شبکه‌های اجتماعی

لایو نوجوان ۱۴ ساله | سرشار از ناگفته‌ها + واکنش آذری جهرمی

امروز وضعیت به‌شکلی است که هر موضوعی که شاید بنیانی در واقعیت و حقیقت داشته باشد، ابتدا واکنش‌های‌اش در شبکه‌های اجتماعی انجام می‌گیرند! ماجرای لایو نوجوان ۱۴ ساله با یکی از شاخ‌های اینستاگرام و بحث‌هایی که میان این دو انجام می‌گیرد نشان از آن دارد که در میان نوجوانان زیر ۱۸ سال وضعیت سطح تفکر به‌شدت خطری است. بسیاری از جوانان و میانسالان ایرانی که چندان از لحاظ میزان دانش، تفکر، شعور و موارد این قبیل در سطح چندان بالایی نیستند با شبکه‌های اجتماعی و در کل فضای مجازی بزرگ نشده‌اند، چه رسد به نوجوانان امروزی‌ای که از کودکی با فضای مجازی بزرگ شده‌اند. این‌ها به جماعتی تبدیل شده‌اند که کل سخن‌شان پیرامون مسائل جنسی، حیله، جذب توجه دیگران برای فالوور و موارد این قبیل است.

لایو نوجوان ۱۴ ساله با آن به‌اصطلاح شاخ اینستاگرامی چیز عجیبی نیست. جوانان و بزرگ‌سالانی که در اینستاگرام فعالیت دارند با این افراد آشنایی دارند و می‌دانند که وضعیت نوجوانان و حتی جوانان – البته نه همه – به چه صورت است و فکرشان در چه حیطه‌هایی قرار دارد.

لایو نوجوان 14 ساله با بلاگر معروف (2)

ماجرای لایو نوجوان ۱۴ ساله با بلاگر معروف چیست؟

واقعیت این است که یک خانم که انگار یکی از شاخ‌های اینستاگرام است، عادت دارد که همچون بسیاری از جماعتِ بیکار در اینستاگرام لایو منتشر کند. در یکی از لایوها، پسری ۱۴ ساله را هم شریک می‌کند و این پسر ۱۴ ساله صراحتاً می‌گوید که من با لایوهای شما خودارضایی می‌کنم. خانم مثلاً شاخ اینستاگرامی نیز به‌نوعی از این قضیه استقبال می‌کند و با مغز کوچک خود به‌یک‌باره روی جایگاهی بالاتر می‌رود و به‌واسطه‌ی این‌که سنی بیش‌تر از آن بچه دارد با قدرتی بالاتر با بچه صحبت می‌کند. نوجوان ۱۴ ساله هم که چون می‌داند دوستان‌اش در حال دیدن‌اش هستند، به‌نوعی جوگیر می‌شود و عمدتاً پیرامون مسائل جنسی صحبت می‌کند.

بیشتر بخوانید
نظر جنجالی الناز حبیبی در مورد رفع نیاز جنسی + فیلم

از آن‌جا که صحبت‌های این دو کاملاً غیراخلاقی است، امکان درج ویدئوی صحبت‌های آن‌ها در این مجله وجود ندارد.

واکنش آذری جهرمی به لایو نوجوان ۱۴ ساله با بلاگر اینستاگرامی

محمد جواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات در حاشیه جلسه هیئت دولت در واکنش به پخش ویدیویی مربوط به حضور یک نوجوان ۱۴ ساله در لایو نامناسب اینستاگرامی می‌گوید:

«فیلم تلخ و آزار‌دهنده بود و نهاد‌هایی که مسئولیت امدادرسانی به کودکان و نوجوانان در این شرایط را دارند باید وارد عمل شوند و باید به جای پخش این فیلم به وضعیت این خانواده رسیدگی کرد.»

او ادامه داد:

«از همان سه یا چهار شب پیش خواستم که آدرس پیدا کنند و همکارانمان بروند و اگر می‌توانیم کمک به این خانواده و این بچه کنیم.»

وزیر ارتباطات در ادامه عنوان کرد:

«به جای دعوا کردن باید به اصل مطلب که نجات دادن آن بچه است بپردازیم؛ اگر نهاد‌هایی مسئولیت تربیت و مسائل فرهنگ را مد نظر داشته باشند این مسائل به وجود نمی‌آید.»

آذری جهرمی افزود:

«توصیه نهاد‌هایی که فیلم‌ها را پخش می‌کنند این است که طوری سیاه نمایی نکنند که احساس ضد انقلاب و دشمن این باشد که وضعیت کل نوجوانان ما این است.»

او عنوان کرد: « این مملکت اگر فرد مشکل داری مثل ایشان دارد که باید به مشکلش رسیدگی کرد، نوجوان‌های دین دار و سالم و سلامت و معتقد به اسلام هم دارد. طوری سیاه‌نمایی نکنیم که دشمن بگوید نوجوانان تربیت شده در جمهوری اسلامی این‌گونه هستند.»

وزیر ارتباطات در پایان در پاسخ به پرسش پیرامون دلیل عدم پیگیری اینترنت ویژه کودکان اظهار کرد:

بیشتر بخوانید
ماجرای واکنش رهبری به پست اینستاگرامی مهران احمدی

«ما به جد این مسئله را از روز اول پیگیری کردیم و شما بروید ببینید چه کسی از من در دادگاه شکایت کرد تا طرح اینترنت کودکان متوقف شود.

«فیلم منتشر شده، تلخ و آزاردهنده بود و به نظر می‌رسد نهادهایی که وظیفه امداد رسانی به کودکان و نوجوانان را دارند باید وارد عمل شوند. اگر یکی از نوجوانان ما این چنین وضعیتی دارد باید به مشکل رسیدگی کرد، این رفتار نتیجه مشکلات دیگر در جامعه است.»

آرش شمسی

کم کن طمع از جهان و میزی خرسند | از نیک و بد زمانه بگسل پیوند

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

فقط نام را وارد کنید. نیازی به ثبت ایمیل نیست.

سیزده + 19 =

دکمه بازگشت به بالا