اقتصادیبین‌المللیتکنولوژیجهانشبکه و امنیت

قربانیان واقعی هک گسترده رمز ارزها

به گزارش وبسایت خبری بی‌بی‌سی، کریس، یک راننده تاکسی، با وسواس زیادی تلفن همراه خود را برای دیدن به روز رسانی کیف پول دیجیتال خود بررسی می‌کند. او می‌گوید:

من به ارزش نزدیک به ۲۵۰۰ یورو ارز دیجیتال از دست داده‌ام.

کریس خود را دارنده دارایی رمز ارزی کوچک از اتریش توصیف می‌کند و یکی از قربانیان حمله هک به صرافی ارز دیجیتال Liquid Global در هفته گذشته است. این شرکت اصرار دارد که به تمام مشتریانی که در حمله ۱۰۰ میلیون دلاری ضرر کرده‌اند، جبران خسارت خواهد کرد. اما تا زمانی که پول را پس نگیرند، بسیاری از مشتریان نگران هستند. هر بار که کریس ۳۸ ساله در فولکس واگن قدیمی خود مسافری را سوار می‌کند، چیزهایی که در خطر است را به یاد می‌آورد. کریس می‌گوید:

اتومبیل من بیش از ۲۰ سال سن دارد و می‌توانستم با آن پول یک اتومبیل دست دوم بخرم. این فاجعه‌بار نیست، اما هنوز برای من مبلغ بسیار زیادی است. من حداقل یک سال زمان نیاز دارم تا دوباره این مبلغ را پس‌انداز کنم.

استرس من ۸ از ۱۰ است

در اندونزی، دینا ۲۷ ساله می‌گوید در شوک است.

من از دست هکرها بسیار عصبانی هستم و برای خودم نگران هستم. من حدود ۳۰،۰۰۰ دلار سرمایه گذاری کرده بودم و برای ادامه زندگی به این پول نیاز دارم. من فقط یک زن خانه‌دار هستم که سعی می‌کند از ارز دیجیتال پول در بیاورد.

همچنین، یک پزشک ۴۲ ساله نروژی می‌گوید تلاش می‌کند که آرامش خود را حفظ کند، زیرا ممکن است ثروتی را که طی سال‌ها اندوخته بود، از دست بدهد.

ارزش موجودی نقدی من ۹۶۹۰۰۰ یورو است. این برای من بسیار نگران‌کننده است و استرس من از ۱۰ در ۸ است. من دائماً در مورد آن فکر می‌کنم.

والدین وحشت‌زده

در سیدنی، جیمز، استرسی را که این هک بر والدینش وارد کرده بود توصیف می‌کند. آنها قبل از اینکه شرکت معاملات را مسدود کند، موفق به نقد کردن دارایی‌های خود شدند.

مادر و پدر من یک بیت کوین در آنجا داشتند، بنابراین ارزش دارایی آنها حدود ۷۰،۰۰۰ دلار استرالیا بود. این پول زیادی برای آنها بود و هست. بدیهی است که استرس زیادی برای ما ایجاد شده است. در ابتدا آنها نمی‌دانستند چه اتفاقی می‌افتد، سپس احساس کردند که اساساً مجبور به فروش وحشت زده و برداشت هستند، این بدان معناست که آنها حدود ۱۰،۰۰۰ دلار استرالیا ضرر کرده‌اند.

صرافی Liquid Global هفته گذشته هک شد و بعید است این پول بازیابی شود. این شرکت ژاپنی روز چهارشنبه اعلام کرد که در حال بررسی امنیتی شدیدی است و می‌خواهد به کاربران اطمینان دهد که به دلیل این حادثه هیچ ضرری نخواهند داشت.

بیشتر بخوانید
اپل در دادگاه ضربه بزرگی به اپیک گیمز وارد کرد.

آیا مبادلات امن هستند؟

صرافی‌هایی مانند Liquid بخش مهمی از دنیای رو به رشد رمز ارزها هستند. آنها وبسایت‌هایی هستند که به مردم امکان خرید و فروش سکه‌های دیجیتالی مانند بیت کوین و اتریوم را می‌دهند و مکانی هستند که بسیاری از افراد ارزهای دیجیتال خود را برای نگهداری در آنجا می‌گذارند. با این حال، ایمنی مبادلات زیر سوال است.

در اوایل ماه جاری، یک پلتفرم رمزنگاری دیگر به نام Poly Network نیز هک شد و ۶۱۰ میلیون دلار از سرمایه مشتریان خود را از دست داد. ده‌ها مورد دیگر از هک‌ها علیه پلتفرم‌های ارزهای دیجیتال وجود دارد و از سال ۲۰۱۴ تاکنون حداقل ۱.۶ میلیارد پوند توسط هکرها به سرقت رفته است.

بزرگترین هک‌های ارز دیجیتال

  • صرافی BitGrail: دارایی رمز ارزی به ارزش ۱۴۶ میلیون دلار از این صرافی ایتالیایی در سال ۲۰۱۸ هک شد. تخمین زده می‌شود که ۲۳۰،۰۰۰ کاربر BitGrail سرمایه خود را از دست داده‌اند.
  • صرافی KuCoin: دارایی رمز ارزی به ارزش ۲۸۱ میلیون دلار توسط هکرهای مشکوک کره شمالی از این حمله در سال ۲۰۲۰ سرقت شد. این شرکت بیشتر وجوه را پس گرفته و به مشتریان بازپرداخت کرد.
  • صرافی MtGox: دارایی رمز ارزی به ارزش ۴۵۰ میلیون دلار بیت کوین عمدتاً در سال ۲۰۱۴ هک شد که باعث خرابی صرافی ژاپنی شد. هنوز به هیچ یک از مشتریان پولی بازگردانده نشده است.
  • صرافی Coincheck: دارایی رمز ارزی به ارزش ۵۳۴ میلیون دلار در سال ۲۰۱۸ از این صرافی ژاپنی به سرقت رفت. در نهایت هزینه‌ای به مشتریان پرداخت شد.
  • صرافی Poly Network: دارایی رمز ارزی به ارزش ۶۱۰ میلیون دلار در اوایل این ماه از این شرکت چینی در ارزهای مختلف هک شد. هکر تمام وجوه را پس داد و بازپرداخت به مشتریان شروع شد.
بیشتر بخوانید
جزئیات دریافت مالیات از خانه‌های خالی اعلام شد

