اطلاعات‌محوربین‌المللیتکنولوژیشبکه و امنیتشبکه‌های اجتماعیکامپیوتر و اینترنت

چرا شاهد قطعی‌های مداوم در اینترنت هستیم؟

من شک دارم مارک زاکربرگ نظراتی را که افراد در پست‌های فیسبوک خود می‌گذارند بخواند. اما، اگر این کار را بکند، تقریباً ۱۴۵ روز طول می‌کشد تا در سیل نظراتی که پس از پست عذرخواهی او به دلیل خرابی خدمات در هفته گذشته برای او ایجاد شده بود را بخواند. بنیانگذار و مدیر اجرایی فیسبوک در پی آفلاین شدن تقریباً شش ساعته فیسبوک، واتساپ و اینستاگرام، متن «برای اختلال امروز متاسفم» را پست کرد.

به گزارش وبسایت خبری بی‌بی‌سی، فیسبوک یک اقدام معمول تعمیر و نگهداری را مسئول این اختلال دانست. مهندسان به طور ناخواسته دستور داده بودند که مراکز داده فیسبوک از اینترنت قطع شود. حدود ۸۲۷،۰۰۰ نفر به عذرخواهی زاکربرگ پاسخ دادند. یکی از کاربران ایتالیایی گفت:

این وحشتناک بود، من باید با خانواده‌ام صحبت می‌کردم.

یک تاجر نیجریه‌ای بسیار ناراحت و عصبانی گفت:

شما نمی‌توانید همه چیز را به طور همزمان تعطیل کنید. تاثیر آن بی سابقه است.

یکی دیگر از هند تقاضای غرامت برای اختلال در تجارت خود کرد.

آنچه اکنون واضح است، اگرچه قبلاً واضح نبود، این است که میلیاردها نفر چگونه نه فقط برای سرگرمی ‌بلکه برای ارتباطات و تجارت ضروری، به این خدمات وابسته شده‌اند. کارشناسان معتقدند که خاموشی‌های گسترده در حال بیشتر و مخرب‌تر شدن هستند. لوک دریککس، مدیر ارشد فنی در Down Detector می‌گوید:

یکی از مواردی که در طی چند سال گذشته شاهد آن بودیم، افزایش وابستگی به تعداد کمی ‌از شبکه‌ها و شرکت‌ها برای ارائه بخش‌های زیادی از محتوای اینترنتی است. وقتی یکی از آنها مشکل دارد، نه تنها آنها، بلکه صدها هزار سرویس دیگر را تحت تاثیر قرار می‌دهد. به عنوان مثال، فیسبوک در حال حاضر برای ورود به سیستم طیف وسیعی از خدمات و دستگاه‌های مختلف، مانند تلویزیون‌های هوشمند استفاده می‌شود. بنابراین، ما این نوع روزهای سخت اینترنتی را که اکنون اتفاق می‌افتد، تجربه می‌کنیم. وقتی یه شبکه از کار می‌افتد، همه ما به نوعی به یکدیگر نگاه می‌کنیم و می‌گوییم، خب، حالا چه کار کنیم؟

آقای دریککس و تیمش در Down Detector، ایجاد اختلال خدمات وبسایت‌ها را تحت نظر دارند. او می‌گوید که خاموشی‌های گسترده‌ای که بر خدمات اصلی تأثیر می‌گذارد، مکرر و جدی‌تر خواهد شد. او در ادامه می‌افزاید:

وقتی فیسبوک مشکلی پیدا می‌کند، تأثیر بزرگی برای اینترنت، اقتصاد، و جامعه ایجاد می‌کند. میلیون‌ها یا به طور بالقوه صدها میلیون نفر از مردم فقط به انتظار نشسته‌اند که شبکه به حالت آنلاین بازگردد. این پدیده جالبی است که در دو سال گذشته افزایش یافته است.

