اطلاعات‌محوراقتصادیتکنولوژی

قانون جدید خرید و فروش بر پایه بیت کوین در السالوادور

به گزارش وبسایت خبری بی‌بی‌سی، در السالوادور شک و تردید فزاینده‌ای وجود دارد، زیرا این کشور برای اولین بار در جهان در حال آماده شدن برای پذیرش بیت کوین است و در ۷ سپتامبر بیت کوین را به عنوان پول قانونی به رسمیت شناخته است. دولت این اقدام را به عنوان راهی برای افزایش توسعه اقتصادی و ایجاد مشاغل جدید ارائه کرده است.

نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد که مردم سالوادور آمادگی این حرکت را ندارند و بانک جهانی نیز نسبت به تصویب آن هشدار داده است. تحلیل‌گران می‌گویند این یک حرکت برای جلب توجه از جانب یک رژیم مقتدر است. هفته آینده پس از رای گیری قانون گذاران در ماه ژوئن برای قانونی شدن ارز رمزنگاری شده روز مهمی است.

بر اساس قانون بیت کوین در این کشور، مشاغل موظف به پذیرش آن یا دلار آمریکا، دیگر ارز رسمی کشور، به عنوان پرداخت خواهند بود. بیش از ۲۰۰ دستگاه پول نقد جدید در سراسر السالوادور در حال نصب است تا بتوان دلار را به بیت کوین تبدیل کرد. دولت السالوادور به ارزش ۳۰ ​​دلار بیت کوین رایگان برای تشویق شهروندان به استفاده از کیف پول ملی خود، که از طریق یک برنامه آنلاین به آن دسترسی پیدا می‌کنند، ارائه می‌دهد.

السالوادور از زمان اعلام این خبر به دو دسته تقسیم شده است. اعتراضات اخیر در سان سالوادور، پایتخت السالوادور، نشان دهنده عدم اعتماد شهروندان است. بسیاری از آنها هنوز با ارزهای رمزپایه آشنا نیستند. یک نظرسنجی توسط دانشگاه آمریکای مرکزی (UCA) نشان داد که تنها ۴.۸ درصد از ۱،۲۸۱ مورد پرسش شده می‌دانند که بیت کوین چیست و چگونه می‌توانند از آن استفاده کنند. بیش از ۶۸ درصد از افرادی که مورد پرسش قرار گرفتند، اظهار کردند که با استفاده از ارز رمزنگاری شده به عنوان یک وجه قانونی موافق نیستند.

بیشتر بخوانید
22 میلیارد دلار | بزرگترین مورد افشا شده در فساد مالی کشور

بیش از دو میلیون کارگر سالوادوری در کشورهای دیگر پول را برای خانواده‌های خود به خانه می‌فرستند. این حواله‌ها حدود ۲۰ درصد تولید ناخالص داخلی کشور را تشکیل می‌دهند. طرفداران این حرکت پیشنهاد کرده‌اند که استفاده از بیت کوین می‌تواند ارسال پول به خانه را به صرفه‌تر کند. با این حال، عده‌ای برعکس این استدلال را دارند. گلن گودمن، تحلیلگر ارزهای دیجیتال هشدار داد:

یک مقاله علمی اخیر نشان می‌دهد که هزینه مبادله ممکن است حتی بیشتر شود.

بر اساس نظرسنجی اتاق بازرگانی، ۸۲.۵ درصد از پاسخ دهندگان مایل به دریافت حواله به بیت کوین نیستند، عمدتا به این دلیل که قیمت آن بسیار متغیر و غیرقابل پیش بینی است. آقای گودمن می‌افزاید:

اگر اقتصاد خراب نیست، منصفانه است که از رئیس جمهور نایب بوکل بپرسید که چرا سعی می‌کند آن را درست کند. من تا به حال پاسخ قانع کننده‌ای نشنیده‌ام.

نیل ویلسون، تحلیلگر ارشد بازار در مارکتس دات کام، می‌گوید فقیرترین کشورها احتمالاً کشورهایی هستند که از این حرکت کمترین سود را می‌برند. او در ادامه گفت:

السالوادور از نظر اقتصادی بسیار کوچک است. این کار چیزی جز یک اقدام برای جلب توجه توسط رژیم خودکامه به نظر نمی‌رسد. بیت کوین به عنوان یک ابزار پرداخت به طور ذاتی بد است زیرا برای معاملات کوچک بسیار پرهزینه است.

بیت کوین، یک دارایی مجازی و بدون ارتباط مستقیم با اقتصاد واقعی، در طول این سال‌ها نوسانات زیادی در ارزش خود تجربه کرده است. پس از سرکوب در چین و تصمیم تسلا (ایلان ماسک) مبنی بر عدم پذیرش آن به عنوان شیوه پرداخت، ارزش بیت کوین در ماه مه به شدت کاهش یافت. با این حال، از آن زمان تا کنون بهبود یافته است و برای اولین بار در سه ماه گذشته در اواخر آگوست به بالای ۵۰،۰۰۰ دلار رسید.

بیشتر بخوانید
لحظه‌به‌لحظه با مراسم Unpacked | کنفرانس معرفی گلکسی نوت 20 سامسونگ

بانک جهانی درخواست السالوادور برای کمک به بیت کوین را رد می‌کند

[تعداد: ۰   میانگین: ۰/۵]

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

فقط نام را وارد کنید. نیازی به ثبت ایمیل نیست.

یک × 1 =

دکمه بازگشت به بالا