بین‌المللیسیاسی

ماجرای حمله به کشتی اسرائیلی | از ادعای بنی گانتس تا ادعای روزنامه کیهان

نهم اسفند ماه سال جاری، شرکت‌های امنیت دریایی گزارشی مبنی بر وقوع انفجار در یک کشتی تجاری که تحت مالکیت اسرائیل بوده آن هم زمانی که در دریای عمان حضور داشته؛ دادند. همان ابتدای امر که این خبر منتشر شد پیش‌بینی اینکه ایران را متهم به این عاملیت این اتفاق کنند دور از انتظار نبود. اتفاقی که امروز شاهد آن هستیم و شاهد این ادعا صحبت‌های تازه بنی گانتس، وزیر دفاع رژیم صهیونیستی در این رابطه است اما جالب بررسی ماجرا و دیدگاه روزنامه کیهان است که اگر در این رابطه نگوییم کیهان گل به خودی زده لااقل چنین بازتابی از روزنامه داخلی ایران بازخورد مثبتی در این ماجرا در شرایط فعلی برای کشور ندارد. در ادامه به بررسی صحبت‌های گانتس و بازخورد روزنامه کیهان می‌پردازیم.

سکانس اول: صحبت‌های بنی گانتس و گرفتن انگشت اشاره اتهام به سمت ایران

بنی‌ گانتس، وزیر دفاع و یکی‌ از دو لیدر دولت ائتلافی کنونی رژیم صهیونیستی در گفت‌وگو با یک رادیوی اسرائیلی مدعی‌شده که:

ارزیابی‌های اولیه نشان می‌دهد حمله پنج ‌شنبه ‌شب به کشتی اسرائیلی در دریای عمان کار ایران بوده اما با این حال تحقیقات جدی‌تری در این زمینه لازم است. او ادعا کرده ایران مدام به دنبال زدن تاسیسات زیربنایی و شهروندان اسراییلی است و موقعیت این کشتی هم تقریباً نزدیک آب‌های سرزمینی ایران بوده و این ارزیابی تقویت می‌شود که انفجار پیش آمده در بدنه کشتی کار ایرانی‌ها بوده است.

خوب است بدانید کشتی هلیوس ری با پرچم پاناما و تحت ‌مالکیت یک شرکت اسرائیلی با بار خودرو از کشور عربستان حرکت کرده بود و قصد داشت به سمت سنگاپور برود که با یک انفجار بخشی‌ از بدنه آن ‌از دو طرف و کمی‌بالاتر از سطح آب، به‌ قطر تقریی ۱.۵ متر سوراخ شد اما در این حادثه کسی آسیبی ندید. نکته مبهم ماجرا اینجاست که هنوز روشن ‌نشده این انفجار در بدنه کشتی کار موشک بوده یا مین دریایی. جالب است بدانید شرکت امنیت دریایی درایاد گلوبال هم همان‌روز مدعی‌شده بود که به ‌احتمال بسیار زیاد این حمله بخشی‌ از یک عملیات نامنظم و نامتقارن نیروهای نظامی ایران باشد؛ این در حالی است که این شرکت دلیلی برای گفته‌های خود ارائه نکرد و تنها در حد اتهام زنی مانده است.

بیشتر بخوانید
در کنفرانس سخنگوی قوه قضائیه چه گذشت

سکانس دوم: دیدگاه روزنامه کیهان درباره ماجرا و تصور بر اینکه این حادثه انتقام نیروهای مقاومت بوده است

روزنامه کیهان امروز در گزارش نخست خود مدعی‌شده حمله اخیر به یک کشتی حامل خودرو که متعلق به یک شرکت اسرائیلی بوده و در دریای‌ عمان  دو قسمت از بدنه‌اش بر اثر انفجار سوراخ شده، پاسخی حمله‌های چندروز اخیر مواضع نیروهای مسلح شیعی در کشورهای سوریه، عراق و نیروهای محور مقاومت بوده که آن را این چنین اجرا کرده‌اند. کیهان در ادامه مدعی‌شده این کشتی به ارتش اسرائیل نزدیک بوده و به یک مقام امنیتی اسرائیل تعلق داشته است. این در حالی است که مقامات کشورمان تاکنون در این‌باره موضعی اتخاذ نکرده‌اند آن هم در شرایطی که وزیر دفاع اسرائیل، انگشت اتهام را به سمت ایران دراز کرده و مدعی شده این حمله احتمالاً کار ایران بوده است.

بیشتر بخوانید: کشتی بهبهان در آب‌های عراق غرق شد + فیلم

مهان صمدی طاری

جست‌وجو‌گر و تحلیلگری که سعی دارد با تمام استعدادها و توانایی هایش پیش از هر چیزی، انسان باشد. «دل مرنجان که ز هر دل به خدا راهی هست!»

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

فقط نام را وارد کنید. نیازی به ثبت ایمیل نیست.

2 × چهار =

دکمه بازگشت به بالا