اقتصادی

قیمت مسکن در سال ۹۹ به کدام سمت‌وسو می‌رود؟

بازار مسکن در سال ۹۸ شرایط پیچیده و عجیبی داشت. در نیمه اول سال، رکود بربازار مسکن همراه با افزایش قیمت حاکم بود، اما در نیمه دوم سال تا اواسط بهمن ماه، قیمت مسکن با تورم کمتر ولی همچنان در رکود و کاهش تقاضا همراه بود تا اینکه از اواسط بهمن ماه، روند قیمت مسکن تا حدودی افزایشی شد.

این وضعیت تا اوایل اسفند ماه ادامه داشت، اما با آغاز اسفند ماه، به دلیل شیوع بیماری کرونا معاملات مسکن به شدت رو به کاهش گذاشت که با میزان کاهشی حدود ۲۴ درصد و حتی بیشتر،مواجه شد. این کاهش حجم تقاضا تا حدی سبب کاهش قیمت نیز شد.

با توجه به افزایش شدید قیمت مسکن در سال ۹۸، قدرت خرید مردم در حوزه مسکن بسیار کاهش یافت و حتی افرادی که متقاضی خرید مسکن بودند با وام مسکن هم توان خرید نداشتند و همین امر، سبب ایجاد رکود تورمی در سال گذشته شد.پیش بینی قیمت مسکن در سال ۹۹ به عوامل مختلفی از جمله ماندگاری ویروس کرونا، تلاطم نرخ ارز، چشم انداز آینده قیمت نفت، قیمت مصالح ساختمانی و میزان ساخت‌وساز و به نوعی عرضه و تقاضای مسکن بستگی دارد.

از آنجایی که قدرت خرید مسکن از توان عده زیادی ازمردم خارج شده و در دست ۷۷ درصد دلالان و سفته بازان این حوزه قرار گرفته‌است، این عده مدام بر طبل گرانی مسکن می‌کوبند، بدین جهت، انتظار نمی‌رود در حال حاضر قیمت مسکن روندی کاهشی پیدا کند. مگر اینکه در صورت اعمال مالیات از طرف دولت بر مسکن‌های خالی و لوکس، تا حدودی دست سفته بازان از این بازار کوتاه شود. بر همین اساس، در صورت واقعی شدن عرضه و تقاضا، ممکن است قیمت مسکن به ثبات نسبی برسد و خریداران واقعی در بازار حضور پیدا کنند.

بیشتر بخوانید
زمان واریز وام یک میلیونی کرونا مشخص شد

افزایش نرخ اجاره در سال ۹۹

قیمت مسکن در بازه دو ساله از پاییز سال ۹۶ تا پاییز سال ۹۸، رشدی بالغ بر ۱۵۰ درصد داشته، ولی اجاره بها در این مدت، چیزی در حدود ۷۵ درصد افزایش داشته‌است، لذا انتظار می‌رود رشد اجاره بها نیز به مرور زمان، خود را با قیمت مسکن بالانس کند در نتیجه همان طور که شاهد هستیم، قطعا افزایش نرخ اجاره بها در سال ۹۹ دور از انتظار نیست.

گردآوری به کوشش: فرزانه براری

مهان صمدی طاری

جست‌وجو‌گر و تحلیلگری که سعی دارد با تمام استعدادها و توانایی هایش پیش از هر چیزی، انسان باشد. «دل مرنجان که ز هر دل به خدا راهی هست!»

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

فقط نام را وارد کنید. نیازی به ثبت ایمیل نیست.

چهار × یک =

دکمه بازگشت به بالا