اقتصادی

جزئیات دریافت مالیات از خانه‌های خالی اعلام شد

چند روزی بود خبرهایی مبنی بر دریافت مالیات از خانه‌های خالی شنیده می‌شد، اما جزئیات آن نامشخص بود. امروز معاون حقوقی و فنی سازمان مالیاتی کشور جزئیات اخذ مالیات از دارنده‌های خانه‌های خالی را اعلام کرد.

محمود علیزاده ضمن اشاره به دستور روحانی برای بهبود وضعیت قیمت مسکن اعلام داشت:

با هماهنگی‌های انجام‌شده میان سازمان مالیاتی و وزارت راه وشهرسازی به زودی الگوریتم شناسایی خانه‌های خالی در سامانه املاک و مستغلات نهایی خواهد شد و بر این اساس فرایند مالیات ستانی از خانه‌های خالی آغاز می‌شود.

معاون حقوقی و فنی سازمان مالیاتی کشور اظهار کرد:

در اواخر سال گذشته اعلام شد این سامانه نهایی شده و در اختیار سازمان امور مالیاتی قرار خواهد گرفت. بر این اساس مکاتبات سازمان با وزارت راه و شهرسازی برای تحویل و برقراری لینکهای لازم از طرف سازمان با سامانه انجام شد. این درحالی بود که ابتدا باید یک سری شاخصها و دیتا از سوی وزارت راه و شهرسازی در این سامانه بارگزاری می شد که در نهایت این تغییرات نیز عملی شد.

اما در نهایت برای تکمیل سامانه بایستی دیتاهای مربوط به پایگاههای داده سازمان امور مالیاتی کشور نیز در سامانه املاک و مستغلات بارگزاری می شد. برای اشتراک گذاری اطلاعات موجود نزد سازمان مالیاتی نیاز به مجوز هیئت دولت بود که در نهایت روز چهارشنبه مصوبه لازم در این خصوص از سوی هیئت دولت صادر شد.

وی همچنین گفت:

خانه های خالی در سال اول معاف از مالیات هستند. در سال دوم ۵۰ درصد مالیات ارزش اجاری ملک و در سال سوم به اندازه نرخ مالیات اجاره ارزش ملک مالیات وصول خواهد شد. این درحالی است که در سال چهارم این نرخ ۱.۵ برابر ارزش اجاری ملک خواهد بود. بر این اساس مطابق قانون افرادی که از سال ۹۵ خانه‌شان خالی بود مشمول مالیات با نرخ ۱.۵ برابر ارزش اجاری خواهند شد.

گفتنی است که این مالیات فقط برای واحدهای مسکونی است و نه واحدهای تجاری.

بیشتر بخوانید
جدول افزایش حقوق بازنشستگان کشوری و لشکری

آرش شمسی

کم کن طمع از جهان و میزی خرسند | از نیک و بد زمانه بگسل پیوند

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

فقط نام را وارد کنید. نیازی به ثبت ایمیل نیست.

1 × پنج =

دکمه بازگشت به بالا