اطلاعات‌محورشبکه‌های اجتماعیکامپیوتر و اینترنت

قوانین فضای مجازی | حکم فحاشی و ساختن اکانت فیک چیست؟

در این نوشتار می‌خواهیم به قوانین وضع شده در کشور برای کنترل و مدیریت فضای مجازی بپردازیم. به هنگام چت کردن و پست گذاشتن در فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی باید از وجود قوانین فضای مجازی آگاهی داشته باشید. در ادامه در خواهید یافت که حکم فحاشی، ساختن اکانت فیک و سوء استفاده از تصاویر افراد در فضای مجازی چه خواهد بود.

  • منتشر کردن چت خصوصی، اگر مخاطب شما از انجام این کار توسط شما راضی نباشد و طبق نظر قاضی مصداق هتک حیثیت پیدا کند و یا منتشر کردن تصویر خصوصی یا پیام متنی (وُیس) یک نفر اگه که طرف مقابل راضی نباشد، ۵۰۰ هزار تومان تا ۴ میلیون تومان جریمه نقدی دارد و از ۹۱ روز تا دو سال حبس برای هنجار شکنی این چنینی در فضای مجازی در نظر گرفته شده است.
  • اگر تصویر یا فیلم یک نفر را از صفحه عمومی او بردارند و در آن دست ببرند هم چیزی حدود ۵۰۰ هزار تومان تا ۴ میلیون تومان جریمه نقدی دارد. همچنین ۹۱ روز تا ۲ سال حبس نیز برای شخص خاطی در بر دارد.
  • اگر عکس یا فیلم شخصی را به صورت مستهجن دستکاری و ویرایش کنند، حکمش حداکثر هر دو مجازات یعنی ۴ میلیون تومان جزای نقدی به علاوه دو سال حبس برای فرد خطا کار است. توجه نمایید که ساختن حساب کاربری (اکاننت) جعلی یا اصطلاحاً (فیک) نیز همین مجازات را برای فرد خطا کار در پی دارد.
  • توهین و فحاشی در فضای مجازی که به امری رایج در میان جوامع مختلف از جمله کاربران فارسی زبان تبدیل شده، بر اساس ماده ۶۰۸ مجازات اسلامی مجازات سلاق تا ۷۴ ضربه و یا ۵۰ هزار تا یک میلیون ریال جزای نقدی برای فرد خاطی در پی دارد.
  • اگر یک نفر با انتشار عکس‌های شخصی آبروی آن شخص را ببرد، طبق ماده ۶۶۹ مجازات اسلامی مرتکب جرم شده و مجازات مجرم تا ۷۴ ضربه شلاق یا حبس از دو ماه تا دو سال را باید تحمل کند.
  • فقط دقت داشته باشید، درست است که جریمه یک صد هزار تومانی در ظاهر چیزی نیست اما حکم به عنوان سوء سابقه در پرونده فرد خاطی ثبت خواهد شد و تبعات آن در زندگی فرد خود را نشان خواهد داد.
بیشتر بخوانید
نشت نفت در ساحل‌ هانتینگتون کالیفرنیا باعث نگرانی حیات وحش شده است.

بیشتر بخوانید: آداب فوروارد کردن مطالب و پست‌ها در فضای مجازی

مهان صمدی طاری

جست‌وجو‌گر و تحلیلگری که سعی دارد با تمام استعدادها و توانایی هایش پیش از هر چیزی، انسان باشد. «دل مرنجان که ز هر دل به خدا راهی هست!»

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

فقط نام را وارد کنید. نیازی به ثبت ایمیل نیست.

هجده − 14 =

دکمه بازگشت به بالا