پزشکی

قیمت واکسن کرونا چقدر خواهد بود؟

در روزهای اخیر شرکت‌های مختلفی در سرتاسر جهان مشغول آزمایش واکسن کرونا هستند. واکسن روسی کرونا در مراحل پیشرفته است و احتمالاً به‌زودی روانه‌ی بازار خواهد شد. واکسن اکسفورد هند نیز در مراحل پیشرفته قرار دارد و حتی نام آن را هم تعیین کرده‌اند. آدار پوناوالا مدیر ارشد اجرایی انستیتو سروم هند که در مورد واکسن کرونا با آکسفورد همکاری می‌کند اعلام داشت که قیمت واکسن کرونا آکسفورد درصورتی که روانه‌ی بازار شود برای هر نفر احتمالاً حدود ۱۳ دلار خواهد بود. او اعلام داشت که تولید انبوه واکسن کرونا احتمالاً در سه‌ماهه‌ی نخست سال ۲۰۲۱ انجام خواهد گرفت، یعنی در ماه‌های دی‌ماه تا اواخر اسفندماه.

پوناوالا همچنین اعلام کرد که آزمایش بالینی پیشرفته‌ی واکسن کرونا آکسفورد در هند در همین ماه آگوست که در آن قرار داریم و بر روی حدود ۵ هزار نفر انجام خواهد شد.

قیمت واکسن کرونا در کشورهای فقیر

پوناوالا به این نکته اشاره کرد که واکسن کرونا قیمتی پایین خواهد داشت، خصوصاً برای کشورهایی که درآمد کمی دارد. او گفت انستیتو سرم برای کشورهای با درآمد کم و متوسط واکسن را تولید می‌کند و از این رو قیمت آن پایین خواهد بود.

پوناوالا همچنین اظهار کرد که این شرکت در ماه قبل قراردادی با آسترازنکا بسته و بر طبق آن قرار است یک میلیارد دوز واکسن برای هند و کشورهایی که درآمد کمی دارند تولید شود.

نام واکسن کرونا آکسفورد در هند

واکسن اکسفورد در هند را Covishield نام‌گذاری کرده‌اند. انستیتو سروم در شهر پونه‌ی کشور هند قرار دارد و برای تولید انبوه واکسن کرونا با دانشگاه مشهور و معتبر آکسفورد همکاری می‌کند. این اولین بار نیست که این انستیتو با آکسفورد همکاری می‌کند، چراکه آن‌ها قبلاً برای واکسن مالاریا نیز با هم همکاری داشته‌اند.

بیشتر بخوانید
رسانه‌های چین اعلام کردند: نخستین کسی که کرونا گرفت پیدا شد!

باید منتظر ماند و دید که درصورت تولید انبوه واکسن کرونا مربوط به همین انستیتو و ورود آن به ایران چه قیمتی برای آن تعیین خواهد شد.

آرش شمسی

کم کن طمع از جهان و میزی خرسند | از نیک و بد زمانه بگسل پیوند

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا