اطلاعات‌محوراقتصادیبین‌المللیتجارتتکنولوژیسیاسی

آمریکا مجوز شرکت برتر مخابرات چین را لغو کرد

به گزارش وبسایت خبری بی‌بی‌سی، واشنگتن مجوز یکی از بزرگترین شرکت‌های مخابراتی چین را به دلیل نگرانی‌های امنیت ملی لغو کرده است. چاینا تله‌کام باید ارائه خدمات در آمریکا را ظرف ۶۰ روز متوقف کند.

مقامات ایالات متحده گفتند که کنترل دولت چین بر این شرکت به آن فرصت دسترسی، ذخیره، اختلال و یا مسیریابی نادرست ارتباطات در ایالات متحده را داد. آنها گفتند که این امر به نوبه خود می‌تواند به آن اجازه دهد در جاسوسی و سایر فعالیت‌های مضر علیه ایالات متحده شرکت کند.

شرکت چاینا تله‌کام که نزدیک به ۲۰ سال خدمات مخابراتی را در ایالات متحده ارائه کرده است، این تصمیم را ناامید کننده خواند. در بیانیه‌ آن آمده است:

ما قصد داریم در عین حال که به مشتریان خود خدمات رسانی می‌کنیم، همه گزینه‌های موجود را دنبال کنیم.

چاینا تله‌کام یکی از سه شرکتی است که بر بازار مخابرات چین تسلط دارند. این شرکت صدها میلیون مشتری در ۱۱۰ کشور جهان دارد که خدمات آن از اینترنت پهن باند گرفته تا شبکه‌های تلفن همراه و تلفن ثابت را شامل می‌شود.

این تصمیم ساعاتی پس از صحبت جانت یلن، وزیر خزانه داری آمریکا با لیو هه، معاون نخست وزیر چین درباره وضعیت اقتصاد جهانی اتخاذ شد. این دیدار به عنوان نشانه‌ای از بهبود روابط بین دو ابرقدرت تلقی می‌شد که اخیراً بر سر تجارت و تایوان رد و بدل شده‌ است.

کمیسیون ارتباطات فدرال (FCC) هشدار داد که ممکن است چاینا تله‌کام آمریکا، را در آوریل ۲۰۲۰ تعطیل کند و ادعا کرد که این شرکت معرض استثمار، نفوذ و کنترل توسط دولت چین است. در این بیانیه آمده است که این شرکت به احتمال زیاد مجبور خواهد شد بدون نظارت قضایی مستقل از درخواست‌های دولت چین پیروی کند. این جدیدترین شرکت مخابراتی چینی است که به دلیل نگرانی‌های امنیت ملی مورد هدف مقامات آمریکایی قرار گرفته است. سال گذشته، کمیسیون ارتباطات فدرال ایالات متحده، هواوی و زدتی‌ای را به عنوان تهدیدی برای شبکه‌های ارتباطی معرفی کرد و خرید تجهیزات را برای شرکت‌های آمریکایی سخت‌تر کرد.

بیشتر بخوانید
زندگینامه‌ بیل گیتس | بیوگرافی سمبل مدیریت موفق

کمیسیون ارتباطات فدرال ایالات متحده، مجوز چاینا موبایل ایالات متحده را در سال ۲۰۱۹ لغو کرد و در حال انجام این کار برای دو شرکت دیگر تحت حمایت دولت، China Unicom Americas و Pacific Networks است. در همه موارد، مقامات ایالات متحده به خطراتی اشاره کردند که دولت چین می‌تواند از این شرکت‌ها برای جاسوسی از آمریکا یا آسیب رساندن به منافع ملی استفاده کند.

چین و آمریکا | آغاز جنگ سرد دوران معاصر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

فقط نام را وارد کنید. نیازی به ثبت ایمیل نیست.

5 × یک =

دکمه بازگشت به بالا