بین‌المللیسیاسی

قطر و عربستان آشتی کردند + عکس

محمد بن سلمان ولیعهد عربستان امروز از شیخ تمیم بن حمد آل ثانی امیر قطر در کشور عربستان استقبال کرد و به این ترتیب با ورود امیر قطر به عربستان، روابط این دو کشور عربی – که برای ۴ سال تیره و تار شده بود – باری دیگر از سر گرفته شد. گفتنی است که امیر قطر در پی توافق‌هایی که در راستای آشتی عربی صورت گرفت و همچنین جهت شرکت در چهل‌ویکمین دوره‌ی نشست شورای همکاری خلیج‌فارس وارد شهر العلا در کشور عربستان شده‌است.

آشتی قطر و عربستان چه تبعاتی برای ایران دارد؟

نظر قاسم محبعلی کارشناس مسائل خاورمیانه در مورد آشتی قطر و عربستان و تبعات آن برای ایران را در زیر بخوانید:

اگر کمی به عقب برگردیم، سیاست محاصره و تحریم عربستان علیه قطر زمانی آغاز شد که ترامپ وارد کاخ سفید شد و اولین سفرش را به عربستان انجام داد. پس از این سفر بود که ریاض تصمیم به این سیاست‌ها در قبال دوحه گرفت و در این راستا دو کشور بحرین و امارات متحده عربی نیز سعودی‌ها را همراهی کردند.

از همین رو ریاض این احساس را داشت که با آمدن دونالد ترامپ کارت سفیدی از سوی کاخ سفید دریافت کرده است. آنها می پنداشتند که با قراردادهای نجومی و منتفع شدن واشنگتن، چتر حمایتی را از سوی آمریکا برای پیشبرد سیاست های خود خواهند داشت. اما در عمل سیاست های عربستان به موفقیت چندانی دست پیدا نکرد؛ چرا که قطر از دیپلماسی قوی برخوردار بود و پیمان دفاعی محکمی با آمریکا داشت؛ بدین شکل که مهم‌ترین پایگاه آمریکایی‌ها در این کشور قرار دارد و یکی از ۵ سرفرماندهی نیروهای نظامی پنتاگون در خاک این کشور حضور دارد.

بیشتر بخوانید
دبیر کل سازمان ملل: ادعای پومپئو قطعیت ندارد
آشتی قطر و عربستان

 

به سیاست های ایران نیز در این نقش موثری ایفا کرد؟

در این بین نزدیک‌شدن روابط ایران و قطر را نیز باید در نظر گرفت که تهران تلاش کرد تا کشورهای دیگری را از عربستان جدا کند تا این کشور تحت فشار بیشتری قرار گیرد. این فضا فرصتی را برای قطر فراهم کرد تا به روابط بهتری با دیگر متحد خود یعنی ترکیه دست یابد و تا حد ممکن از فشارهای عربستان بکاهد. در نتیجه‌ی این اقدامات، ثروت و منابع مالی قوی، تحریم نتوانست خیلی بری تحریم اثرگذار باشد. ضمن اینکه باید به ظرفیت رسانه ای قطر هم اشاره کرد که شبکه الجزیره نقش مهمی در راهبرد سیاست های قطر و فشار به عربستان با توجه به مشکلات این کشور در منطقه داشت.

اکنون با رفتن ترامپ و آمدن بایدن و همچنین تغییر سیاست های آمریکا چک سفید ترامپ از بین رفت و دیگر از موقعیت سابق خود برخوردار نیست. این مساله باعث شد تا ریاض سیاست های انعطاف پذیرتری را از خود نشان دهد و بار دیگر شورای همکاری خلیج فارس را برای مقابله با خطرهای احتمالی احیا کند. خطراتی که ممکن است از سوی دولت جدید آمریکا، اتحادیه اروپا، ایران و یا سایر کشورها برای ریاض وجود داشته باشد و احیای شورای همکاری خلیج فارس این فرصت را برای ریاض فراهم می کند تا از موضع دسته جمعی این سازمان صحبت کند.