هک‌هایی شامل ده‌ها میلیون یا حتی صدها میلیون دلار تقریباً هر چند ماه یکبار اتفاق می‌افتد و چون این سیستم عامل‌ها تا حد زیادی غیرقابل تنظیم هستند، هیچ تضمینی وجود ندارد که مشتریان پول خود را پس بگیرند.

پس گرفتن بخش اندکی از دارایی

مواردی وجود داشته است که مشتریان تمام رمز ارزهای خود را از دست داده‌اند یا فقط در حد بسیار اندکی به آنها بازپرداخت شده است. ست ملامد، مدیر عامل ارشد Liquid Global ، روز سه‌شنبه در توئیتر خود نوشت هیچ رمز ارزی پس داده نخواهد شد.

فرانسیس کوپولا، مفسر مالی می‌گوید سیستم‌های ارزهای رمزنگاری شده به اندازه کافی سریع از این هک‌ها درس نمی‌گیرند. او گفت:

سیستم بانکی استاندارد به طور فوق‌العاده‌ای از امنیت محافظت می‌کند و در مورد آن تا حد مرگ تنظیم می‌شود. بانک‌ها در واقع دائماً از حملات هکری رنج می‌برند. آنها فقط بهتر دفاع می‌شوند و همچنین مسئولیت بازپرداخت هزینه‌های مشتریان خود را دارند که سیستم‌های ارزهای رمزنگاری شده فاقد آن هستند.

آقای کوپولا می‌گوید این کاربران هستند که بیشتر در سیستم‌های بانکی سنتی مورد هک یا کلاهبرداری قرار می‌گیرند. اتفاقی که دائما در حال رخ دادن است و میلیون‌ها دلار هزینه دارد.

هک‌ بانک‌های سنتی

دکتر امبر قدار که برای بانک‌های بزرگی کار کرده است و اکنون بنیانگذار پلتفرم رمزنگاری AllianceBlock است، می‌گوید بانکداری سنتی نیز سهم خود را از هک‌های بزرگ مشاهده کرده است. او به هک ۸۱ میلیون دلاری که یک بانک بنگلادشی در سال ۲۰۱۶ متحمل شد و حادثه ۲۰۱۷ در Union Bank of India  که هکرها ۱۷۱ میلیون دلار سرقت کردند اشاره کرد، که بعداً کشف شد. در هر مورد، هیچ‌یک از مشتریان خسارتی را متحمل نشد. دکتر قدار می‌گوید:

هک‌ رمز ارزها نشانه‌ای از بخش جدیدی است که خیلی سریع در حال رشد است. بخشی از مشکل این است که این سیستم‌ها بر اساس فناوری منبع باز ساخته شده‌اند. منبع باز بسیار عالی است زیرا از هوش جمعی یک جامعه برای بهبود نرم افزار و پروتکل‌ها استفاده می‌کند، اما یکی از جنبه‌های اصلی منبع باز این است که برخی از افراد از آن سوء استفاده می‌کنند و ممکن است ضعفی در کدنویسی آنها پیدا شود.

دکتر قدار معتقد است تنها راه جلوگیری از وقوع این حملات وضع قوانین و مقررات بیشتر است. او می‌گوید:

اگر ما واقعاً می‌خواهیم رمز ارزها به استقبال گسترده برسد، نیاز به ممیزی و آزمایش داریم. ما باید استانداردهای مختلفی را داشته باشیم که تحت نظارت قرار گیرند تا از تمامیت بازار محافظت شود.

هرج و مرج در رمز ارزها

علاوه بر حملات سایبری، سرمایه گذاران روزمره در طول این سال‌ها توسط انواع دیگر فاجعه‌های رمز ارزها مانند کلاهبرداری‌ها دچار خسارت شده‌اند. بازرسان هنوز در تلاشند تا دریابند چند میلیون یا شاید چند صد میلیون نفر در سقوط اسرارآمیز صرافی Africrypt که اوایل امسال با ناپدید شدن بنیانگذاران آن فروپاشید، متضرر شده‌اند. مشتریان صرافی کانادایی QuadrigaCX نیز همچنان در حال تلاش برای بازپرداخت پس از مرگ بنیانگذار آن هستند و ۱۳۵ میلیون دلار رمز ارز در سال ۲۰۱۹ مفقود شده است.

بیشتر بخوانید
23 تصویر ناب و دل‌انگیز از پارک ملی ژانگ جیاجی چین

سیستم مالی سنتی البته مملو از قربانیان طرح‌های هرمی در مقیاس بزرگ و سایر کلاهبرداری‌ها است که احتمالاً بیشتر از ضررهای دنیای رمز ارزها است. اما علیرغم رشد سریع، بازار رمز ارزها به طور کلی بسیار کوچک‌تر است و تاریخ اخیر نشان دهنده یک مشکل امنیتی در سراسر این صنعت است.

تعطیلی معادن رمز ارز در چین

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

فقط نام را وارد کنید. نیازی به ثبت ایمیل نیست.

12 − 12 =

دکمه بازگشت به بالا