اقتصادیپزشکی

باز هم سوءمدیریت در کشور | این بار در حوزه قیمت‌گذاری و توزیع ماسک

این روزها شیوع ویروس کرونا، ماسک را به کالایی ضروری و اساسی در زندگی مردم تبدیل کرده است، اما با گذشت بیش از ۵ ماه از شیوع این ویروس در کشور، کماکان مشکلاتی در زمینه توزیع و دسترسی مردم به ماسک وجود دارد.

قابل تامل اینکه شواهد، از گران‌تر بودن قیمت ماسک در داروخانه‌ها نسبت به قیمت ماسک در حال فروش توسط دست‌فروش‌ها در ایستگاه‌های مترو و خیابان‌های سطح شهر خبر می‌دهند.  برای نمونه ماسک سه لایه پرستاری با نرخ ۲۱۰۰ تا ۲۸۰۰ تومانی عرضه می‌شود در حالی که دست‌فروشان آن را ۱۵۰۰ تومان می‌فروشند. از طرفی ماسک فیلتردار را داروخانه‌ها ۷ هزار تومان و شیلد ۱۴ هزار تومان به بالا به فروش می‌رسد اما درست‌فروشان آنها را ۵ و ۱۰ هزار تومان عرضه می‌کنند. این وضعیت در شرایطی ایجاد شده که وزارت نرخ مصوب ماسک را برای هر عدد، ۱۵۰۰ تا ۱۷۰۰ تومان تعیین کرده است.

این آشفته بازار در زمینه توزیع ماسک استاندارد و قیمت بالای این کالا، مشکلاتی را برای مردم ایجاد کرده است. حالا مسئله این است که ماسک‌های ارائه شده از سوی دست‌فروشان، فاقد استانداردهای بهداشتی هستند. از طرف دیگر در این شرایط رکود اقتصادی، بخش عمده‌ای از مردم توانایی خرید ماسک یکبار مصرف با قیمت ۲۵۰۰ تومانی ندارند. مشکلات مردم در تامین ماسک در شرایطی است که هر بیمار کرونایی، ۴۰ میلیون هزینه برای دولت دارد. نکته قابل تامل این اینکه بر اساس آمار وزارت صمت، روزانه ۱۱ میلیون ماسک استاندارد در کشور تولید می‌شود.

به نظر می‎رسد ورود دولت به بحث توزیع با قیمت مصوب ماسک و نظارت بر بازار این کالای حفاظتی یهداشتی در شرایط فعلی یک ضرورت جدی است.

بیشتر بخوانید
سود توییتر پس از حل و فصل یک دعوای طولانی مدت کاهش یافت

در رابطه با خبرهای ماسک آن هم در شرایط کرونایی، پیشنهاد می‌کنیم مقالات زیر را مروری نمایید:

مهان صمدی طاری

جست‌وجو‌گر و تحلیلگری که سعی دارد با تمام استعدادها و توانایی هایش پیش از هر چیزی، انسان باشد. «دل مرنجان که ز هر دل به خدا راهی هست!»

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا