سیاست داخلیسیاسی

پشت پرده لو رفتن فایل صوتی مصاحبه ظریف آن هم در آستانه انتخابات

اخیراً فایل صوتی مصاحبه ظریف با سعید لیلاز که قرار بوده بایگانی شود و به یادگار برای تاریخ بماند، امری که در دنیای سیاست و حاکمیت‌ در کشورهای مختلف مرسوم است، لو رفته است. نکته اینجاست که این فایل در ابتدا به صورت تقطیع شده از شبکه‌های ایران اینترنشنال و منوتو و کمی بعد از بی‌بی‌سی فارسی پخش شد؛ شبکه‌هایی که در طی این سال‌ها مشخص شده از کجا خط می‎‌گیرند و تغذیه می‌شوند و دل‌شان به حال مردم ایران نسوخته است.

این فایل صوتی بخشی از یک پروژه تاریخ شفاهی توسط دولت است و در شرایط فعلی، حالت محرمانگی داشته است. با علم به محرمانه ماندن، ظریف که نظرات خود را اصولاً به صراحت به مقامات ارائه می‌کند، در این مصاحبه هم دیدگاه خود را ابراز کرده است. خوب است بدانید این نوع مصاحبه‌ها معمولاً بی‌پرده است؛ چرا که قرار است در سال‌های دور و حتی نه به صورت کامل، منتشر شود. به نظر می‌رسد هدف از درز این فایل صوتی، فضاسازی برای رد صلاحیت و یا جلوگیری از کاندیداتوری احتمالی ظریف باشد.

اصولگرایان در راستای همین فضاسازی، از این تصویرسازی مخدوش استقبال و خواستار محاکه محمدجواد طریف شده‌اند. جالب است بدانید این تصویرسازی مخدوش از مصاحبه، نتیجه مستقیم نحوه انتشار تقطیع شده فایل صوتی توسط شبکه سعودی ایران اینترنشنال است. اگر فردی این قطعات بریده شده از فایل صوتی اصلی را همان طور که تقطیع و منتشر شده، گوش دهد، همین برداشت ترجیحی اصولگرایان را می‌کند. بر اساس این برداشت شهید سپهبد قاسم سلیمانی، علیه دیپلماسی فعالیت می‌کرده؛ اما نکته اینجاست که شنیدن فایل اصلی سه ساعته این مصاحبه، حقایق را به وضوح روشن می‌کند.

بیشتر بخوانید
محمدعلی پورمختار نماینده‌ی دستگیرشده کیست؟

پس از شنیدن فایل صوتی اصلی، متوجه می‌شویم که طریف به صراحت می‌گوید که شهید سلیمانی چه تلاش ویژه‌ای برای جلوگیری از گسترش جنگ در یمن و سوریه و حل و فصل مشکلات این دو کشور کرده است. بر اساس اظهارات محمدجواد ظریف، شهید قاسم سلیمانی در میدان وظیفه خود را انجام می‌داده و وزیر خارجه هم به نوبه‌ی خود وظیفه دیپلماتیک را. نکته جالب توجه اینجاست که بحث اصلی ظریف اساساً هیچ ارتباطی به شهید سلیمانی ندارد و او در واقع در حال صحبت و تشریح خط مشی جمهوری اسلامی است.

ظریف معتقد است اولویت و تمرکز حاکمیت بر میدان است تا دیپلماسی. با این تفاسیر به نظر می‌رسد هدفی که در پشت پرده انتشار فایل صوتی تقطیع شده مصاحبه محمد جواد طریف وجود دارد، همین برداشت اصولگرایان است. در همین حال به نظر می‌رسد در این مقطع حساس کنونی درز کردن این فایل صوتی به بیرون، می‌تواند فشارهای داخلی بر تیم ظریف را افزایش دهد. مذاکره کنندگانی که این روزها تلاش آنها برای احیای دوباره برجام، باعث نگرانی برخی جریانات داخلی شده است. باید منتظر ماند و دید انتشار فایل صوتی مصاحبه ظریف چه تاثیری در تحولات انتخاباتی چنده آینده می‌گذارد.

بیشتر بخوانید: ظریف: حمله اسرائیل به ایران خودکشی است!

[تعداد: ۱   میانگین: ۵/۵]

مهان صمدی طاری

جست‌وجو‌گر و تحلیلگری که سعی دارد با تمام استعدادها و توانایی هایش پیش از هر چیزی، انسان باشد. «دل مرنجان که ز هر دل به خدا راهی هست!»

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

فقط نام را وارد کنید. نیازی به ثبت ایمیل نیست.

20 − 1 =

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا