اقتصادی

فروش نفت بدون پول | نگاهی بر جزئیات طرح محسن رضایی

آشنایی با طرح محسن رضایی و بررسی پیامدهای آن

به تازگی محسن رضایی، معاون اقتصادی ابراهیم رئیسی چهارچوب و ضوابط اجرایی برای تهاتر کالا با نفت و میعانات گازی را ابلاغ کرده است. بر این اساس هر فرد یا شرکتی که تایید صلاحیت شود، می‌تواند نفت کشور را برداشت کند و در از ای آن کالا وارد کشور کند. تهاتر مدنظر محسن رضایی آن گونه که متوجه شدیم برای تمامی کالاها، پروژه‌ها، مواد اولیه و خدمات مورد نیاز در کشور قابل انجام است. این کار با همکاری وزارتخانه‌های نفت و بانک مرکزی و زیر نظر یک کارگروه انجام می‌شود.

طرح محسن رضایی که هدفش دور زدن تحریم‌ها می‌باشد در برنامه‌های وزیر نفت در زمان رای اعتماد در مجلس شورای اسلامی عنوان شده بود. جواد اوجی، وزیر نفت دولت سیزدهم، به کارگیری روش تهاتر نفت با کالا و انتخاب مشتریان راهبردی در آسیا از جمله هند و چین را مدنظر قرار داد بود اما آیا این اقدام اگر به عنوان تنها راهکار دولت برای فروش نفت مطرح شود، در نهایت به نفع اقتصاد کشور خواهد بود؟

برای پاسخ به این سوال باید توجه داشت که مهم‌ترین منبع ورود ارز به کشور، فروش نفت و مشتقات و فرآورده‌های آن است. اگر دولت همه یا قریب به اتفاق نفت خود را به کالاهای دیگر تهاتر کند، ورود ارز به کشور محدودتر خواهد شد. به بیان ساده‌تر، چنین اقدامی می‌تواند عرضه ارز را کاهش داده و در نتیجه قیمت آن را افزایش دهد. از سوی دیگر بسیاری نگران هستند که انتخاب شرکت تهاتر کننده باعث ایجاد رانت و شکل‌‍‌گیری بابک زنجانی‌های جدید در جامعه شود.

بیشتر بخوانید
قیمت دلار یورو سکه طلا | شنبه 10 آبان

موضوع دیگر آن است که حتی در صورت موفقیت آمیز بودن طرح مذکور، ممکن است کشور مجبور به واردات بی‌سابقه و ناخواسته‌‍‌ای شود.  نمونه این اتفاق به شکل ورود کالاهای بی‌کیفیت از کشورهای چین و هند در دولت محمود احمدی‌نژاد نیز تجربه شده بود. این در حالی است که محسن رضایی در رقابت‌های انتخاباتی ریاست جمهوری خرداد ۱۴۰۰ مدعی شده بود: «تکرار دولت‌های گذشته سهم مهلک آینده ایران است

البته لازم به ذکر است طرح مذکور چیز جدیدی نیست و چنین طرحی در دولت قبلی نیز پس از شروع دوباره‌ تحریم‌ها پیاده شده بود. به گفته اسحاق جهانگیری، معاون اول حسن روحانی، در آن زمان مخالفان مدعی بودند که ما می‌توانیم نفت صادر کنیم اما دولت به ما اجازه نمی‌دهد. جهانگیری با اعلام اینکه مجوز فروش و صادرات ۸ میلیون بشکه نفت در روز با توجه به ادعاهای مطرح شده در آن زمان صادر شده بود، گفت که هیچ یک از مدعیان نتوانستند حتی یک بشکه بفروشند.

بیشتر بخوانید: محسن رضایی : طی یک سال اخیر کشور از نظر امنیتی آلوده شده است

مهان صمدی طاری

جست‌وجو‌گر و تحلیلگری که سعی دارد با تمام استعدادها و توانایی هایش پیش از هر چیزی، انسان باشد. «دل مرنجان که ز هر دل به خدا راهی هست!»

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

فقط نام را وارد کنید. نیازی به ثبت ایمیل نیست.

شانزده + نه =

دکمه بازگشت به بالا