تکنولوژیشبکه و امنیتشبکه‌های اجتماعیکامپیوتر و اینترنت

فیس بوک به کاربران کنترل بیشتری بر فید اخبار می‌دهد

به گزارش وبسایت خبری بی‌بی‌سی، فیس ‌بوک می‌گوید که ویژگی‌های جدیدی را معرفی می‌کند تا به مردم کنترل بیشتری بر آنچه در فیدهای خبری آنها نشان داده می‌شود، بدهد.

این شبکه اجتماعی نحوه الگوریتم‌های تبلیغ محتوا را در سال‌های اخیر به شدت تحت بررسی قرار داده است. اکنون می‌گوید در حال آزمایش کنترل‌ها برای «تنظیم اولویت‌های رتبه‌بندی افراد» و سفارشی‌سازی فید است. برای مثال، این شامل افزایش تعداد پست‌های دوستان و خانواده و کاهش پست‌های سایر گروه‌ها و صفحات است. همچنین می‌گوید، دسترسی به کنترل‌هایی که از قبل وجود دارند را آسان‌تر می‌کند. مانند موارد دلخواه و ویژگی‌های تعویق، که عمدتاً در زیر منوی تنظیمات قرار دارند. فیس بوک در پست اعلامیه خود گفت:

ما آزمایش را در کشورهای سراسر جهان برای درصد کمی‌ از مردم آغاز خواهیم کردیم و به تدریج در هفته‌های آینده گسترش خواهیم داد. این بخشی از کار مداوم ما است تا به مردم کنترل بیشتری بر فید اخبار بدهیم، بنابراین آنها بیشتر آنچه را که می‌خواهند و کمتر از آنچه که نمی‌خواهند ببینند.

ردیف رتبه‌بندی

این در حالی است که فیسبوک و شرکت مادر تازه نام‌گذاری شده آن متا تحت فشار سیاسی هستند تا به کاربران اجازه دهند از سیستم‌های رتبه‌بندی آن اجتناب کنند. در شهادت فرانسیس ‌هاگن، افشاگر فیس بوک که گفته بود محتوای تفرقه انگیز و افراطی را در اولویت قرار می‌دهد، به اصطلاح، «رتبه‌بندی مبتنی بر تعامل» مورد انتقاد مکرر قرار گرفته است. فیس بوک با آن مخالف است، اما این دیدگاه در میان برخی دیده می‌شود.

گروهی از قانونگذاران ایالات متحده لایحه‌ای به نام «قانون شفافیت حباب فیلتر» ارائه کرده‌اند که برای اطمینان از اینکه شبکه‌های اجتماعی به کاربران خود امکان استفاده از سایت‌ها را بدون هیچ گونه تداخل الگوریتمی ‌می‌دهند، طراحی شده است. این امر فیس بوک را بسیار به نسخه اصلی خود نزدیک می‌کند. در روزهای اولیه، زمانی که فیس بوک واقعاً توسط دانشجویان دانشگاه استفاده می‌شد، به سادگی هر پستی از دوستان را نمایش می‌داد و در ابتدا جدیدترین آنها را نشان می‌داد.

بیشتر بخوانید
مودبانه بلاک کردن | چه طوری کسی را مودبانه بلاک کنیم؟

فیس بوک به نوبه خود معتقد است که کاربران واقعاً چنین چیزی را نمی‌خواهند. گزارش اخیر واشنگتن پست نشان می‌دهد که فیس ‌بوک حداقل دو آزمایش در سال‌های اخیر انجام داده است و بررسی می‌کند که وقتی فید الگوریتمی‌ غیرفعال می‌شود چه اتفاقی می‌افتد. یکی از این آزمایش‌ها باعث شد که کاربران کمتر وارد فیس ‌بوک شوند، زمان کمتری را برای خواندن مطالب صرف کنند و کمتر پست کنند. واشنگتن پست نوشت:

این اسناد نشان می‌دهد که دفاع فیس ‌بوک از رتبه‌بندی الگوریتمی ‌نه تنها از منافع تجاری آن ناشی می‌شود، بلکه از یک اعتقاد پدرانه با پشتوانه داده‌ها سرچشمه می‌گیرد که نرم‌افزار شخصی‌سازی پیچیده‌اش بهتر از خود کاربران می‌داند کاربران چه می‌خواهند.

فیس بوک از ماه مارس امسال یک راه برای دسترسی به فید زمانی اضافه کرده است، اگرچه به طور پیش فرض گزینه‌ای در دسترس نیست. در برنامه‌های تلفن همراه آن، در حین پیمایش در فید اخبار، گاهی اوقات گزینه‌ای برای «جدیدترین پست‌ها» ظاهر می‌شود و فقط برای آن جلسه مرور کار می‌کند. دفعه بعد که برنامه باز می‌شود، به فید الگوریتمی ‌باز می‌گردد.

فیس بوک ۱۰ هزار نفر را در اتحادیه اروپا برای کار بر روی پروژه متاورس استخدام می‌کند

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

فقط نام را وارد کنید. نیازی به ثبت ایمیل نیست.

هشت + 14 =

دکمه بازگشت به بالا