اقتصادی

آیا قیمت دلار دوباره به زیر ۲۰ هزار تومان بازمی‌گردد؟

از اردیبهشت‌ماه امسال قیمت دلار خیز برداشت و رفته‌رفته به ۲۶ هزار تومان رسید، اما پس از آن کاهش یافت و در محدوده‌ی ۲۲ هزار برای مدتی ثابت ماند. حدود دو هفته است دلار به‌شدت گران شده و حتی در بازار آزاد به ۲۹ هزار و ۴۰۰ تومان رسیده است. سکه‌ی بهار آزادی طرح جدید به ۱۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان رسیده و وحشت از ابرتورم جامعه را فراگرفته‌است. امروز سیدکمال سیدعلی معاون ارزش اسبق بانک مرکزی در مورد احتمال کاهش قیمت دلار در هفته‌های آتی سخن گفت.

او اظهار داشت:

با برداشته‌شدن سقف قیمتی در سامانه نیما، صادرکنندگان می‌توانند به صورت آزاد نسبت به فروش ارز در این سامانه اقدام کنند و این امر موجب ترغیب صادرکنندگان می‌شود، البته باید در نظر داشت که از طرف دیگر ممکن است صادرکنندگان به دلیل تمایل به نرخ‌های بالاتر دیر نسبت به رفع تعهد نزد بانک‌ها اقدام کنند. اما زمانی که نرخ ارز کنترل شود و روند کاهشی را طی کند، عرضه ارز در این سامانه نیز بیشتر خواهد شد.

او در مورد تصمیم بانک مرکزی در راستای مجاز کردن فروش ارز توسط پتروشیمی‌ها، معدنی‌ها و فلزی‌ها به تمامی صرافی‌ها گفت:

قطعاً این کار بر روند کاهشی نرخ ارز موثر است. اما شاید تصمیم اولیه بانک مرکزی نگرانی از مکانیزم توزیع ارز توسط این صرافی‌ها بوده، چراکه شبکه این صرافی‌ها در خارج کشور قوی‌تر عمل می‌کند. اما از سمت دیگر بانک مرکزی باید تلاش کند به تبع این تصمیم ضمن افزایش نظارت خود بر خرید و فروش ارز در صرافی‌ها، اطلاعات خریداران ارز را نیز از دستگاه‌های اجرایی دریافت کند.

او در مورد تأثیر عظیم گشایش‌های سیاسی بر بازار ارز اظهار داشت:

هرگونه خبری از توافق و مذاکره جدید می‌تواند باعث سقوط نرخ ارز به زیر ۲۰ هزار تومان شود. درست اتفاقی که در زمان قطعنامه ۵۹۸ رخ داد، معتقدم همان اتفاق نیز با چنین گشایش‌های سیاسی تکرار می‌شود.

او همچنین در مورد احتمال کاهش قیمت دلار و سایز ارزها به دلیل آن‌که قیمت آن‌ها در سقف قرار دارد گفت:

این امر به سایر پدیده‌های اقتصادی و بازارهای اقتصادی همچون بورس بستگی دارد. البته به نکات کلیدی دیگر مانند میزان عرضه و تقاضا نیز وابسته است. با این حال در صورتی که بازارساز بتواند شرایط ماه جاری بازار ارز را به طور مناسب مدیریت کند، شاهد بهبود شرایط خواهیم بود.

سید علی در پایان تأکید کرد:

 مطلب دیگری که اثر کاهشی بر نرخ ارز دارد، هماهنگی با وزارت صمت در زمینه ثبت سفارش کالاهای غیر ضرور است. از طرف دیگر هماهنگی با وزارت امور اقتصادی در مورد مدیریت بازار سرمایه و کاهش نوسانات شدید بورس که ریزش آن نرخ ارز را متأثر خواهد کرد نیز باید مدنظر قرار گیرد. علاوه بر این در زمینه فروش اوراق بدهی باید برنامه‌ریزی بهتری به منظور جذب نقدینگی انجام گیرد.

[تعداد: ۰   میانگین: ۰/۵]
بیشتر بخوانید
طرح مجلس برای پرداخت یارانه غیرنقدی به مردم

آرش شمسی

کم کن طمع از جهان و میزی خرسند | از نیک و بد زمانه بگسل پیوند

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

12 + 6 =

دکمه بازگشت به بالا