اطلاعات‌محور

قصر مروارید | مرواریدی که در مهرشهر کرج رها شده است

قصر مروارید بنایی است که در مهرشهر کرج واقع شده است. بنایی که روزگاری تجلی ثروت خاندان پهلوی بود. قصری که معماری بی‌نظیری برگرفته از معماری غربی دارد. این قصر با الهام از بدن سفره‌ماهی که صدفی را در آغوش گرفته است، بنا شده است.

مروارید در فاصله سال‌های ۱۳۴۵ تا ۱۳۴۷ با سرمایه‌گذاری شمس پهلوی توسط «وزلی پیتز» معمار مشهور آمریکایی و بنیاد «فرانک لوید رایت» ساخته شد. وزلی پیتز که توسط «نظام عامری»، معمار سرشناس ایرانی به کشور خوانده شده بود تا دستور ساخت ویلای جدید خواهر پادشاه را انجام دهد، از فرصت پیش آمده نهایت استفاده را برد تا آنچه را که در ذهن داشت با دقت پیاده کند. به این ترتیب در سال ۱۹۶۵ طرح‌های اولیه از قصر به شمس پهلوی ارائه و با موفقیت وی کار ساخت آغاز شد.

برآیند این تلاش‌ها در نهایت منجر به رونمایی از قصر مروارید شد که این بنا نمونه‌ای شاخص از سبک ارگانیک یا طبیعت‌گرا به شمار می‌رفت. سبکی که هدف از آن ایجاد هماهنگی میان محیط، ساختمان و اعضای شکل دهنده آن است و سرآمد آن «فرانک لوید رایت» معمار برجسته دنیای معماری بود. کسی که وزلی پیتز و نظام عامری نیز شاگردان بدون واسطه او هستند.

مروارید در مساحتی نزدیک به ۲۵۰۰ هکتار و با هزینه‌ای ۳ و نیم میلیون دلاری ساخته شده است. بنایی که علاوه بر معماری بی‌مانند آن در ایران، امکانات بسیاری در آن فراهم شده بود. این قصر از امکانات کاملی چون دریاچه مصنوعی با انواع ماهی‌ها و امکان ماهیگیری، زمین گلف، پیست اسب دوانی و درساژ، باغ گل‌ها و درخت‌های کمیاب، باند هواپیما و هلیکوپتر برخوردار است. داخل کاخ نیز با راهروهای مارپیچ و بدون پله، امکانات کم‌نظیری مانند سالن پذیرایی، دفتر مخصوص شمس، سالن سینما، سالن بیلیارد، تعداد زیادی اتاق خواب، استخر داخل کاخ، محل نگهداری پرندگان، آبنما و… را در بر می‌گرفت.

بیشتر بخوانید
آشنایی با مفهومی به نام کوچینگ هم رده‌ها

وسعت تجملات در کاخ شمس پهلوی به قدری بود که روزنامه سانفرانسیسکو کرانیکال دو مرتبه به هزینه‌های گزاف آن پرداخت. در گزارش‌های منتشر شده توسط این روزنامه چنین آمده که برای حمل مبلمان این کاخ یک هواپیمای باربری در سه نوبت مبل‌ها را به ایران آورده است. حتی در بعضی موارد نوآوری‌ها و اختراعاتی برای ساخت تعدادی از وسایل کاخ انجام شده بود. حال، این روزها با گذشت ۵۵ سال از عمر قصر مروارید، کمتر کسی است که در میان مردم از وجود بنایی با این پیشینه و زیبایی آگاه باشد. چرا که سال‌هاست از آن بنای شکوهمند، تنها مخروبه‌ای باقی مانده که دیگر حتی اجازه بازدید برای آن وجود ندارد.

با وقوع انقلاب اسلامی در سال ۵۷ و فرار شمس پهلوی از کشور، اتفاقات عجیبی برای این اثر هنری افتاد. مثلا در ۲۸ اسفند ۵۷، نیروهای منافقین با ادعای محافظت از کاخ، کنترل آن را در دست گرفتند. یا در اتفاق دیگری، پنج سال بعد، در سال ۶۳ قصر مروارید با رای دادگاه انقلاب تحت مالکیت بنیاد مستضعفان درآمد و سپس با قراردادی به بنیاد تعاون که کی از نهادهای نظامی است، واگذار شد. پس از آن از این کاخ، به عنوان مجتمع تفریحی-اردویی شهید فهمیده تا سال ۸۲ استفاده می‌شد. جالب است بدانید در تمام سال‌هایی که از قصر مروارید به عنوان مجتمعی اردویی استفاده می‌شد، هیچ گونه مرمتی در آن صورت نگرفت و روز به روز اوضاعش وخیم‌تر شد و به دلیل بی‌مهری‌ها و بی‌توجهی‌ها، بسیاری از اشیای گران قیمت کاخ نیز به مرور زمان ناپدید شد. نکته جالب توجه اینکه کماکان تکلیف قصر مروارید نامعلوم است.

بیشتر بخوانید
7 قانون طلایی برای ساخت یک پرزنتیشن استاندارد

بیشتر بخوانید: با نادر شاه افشار پادشاه ایران زمین و ملقب به ناپلئون شرق، بیشتر آشنا شوید

مهان صمدی طاری

جست‌وجو‌گر و تحلیلگری که سعی دارد با تمام استعدادها و توانایی هایش پیش از هر چیزی، انسان باشد. «دل مرنجان که ز هر دل به خدا راهی هست!»

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

فقط نام را وارد کنید. نیازی به ثبت ایمیل نیست.

هفده + سیزده =

دکمه بازگشت به بالا