به همراه داشته باشد.

هنگام از بین بردن سهام بزرگ، برخی از مدیران اجرایی از برنامه‌های فروش به اصطلاح «کور» استفاده می‌کنند و فروش را در یک دوره زمانی طولانی پخش می‌کنند تا از اتهامات مربوط به معاملات داخلی جلوگیری کنند. آقای ماسک در یک توییت قبلی در روز شنبه گفت که از هیچ یک از شرکت‌های خود حقوق یا پاداش نگرفته است. به این معنی که هیچ درآمدی برای پرداخت مالیات بر درآمد ندارد.

اما او میلیاردها دلار از طریق یک بسته غرامت به دست آورده است که به او قدرت می‌دهد تا زمانی که شرکت به اهداف عملکردی خود دست می‌یابد و سهام آن به قیمت‌های مشخصی می‌رسد، از مقادیر زیادی از اختیارات سهام استفاده کند. آقای ماسک این اختیار را (که در آگوست سال آینده منقضی می‌شود) دارد که تا ۲۲.۸۶ میلیون سهم تسلا را به قیمت ۶.۲۴ دلار بخرد (کسری از قیمت سهام پایانی تسلا در روز جمعه که ۱۲۲۲ دلار بود).

بیشتر بخوانید
قیر در قابلمه مسی | در قابلمه مسی قیر می‌گذارند که وزن‌ آن بیش‌تر شود!

بر اساس طرح‌های پیشنهادی حزب دموکرات در سنا، میلیاردرها می‌توانند در صورت افزایش قیمت سهامشان، از «سودهای محقق نشده» مالیات بگیرند. حتی اگر هیچ یک از سهام خود را نفروشند. تصور می‌شود که مالیات پیشنهادی بر عایدی سرمایه، چه دارایی‌ها فروخته شده باشد چه نه، می‌تواند به حدود ۷۰۰ میلیاردر در ایالات متحده ضربه بزند. منتقدان اشاره کرده‌اند که ارزش دارایی‌ها همیشه بالا نمی‌رود.

نظرسنجی اخیر آقای ماسک در توییتر برخی از توجه‌ها را در دنیای مالی برانگیخته است. Chamath Palihapitiya، سرمایه‌گذار Venture در توییتر نوشت:

ما شاهد تصمیم توده‌های توییتر هستیم که در مورد نتیجه ورق ۲۵ میلیارد دلاری سکه تصمیم می‌گیرند.

گابریل زوکمن، اقتصاددان برکلی در توییتی نوشت:

منتظر روزی هستیم که پولدارترین فرد جهان مالیات بپردازد، به نظرسنجی توییتری بستگی ندارد.

آقای ماسک با نزدیک به ۶۳ میلیون دنبال کننده یکی از محبوب‌ترین رهبران تجاری در توییتر است. او مرتباً از این پلتفرم برای به اشتراک گذاشتن به‌روزرسانی‌های شرکت‌های تحت مالکیت خود از جمله SpaceX و Neuralink  استفاده می‌کند. او همچنین به خاطر به اشتراک گذاری میم‌ها معروف است که بر محبوبیت او در بین طرفداران افزوده است. اما برخی از پست‌های او جنجال برانگیخته است.

اوایل امسال او در پاسخ به ادعای رئیس برنامه جهانی غذای سازمان ملل متحد (WFP) که در توییتی نوشت فقط ۲ درصد از ثروت آقای ماسک می‌تواند به رفع گرسنگی جهان کمک کند، گفت که ۶ میلیارد دلار از سهام تسلا را می‌فروشد و آن را به برنامه جهانی غذا اهدا می‌کند، مشروط بر اینکه بتواند دقیقاً توضیح دهد که چگونه ۶ میلیارد دلار گرسنگی جهان را حل می‌کند.

بیشتر بخوانید
بهزاد محمدزاده هکر ایرانی تحت تعقیب FBI آمریکاست

افزایش سود تسلا ناشی از رکورد تحویل خودرو

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

فقط نام را وارد کنید. نیازی به ثبت ایمیل نیست.

10 + 17 =

دکمه بازگشت به بالا