سیاسی

ماجرای احیای برجام : قصه‌ای میان تهران و واشنگتن که سر دراز دارد

چه اقداماتی در احیای برجام می‌توانند موثر باشند؟

عباس عراقچی اخیراً گفته اگر برجام پیش از پایان زمان توافق سه ماهه با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی احیا نشود، وضعیت سخت خواهد شد. مذاکره کننده ارشد ایران گفته در این صورت، انتخابات خرداد ماه هم وضعیت را به مراتب سخت‌تر خواهد کرد.

خوب است بدانید مهلت توافق ایران و آژانس، روز ۴ خرداد ماه به پایان می‌رسد و زمان انتخابات هم ۲۸ خرداد ماه اعلام شده است. همین تنگنای زمانی نتیجه مصوبه مجلس برای توقف اجرای پروتکل الحاقی است. مصوبه‌ای که می‌توانست کل برجام را نابود کند؛ اما جالب است بدانید مخالفت تندروها با برجام منحصر به ایران نیست.

رضا نصری، حقوقدان بین‌الملل اخیراً درباره برنامه تندروهای آمریکایی برای نابودی برنامه جامع اتمی ایران موسوم به برجام توضیحاتی داده است. نصری گفته این لابی‌ها قصد دارند با استفاده از دو حربه از لغو تحریم‌های ایران جلوگیری کنند. یکی از این حربه‌ها به کارگیری ترفند‌های آئین‌نامه‌ای و حقوقی و دیگری ایجاد یک فضای روانی علیه ایران و برجام است.

در بعد حقوقی، آمریکایی‌ها می‌خواهند بایدن را مجبور کنند تا توافق جدید با ایران را مجدداً به کنگره تسلیم کند. سپس در کنگره پس از به رای گذاشتن یک قطعنامه عدم تایید، توافق را مردود کنند. در بعد روانی اما برنامه آنها مانور روی موضوعات حساسیت برانگیز برای افکار عمومی آمریکاست. موضوعاتی همچون زندانیان آمریکایی در ایران که می‌توانند هزینه سیاسی حمایت از برجام در آمریکا را بالا ببرد. برنامه آنها این است که جو بایدن را موظف کنند که لغو تحریم‌ها را به آزادی زندانیان آمریکایی در ایران مشروط کند.

بیشتر بخوانید
پرویز فتاح، کسی که او را احمدی‌نژاد ثانی می‌دانند به پایان راه رسید؟

نصری همچنین گفته برخی اقدامات ایران مانند رفتارهای تند برخی نمایندگان در مجلس شورای اسلامی به مخالفان لغو تحریم در واشنگتن کمک می‌کند، اما مثلاً مبادله سریع زندانیان از سوی ایران، می‌تواند کفه ترازو را به نفع حامیان لغو تحریم‌ها سنگین کند، چرا که این موضوع حساسیت زیادی در آمریکا دارد و می‌تواند حربه روانی ایران ستیزی را از آنان سلب کند.

حالا باید منتظر ماند و دید تندروها چه برخوردی با احیای احتمالی برجام در روزهای آینده خواهند کرد.

در همین رابطه همچنین بخوانید: ظریف : امضای بایدن شرط لازم است اما کافی نیست!

مهان صمدی طاری

جست‌وجو‌گر و تحلیلگری که سعی دارد با تمام استعدادها و توانایی هایش پیش از هر چیزی، انسان باشد. «دل مرنجان که ز هر دل به خدا راهی هست!»

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

فقط نام را وارد کنید. نیازی به ثبت ایمیل نیست.

چهار × چهار =

دکمه بازگشت به بالا