اطلاعات‌محورخودرو

لامبورگینی میورا؛ یک ایتالیایی نوستالژیک

لامبورگینی میورا مدل ۱۹۶۸ که به سفارش کنسول ایران برای محمد رضا شاه پهلوی مونتاژ شده‌بود، چندی پیش پس ازسال‌ها از خواب زمستانی بیدار شد!
این لامبورگینی نارنجی رنگ با شماره شاسی ۳۳۰۳ اولین مدل میورای خریداری شده توسط شاه بود. در آن زمان چهار مدل از لامبورگینی میورا با رنگ‌های مختلف وارد ایران شد که گفته می‌شد هر چهار مدل به شاه تعلق دارند. نکته جالب در مورد این خودرو قیمت آن است که شاه آن را ۱۳ میلیون لیر خریداری کرده‌بود. این در حالی بود که در آن زمان، یک میورای استاندار را به قیمت ۸ میلیون لیر ایتالیا می‌توانستید خریداری کنید.

لامبورگینی میورای نارنجی پس از انقلاب ۵۷ نیز در کشور حضور داشت. در اوایل دهه هفتاد یک نهاد آن را به شیخ صدیق فروخت و بعدها بازیگر نام آشنای سینمای دنیا، نیکلاس کیج، آن را خریداری کرد. این خودرو هم اکنون در سوئیس به سر می‌برد. آخرین مدل میورایی که پایش به ایران باز شده‌بود، یک دستگاه P400S سفید رنگ مدل ۱۹۷۰ است که به دختر شاه تعلق داشت. پعد از انقلاب، بر خلاف سه مدل دیگر، این خودرو از کشور خارج نشده و هم اکنون در موزه خودروهای تاریخی حضور دارد.
در پایان، توجه شما را به فیلمی از کمپانی kidstone که به یاد لامبورگینی میورای نارنجی شاه ساخته‌بود، جلب می‌نماییم.

بیشتر بخوانید
برای اینکه موقع خرید برنج سرتان کلاه نرود، حواستان به این نکات باشد!

مهان صمدی طاری

جست‌وجو‌گر و تحلیلگری که سعی دارد با تمام استعدادها و توانایی هایش پیش از هر چیزی، انسان باشد. «دل مرنجان که ز هر دل به خدا راهی هست!»

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا