خودرو

۸ عامل تأثیرگذار بر قیمت باتری ماشین

برای خرید یک باتری ماشین ارزان، در ابتدا علاوه بر نیاز به اطلاعات کامل از باتری که قبلاً بر روی اتومبیل شما نصب بوده، باید دو سؤال اساسی از خودتان بپرسید.

۱- باتری اتمی بهتر است یا باتری اسیدی؟

۲- باتری ایرانی بخرم یا باتری خارجی؟

برای پاسخ به سؤال اول باید نوع باتری مورد نظر را شناسایی کنید و تفاوت بین باتری اتمی و باتری اسیدی را بدانید.


۸ عامل تاثیرگذار بر قیمت باتری ماشین


۱- نوع باتری

حتماً قبل از خرید باتری، با تفاوت مدل‌های مختلف باتری آشنا باشید و بدانید از کدام نوع باتری می‌خواهید استفاده کنید؟ در اکثر کشورهای دنیا برای ماشین‌های سواری متداول، به طور عمده از دو نوع باتری ماشین استفاده می‌شود که عبارتند از:

الف) باتری‌های اسیدی: ارزانترین باتری ماشین می‌باشد که نیاز به نگهداری و مراقبت دارد. این به این معنا است که باید به شکل متداول و طی بازه‌های زمانی معین، میزان الکترولیت که همان آب و اسید موجود در باتری است را چک کنید. (مخصوصاً در زمان‌هایی که هوا گرم باشد.)

باتری‌های اسیدی، باتری‌های ارزان ولی در عین حال پُر دردسری هستند و هیچ زمان نباید باتری‌های اسیدی را به حال خود بگذارید.

ب) باتری‌های اتمی: در رقابت با باتری‌های اسیدی، باتری‌های اتمی هستند که با طول عمری بیشتر و بدون نیاز به تعمیر و نگهداری می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید. باتری‌های اتمی متداول‌ترین باتری‌های مورد استفاده در ایران هستند و با توجه به این‌که ایران یکی از کشورهای مهم تولیدکننده این محصول به حساب می‌آید به نظر استفاده کردن از باتری‌های اتمی با توجه به عملکرد بسیار بالایی که دارند از باتری‌های اسیدی بسیار به‌صرفه و اقتصادی به نظر می‌رسد.

۲- باتری ایرانی یا باتری خارجی

بیشتر بخوانید
داج چارجر وایکینگ‌ها، آمیزه‌ای از زیبایی و سرکشی

ایران یکی از تولیدکنندگان و صادرکننده‌ی باتری ماشین و یوپی‌اس در دنیا می‌باشد. اگر قصد خرید باتری برای ماشین خود را دارید، مسلماً باتری‌های ایرانی می‌تواند انتخاب مناسبی برای شما باشد. در ایران شرکت صبا باتری یکی از تولیدکنندگان به نام در صنعت باتری‌سازی می‌باشد که مدل‌های باتری اتمی واریان مخصوص ماشین‌های کلاس سواری و باتری اسیدی مدل نیو آرمو مخصوص ماشین‌های سنگین می‌باشد.

همین‌طور شرکت سپاهان باتری با تولید دو مدل باتری اتمی اوربیتان وان و باتری اتمی سوزوکی را وارد بازار می‌کند که برند سوزوکی محصول مشترک باتری سپاهان و کشور ژاپن می‌باشد.

از نمونه باتری‌های خارجی و با کیفیت، مثل باتری اتمی دلکور و باتری اتمی پوما را می‌توان نام برد که هر دو توسط شرکت دلکور کره جنوبی تولید می‌شوند.

اگر به دنبال باتری اتمی ارزان، با کیفیت قابل قبول و استاندارد می‌گردید، حتماً در بازار، برندهای ایرانی به شما پیشنهاد شده است. باتری‌های ایرانی به چند دلیل برای مصرف‌کنندگان داخلی با تفاوت قیمت چشم‌گیری در بازار عرضه می‌شود، که از جمله این موارد می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • وجود فلزات مورد استفاده در باتری‌ها در ایران
  • هزینه تولید کمتر باتری نسبت به دنیا
  • عدم تخصیص گمرک و حمل‌ونقل

۳- تاریخ تولید باتری ماشین

اگر بین تاریخ باتری ماشین تا زمان نصب باتری بر روی ماشین، مدت زمان زیادی می‌گذرد، نشان‌دهنده‌ی این است که این باتری مدت طولانی را در انبار گذرانده و ممکن است تحت تأثیر عواملی قرار گیرد که می‌توانند بر روی عمر باتری ماشین تأثیر گذاشته باشد. قیمت باتری ماشینی که مدت زمان زیادی در انبار بوده با قیمت باتری ماشینی که بلافاصله بعد از تولید مورد استفاده قرار می‌گیرد، متفاوت است.

حتی اگر باتری ماشین تحت شرایط مطلوب نگهداری شوند، چون باتری یک محصول مصرفی می‌باشد و مواد داخل آن در اسید شناور هستند، باید توجه داشته باشید از باتری که مدت زمان زیادی از تاریخ تولید آن گذشته استفاده نکنید. ولی اگر هم می‌خواهید از این باتری استفاده کنید، قبل از استفاده حتماً آن را شارژ نمایید.

بیشتر بخوانید
پیش به سوی پرواز در آسمان‌ها با استفاده از خودروهای پرنده

۴- تأثیر قیمت ارز بر قیمت باتری ماشین

یکی از عوامل بسیار مهم و تعیین‌کننده در قیمت باتری ماشین ارز مبادلاتی می‌باشد. با افزایش قیمت ارز مبادلاتی، هم قیمت باتری ماشین‌های خارجی و هم قیمت باتری‌های ایرانی افزایش پیدا می‌کند. مسلماً تأثیری که افزایش قیمت دلار بر روی باتری‌های ماشین خارجی می‌گذارد بسیار بیشتر از تأثیر آن بر روی ماشین‌های ایرانی است. اما با این همه افزایش قیمت ارز یکی از مهم‌ترین فاکتورها در قیمت باتری ماشین ایرانی نیز به حساب می‌آید.

۵- قیمت جهانی سرب

سرب، مهم‌ترین دلیلی که باتری ماشین را با ارزش می‌کند وجود همین عنصر با ارزش در ساختار باتری ماشین است. با افزایش قیمت جهانی سرب باید منتظر افزایش قیمت باتری ماشین نیز باشیم. سرب درون باتری ماشین شما تا حدی با ارزش است که به جرأت می‌توان گفت تنها دلیلی که تعمیرکارها داغی باتری ماشین را از شما خریداری می‌کنند و آن‌ها را برای بازیافت ارسال می‌کنند، وجود سرب است. پس افزایش قیمت سرب هم باعث افزایش قیمت داغی باتری ماشین شما می‌شود.

۶- جنس صفحات باتری ماشین

باتری ماشین، انواع بسیار متنوعی دارند که نوع فلز به کار رفته در باتری ماشین، یکی از عوامل مهم درتعیین نوع باتری ماشین محسوب می‌شود. جنس صفحات باتری ماشین می‌تواند از عناصری مانند کلسیم، سرب و یا حتی نقره نیز باشد که دقیقاً کیفیت باتری ماشین تولیدشده را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

۷- تکنولوژی ساخت باتری ماشین

یکی از علت‌هایی که قیمت باتری ماشین اتمی از قیمت باتری اسیدی گران‌تر است همین تکنولوژی ساخته‌شدن باتری ماشین می‌باشد. حتی تفاوت در باتری ماشین اتمی کره‌ای و ایرانی در تکنولوژی ساخت یکی از عوامل تعیین قیمت باتری ماشین می‌باشد که به شدت بر روی سن باتری ماشین تأثیرگذار است.

بیشتر بخوانید
بررسی موتورسیکلت سی اف موتو مدل 150NK سال 97 | زیبا، راحت، کم‌سرعت

هرچه تکنولوژی ساخت باتری ماشین جدیدتر باشد، باتری ماشین تولیدشده با کیفیت بالاتری به بازار عرضه می‌شود. در این نوع باتری‌های ماشین، نکات بسیار ساده برای عمر طولانی‌تر و نگهداری شارژ بیشتر رعایت شده است. اتلاف انرژی، در باتری‌هایی با تکنولوژی ساخت به‌روز‌تر به حداقل خود رسیده و در عوض بازدهی آن‌ها در بالاترین حد خود قرار می‌گیرد. هم‌چین وجود سلول‌های باتری بزرگتر و مقاومت این باتری‌ها در برابر خوردگی، از جمله عواملی هستند که در نهایت بر روی دو فاکتور اساسی عمر باتری و قیمت باتری ماشین تأثیرگذار هستند.

۸- وزن باتری ماشین

علت سنگینی باتری ماشین، وجود سرب در سلول‌های باتری ماشین است. افزایش میزان سرب یا به عبارت دیگر افزایش آمپراژ باتری ماشین و بزرگتر بودن سلول‌های باتری ماشین، باعث می‌شود میزان سربی که در باتری ماشین مورد استفاده قرار می‌گیرد، بیشتر باشد. حتی نحوه محاسبه قیمت داغی باتری ماشین شما بر اساس میزان آمپراژ باتری فرسوده ماشین و در واقع میزان سرب به کار رفته در آن است.

شما می‌توانید باتری مناسب ماشین خود را به صورت آنلاین از رایا مارکت خریداری کنید. باتری ماشین شما کمتر از ۳ ساعت هر جای تهران که باشید در محل مورد نظرتون روی ماشینتان نصب می‌شود. برای مشاوره خرید می‌توانید با شماره پنج رقمی ۰۲۱۳۵۰۷۹ به صورت ۲۴ ساعته تماس بگیرید و سفارش خود را ثبت نمایید.

[تعداد: ۰   میانگین: ۰/۵]

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

فقط نام را وارد کنید. نیازی به ثبت ایمیل نیست.

7 + یازده =

دکمه بازگشت به بالا