آیا عربستان هم برای مقابله با این وضعیت برنامه‌ای دارد؟ در خصوص ترکیه چطور؟)

عربستان به دنبال این است تا اگر زمانی روابط بین ایران و آمریکا بهبود یافت و واشنگتن بار دیگر به توافق هسته ای ملحق شد کمترین فشارها را متحمل شود. ریاض همچنین می کوشد تا روابط قطر و ترکیه را کاهش دهد تا این اتحاد را دچار مشکل و یا فروپاشی کند.

بیشتر بخوانید
جنجال سیلی زدن به سرباز توسط نماینده مجلس + فیلم شرم‌آور

البته در مورد ترکیه باید گفت که این کشور سیاست های زیگزاگی و سینوسی دارد از همین رو پیش بینی می شود که رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری این کشور سیاست های خود را در قبال عربستان تغییر دهد و در آن سو نیز سعودی ها نیز همین سیاست را دنبال کنند. اما معضلی که در این بین وجود دارد پرونده قتل جمال خاشقچی روزنامه نگار منتقد سعودی است که می تواند از سوی دموکرات‌ها پیگیری شود که ترکیه را نیز می تواند درگیر خود کند. در همین حال عربستان نیز نگران پیوستن ترکیه به مساله قتل این روزنامه نگار است. بنابراین عربستان می کوشد تا با نزدیکی به قطر فشار ترکیه را کاهش دهد.

آشتی قطر و عربستان
آشتی قطر و عربستان

با این آشتی آیا می‌توان گفت که همه اختلافات بین قطر و عربستان حل و فصل شده اند یا این یک آشتی مقطعی است؟

 به طور کلی نمی توان گفت که اختلافات قطر و عربستان به طور کلی از بین رفته است؛ به هر حال هر دو کشور با یکدیگر رقیب هستند. قطر از گرایشات اخوانی برخوردار است که در مصر، لیبی، سوریه و یمن از آن حمایت می کند. این در حالی است که عربستان در مصر از ارتش حمایت می کند، در لیبی از حفتر، در سوریه از گرایشات القاعده و داعش و در یمن نیز از دولت ضد اخوانی و ضدحوثی حمایت می کند. البته باید عنوان کرد که در کوتاه مدت این آشتی آثاری خواهد داشت اما در بلندمدت بار دیگراین اختلافات می توانند بار دیگر سر باز کنند و روابط دو کشور را تحت تأثیر قرار دهد و مشکلات دیگری را به وجود آورد.

بیشتر بخوانید
مصطفی صالحی از زندانیان دی‌ماه 96 اعدام شد

آشتی قطر و عربستان

آیا آشتی قطر و عربستان می‌تواند خبر خوبی برای ایران باشد؟

 باید در نظر داشته باشیم که در کوتاه‌مدت جمهوری اسلامی ایران از این تحولات سودی نخواهد برد. بهتر است که ایران سیاست نزدیکی با کشورهای عربی منطقه در پیش گیرد؛ از همین رو ائتلاف ایران با این کشورها در دراز مدت می تواند موجب شکست سیاست های رژیم صهیونیستی علیه ایران شود. علاوه بر آن اقدامات تندروهایی که در آمریکا مایل به تنش در منطقه هستند نیز با ناکامی روبرو خواهد شد.

آشتی میان قطر و عربستان که هیچ آشتی میان همه همسایگان با هم به نفع همه مخصوصا ایران است و قطعا ایرانی‌ها از هر آشتی و عدم دخالت این کشورها در امور داخلی همسایگانشان استقبال خواهند کرد و امیدوار خواهند بود که اگر کشورهای محاصره کننده قطر متوجه اشتباهات خود در قبال قطری ها شده باشند، به زودی متوجه اشتباهات خود بر علیه ایرانی ها هم شوند و به سمت و سوی حل و فصل سیاسی اختلافات خود با ایرانی ها روی بیاورند.

[تعداد: ۰   میانگین: ۰/۵]

آرش شمسی

کم کن طمع از جهان و میزی خرسند | از نیک و بد زمانه بگسل پیوند

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

فقط نام را وارد کنید. نیازی به ثبت ایمیل نیست.

9 + ده =

دکمه بازگشت به بالا