پزشکی

در شرایط فعلی هر گونه سرماخوردگی کروناست مگر اینکه خلافش ثابت شود!

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اهواز، آقای دکتر فرهاد ابول‌نژادیان امروز صبح طی تماسی تلفنی به روی خط برنامه صبحگاهی شبکه یک سیما «صبح بخیر ایران» آمد و به صراحت گفت که در شرایط فعلی هر گونه سرماخوردگی کروناست مگر اینکه خلافش ثابت شود. ضمن پاسخ به این سوال، دکتر ابول‌نژادیان به بررسی صحت و سقم ماجرای ابتلای کودک یک ساله به ویروس کرونای انگلیسی و جان باختن بر اثر ابتلای به این نوع از ویروس کرونا در استان خوزستان واکنش نشان داد.

دکتر ابول‌نژادیان اظهار داشت آن گونه که در سطح دانشگاه‌های علوم پزشکی استان خوزستان داشته، یک کودک ناسالم بدون داشتن بیماری زمینه‌ای با علائم تب و سردرد و حالت تهوع به بیمارستان مراجعه کرده است. در ابتدای امر همکاران دکتر ابول‌نژادیان تصور عفونت مغز داشتند اما با انجام بررسی‌های بیشتر متوجه شدند که بیماری کودک کروناست. جالب است بدانید به سرعت و کمتر از ۷۲ ساعت بیماری گسترش یافته بود و باعث فوت او شده بود.

پس از این قربانی، یک کیس کودک یک ساله که به این گونه از ویروس کرونا مبتلا بوده در استان مشاهده شده اما در مورد این کیس نکته حائز اهمیت اینجاست که بیماری زمینه‌ای از نوع نارسایی مزمن قلبی نیز داشته اما سرعت انتشار ویروس به گونه‌ای بودکه به وضوح نقش ویروس انگلیسی در قربانی شدن این دو کودک را مشاهده کنیم. بررسی‌هایی که در ادامه صورت گرفت نیز این ادعا را تایید کرد و بنا بر گفته دکتر ابول‌نژادیان درگیری در جهش انگلیسی ویروس کرونا برای سنین پایین‌تر رخ می‌دهد.

بر اساس گفته‌های رئیس دانشگاه علوم پزشکی اهواز در حال حاضر زمان مناسبی برای سرماخوردگی، گلو درد و عفونت‌های تنفسی نیست؛ خصوصاً در این شرایط که به زعم دکتر ابول‌نژادیان مردم رعایت پروتکل‌ها و ماسک زدن را بیشتر مد نظر دارند. دکتر ابول‌نژادیان چنین اظهار داشت که بر اساس بررسی‌هایی که انجام داده‌اند، حدود ۲۰ الی ۲۵ درصد ابتلا در خانواده‌ها صورت می‌گیرد و زمانی که از افراد مبتلا در اقدام دیرهنگام آنها می‌پرسیم پاسخی که می‌دهند این است که مبتلایان ابتدا به ساکن تصور می‌کنند که سرماخورده‌اند و خیلی ساده از کنار تغییر احوالات خود می‌گذرند. بر همین اساس رئیس دانشگاه علوم پزشکی اهواز هشدار داد که در شرایط پاندمی فعلی ویروس کرونا، هر گونه سرماخوردگی کروناست مگر اینکه خلاف آن ثابت شود!

بیشتر بخوانید
این مواد غذایی برای پیشگیری از سکته قلبی مفید هستند

بیشتر بخوانید: مهم‌ترین تفاوت‌های کرونا با آنفولانزا و سرماخوردگی از زبان دکتر مردانی

مهان صمدی طاری

جست‌وجو‌گر و تحلیلگری که سعی دارد با تمام استعدادها و توانایی هایش پیش از هر چیزی، انسان باشد. «دل مرنجان که ز هر دل به خدا راهی هست!»

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

فقط نام را وارد کنید. نیازی به ثبت ایمیل نیست.

هفده − هفت =

دکمه بازگشت به بالا