برخی از خاموشی‌های قابل توجه

  • اکتبر ۲۰۲۱: خطای پیکربندی، فیسبوک، اینستاگرام و واتساپ را به مدت تقریبا ۶ ساعت آفلاین کرد. سایت‌های دیگر مانند توییتر نیز به دلیل افزایش بازدیدهای جدید از برنامه‌های خود مختل شدند.
  • جولای ۲۰۲۱: بیش از ۴۸ سرویس، از جمله Airbnb، Expedia، Home Depot، Salesforce پس از اشکال در سیستم نام دامنه (DNS) در شرکت تحویل محتوا Akamai، حدود یک ساعت از کار افتاد.
  • ژوئن ۲۰۲۱: آمازون، Reddit ،Twitch ،Github ،Shopify ،Spotify، و چند سایت خبری پس از ایجاد اشکال ناشناخته توسط مشتری در ارائه دهنده خدمات رایانش ابری Fastly، حدود یک ساعت از کار افتادند.
  • دسامبر ۲۰۲۰: جیمیل، یوتیوب، گوگل درایو و سایر سرویس‌های گوگل به طور همزمان حدود ۹۰ دقیقه پس از اینکه شرکت با مشکل سهمیه ذخیره سازی داخلی روبرو شد، از کار افتادند.
  • نوامبر ۲۰۲۰: یک مشکل فنی در یکی از تأسیسات سرویس وب آمازون در ویرجینیا، ایالات متحده، هزاران سرویس آنلاین شخص ثالث را برای چند ساعت، بیشتر در آمریکای شمالی تحت تأثیر قرار داد.
  • مارس ۲۰۱۹: فیسبوک، اینستاگرام و واتساپ همه پس از تغییر پیکربندی سرور تقریباً ۱۴ ساعت از کار افتادند یا به شدت دچار اختلال شدند. برخی سایت‌های دیگر از جمله Tinder و Spotify که از فیسبوک برای ورود به سیستم استفاده می‌کنند نیز تحت تأثیر قرار گرفتند.
بیشتر بخوانید
بهزاد محمدزاده هکر ایرانی تحت تعقیب FBI آمریکاست

در برخی از این اتفاقات، در هنگام قطع طولانی مدت خدمات، مردم نگران هستند که این اختلال نتیجه نوعی حمله سایبری باشد. اما به گفته کارشناسان، بیشتر اوقات، این خاموشی‌ها مربوط به یک دلیل معمولی‌تر از خطای انسانی است که به گفته آنها، با ترکیب اینترنت با مجموعه‌ای پیچیده از سیستم‌های قدیمی‌ ‌همراه است. پروفسور بیل بوکانان، دانشمند حوزه اینترنت، با این ویژگی موافق است و می‌گوید:

اینترنت آن شبکه توزیع شده در مقیاس وسیعی نیست که آژانس پروژه‌های تحقیقاتی پیشرفته دفاعی، معماران اصلی اینترنت، سعی در ایجاد آن داشتند و می‌تواند اگر به هر قسمتی از آن ضربه بزنید، مقاومت کند. پروتکل‌هایی که از آن استفاده می‌کند اساساً فقط پروتکل‌هایی هستند که هنگام اتصال به رایانه‌های اصلی از پایانه‌های نامشخص تهیه شده‌اند. یک اشکال در زیرساخت اصلی آن می‌تواند همه چیز را به هم بریزد.

پروفسور بوکانان می‌گوید می‌توان پیشرفت‌هایی را در جهت انعطاف پذیری بیشتر اینترنت ایجاد کرد، اما بسیاری از اصول اولیه شبکه در جهت بهتر یا بدتر شدن اینجا هستند. او در ادامه می‌گوید:

به طور کلی، سیستم‌ها کار می‌کنند و شما نمی‌توانید پروتکل‌های خاصی از اینترنت را برای یک روز خاموش کنید و سعی کنید آنها را بازسازی کنید.

پروفسور بوکانان فکر می‌کند به جای تلاش برای بازسازی سیستم‌ها و ساختار اینترنت، ما باید شیوه استفاده از آن را برای ذخیره و به اشتراک گذاری داده‌ها بهبود بخشیم، یا در آینده خاموش شدن گسترده‌تری را شاهد باشیم. او استدلال می‌کند که اینترنت بیش از حد متمرکز شده است، یعنی داده‌های زیادی از یک منبع واحد می‌آید. او توضیح می‌دهد که این روند باید با سیستم‌هایی که دارای چندین گره هستند، جابجا شود تا هیچ کس نتواند سرویس را از کار باز دارد.

بیشتر بخوانید
عربستان در راه تبدیل شدن به غول انرژی خورشیدی جهان

اگرچه قطعی‌های قابل توجه اینترنت بر زندگی و مشاغل کاربران تأثیر می‌گذارد، اما در نهایت می‌تواند به ارتقاء انعطاف پذیری اینترنت و خدمات وب متصل به آن کمک کند. به عنوان مثال، فوربس تخمین می‌زند که فیسبوک ۶۶ میلیون دلار در مدت ۶ ساعت قطع، به دلیل تعلیق یا خروج تبلیغ کنندگان در سایت از دست داده است. این نوع از ضررها احتمالاً ذهن مدیران ارشد را بر جلوگیری از تکرار آن متمرکز می‌کند. آقای دریککس می‌گوید:

آنها در آن روز نه فقط در قیمت سهام خود بلکه در درآمد عملیاتی خود، مقدار زیادی پول از دست دادند و اگر به قطعی‌های ناشی از شبکه‌های تحویل محتوا مانند Fastly و Cloudflare نگاه کنید، آنها همچنین تعداد زیادی از مشتریان خود را در رقابت از دست داده‌اند. بنابراین، من فکر می‌کنم این اپراتورها تمام تلاش خود را برای آنلاین نگه داشتن مشتریان انجام می‌دهند.

بدترین هفته برای فیسبوک

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا