اقتصادیبین‌المللیتکنولوژیشبکه و امنیت

چرا استخراج کنندگان بیت کوین چین به تگزاس نقل مکان می‌کنند

به گزارش وبسایت خبری بی‌بی‌سی، ممنوعیت استخراج ارزهای رمزنگاری شده توسط چین، کارآفرینان بیت کوین را مجبور به فرار به خارج کرده است. بسیاری به تگزاس می‌روند که به سرعت تبدیل به پایتخت بعدی ارزهای رمزنگاری شده جهانی می‌شود.

هنگامی که چین در ماه مه سرکوب استخراج و معاملات بیت کوین را اعلام کرد، کوین پن، مدیرعامل شرکت استخراج ارزهای رمزنگاری شده پولین، روز بعد پرواز کرد و از کشور خارج شد. آقای پن به بی‌بی‌سی گفت:

ما تصمیم گرفتیم یکبار و برای همیشه از چین خارج شویم. ما دیگر هرگز باز نخواهیم گشت.

پولین که مقر آن در هنگ کنگ است، دومین شبکه بزرگ استخراج بیت کوین در جهان است که بیشتر فعالیت‌های آن در سرزمین اصلی چین انجام می‌شود. این کشور حدود ۷۰ درصد از قدرت استخراج جهانی بیت کوین را در خود جای داده بود، تا زمانی که محدودیت قیمت بیت کوین را به دنبال داشت و استخراج کنندگان را تحت تاثیر خود قرار داد.

اکنون پناهندگان بیت کوین چین فوراً در جستجوی خانه جدیدی در قزاقستان، روسیه یا آمریکای شمالی هستند، زیرا زمان برای استخراج کنندگان بیت کوین به معنای واقعی کلمه، پول است. آلخاندرو د لا تورس، معاون رئیس پولین گفت:

ما مجبور شدیم مکان جدیدی برای ماشین‌های استخراج بیت کوین پیدا کنیم. زیرا هر دقیقه که دستگاه روشن نیست، به معنی ضرر مالی است.

در چیزی که برخی آن را «مهاجرت بزرگ معادن» می‌نامند، مدیران پولین از جمله بسیاری از استخراج کنندگان بیت کوین هستند که به تازگی در محلی مشهور به عنوان بخشی از غرب وحشی آمریکا یعنی آستین، تگزاس فرود آمده‌اند.

بیت کوین یک ارز دیجیتال بدون شکل فیزیکی است. وجود دارد ولی فقط بصورت آنلاین مبادله می‌شوند. بیت کوین زمانی ایجاد می‌شوند که یک کامپیوتر با حل مجموعه پیچیده‌ای از معماهای ریاضی، پول را استخراج می‌کند و اینگونه است که استخراج کنندگان بیت کوین که کامپیوترها را اداره می‌کنند، ارز را به دست می‌آورند. این کار انرژی زیادی را می‌گیرد. به عنوان شکل جدیدی از پول، از مرزهای ملی فراتر می‌رود، همچنین سردرگمی و پتانسیل زیادی برای نقض قوانین دولتی در آن وجود دارد. بنابراین دو چیزی که کارآفرینان بیت کوین برای آن ارزش قائل هستند برق ارزان و محیطی با مقررات مناسب است.

بیشتر بخوانید
صادرات نفت ایران افزایش یافت

مکان جدیدی برای استخراج بیت کوین

برای آقای پان، تگزاس به سرعت مانند خانه جدیدش شد. چند روز پس از ورود، یک اسلحه AR-15 به او اهدا شد که می‌گوید می‌تواند روزی از آن برای شکار گراز از هلیکوپتر استفاده کند. در حالی که محدوده‌های تیراندازی و باربیکیو تگزاس سرگرمی‌های خوبی را ارائه می‌دهند، محافظت قانونی از مشاغل، اصلی‌ترین جاذبه برای استخراج کنندگان بیت کوین است. آقای د لا توره می‌گوید:

آنچه در چین برای ما اتفاق افتاد در ایالات متحده رخ نخواهد داد.

گرگ ابوت فرماندار تگزاس یکی از حامیان جدی ارزهای رمزنگاری شده است. او در ماه ژوئن در توییتی نوشت:

این اتفاق خواهد افتاد! تگزاس رهبر کریپتو خواهد بود.

در همان ماه، ایالت لون استار، دومین ایالت ایالات متحده پس از وایومینگ شد که بلاک چین و ارزهای رمزنگاری شده را در قانون تجاری خود به رسمیت شناخت و راه را برای فعالیت مشاغل رمزنگاری در این ایالت هموار کرد.

بسیاری از شرکت‌های چینی بیت کوین به دنبال ثبات و فرصت کاری در تگزاس هستند. شرکت BIT Mining مستقر در شنژن قصد دارد ۲۶ میلیون دلار برای ایجاد یک مرکز داده در این ایالت سرمایه گذاری کند، همچنین شرکت Bitmain مستقر در پکن امکانات خود را در Rockdale، تگزاس گسترش می‌دهد. این شهر کوچک با حدود ۵۶۰۰ نفر ساکن، زمانی یکی از بزرگترین کارخانه‌های آلومینیوم جهان را در خود جای داده بود و اکنون به عنوان قطب بعدی استخراج بیت کوین در حال ظهور است.

ممکن است یک ارتباط اساسی دیگر بین صنعت و دولت وجود داشته باشد، همانطور که آقای د لا توره می‌گوید استخراج کنندگان بیت کوین‌ و تگزاسی‌ها ارزش‌های یکسانی دارند:

تگزاسی‌ها آزادی و حقوق خود را بسیار جدی می‌گیرند و ما بیت کوین سازها نیز همینطور.

کارشناسان بر این باورند که سرکوب بیت کوین چین با کنترل بیشتر بر بازارهای مالی انجام شده است و ممکن است این امر به نفع آمریکا باشد. کوین دسوزا، استاد بازرگانی در دانشگاه صنعتی کوئینزلند که در زمینه سیاست ارزهای دیجیتال چین تحقیق کرده است، می‌گوید:

مهاجرت از نظر استعدادیابی و توسعه اکوسیستم نوآوری به نفع ایالات متحده است.

به گفته پروفسور دسوزا، در مقابل، استخراج کنندگان بیت کوین به یک جامعه پر رونق و نوآورانه و همچنین منابع متنوع سرمایه دسترسی پیدا می‌کنند.

بیشتر بخوانید
چاپ اسکناس روشی برای جبران کسری بودجه دولت‌ها و بدهکار ساختن مردم

خطرات انرژی و سیاسی

صنعت تشنه انرژی به غیر از یک محیط نظارتی پایدار، به دنبال برق ارزان در تگزاس است. تگزاس ارزان‌ترین قیمت انرژی را در جهان دارد، زیرا شبکه برق آن از حالت طبیعی خارج شده است و برای مصرف کنندگان انتخاب‌های زیادی از ارائه دهندگان برق وجود دارد و این موضوع ارائه دهندگان را ترغیب می‌کند تا قیمت خود را برای رقابت بیشتر حفظ کنند. در اوج تقاضای برق، مزارع بیت کوین حتی می‌توانند برق بلااستفاده را به شبکه بفروشند. به گفته د لا توره، اگرچه السالوادور قرار است اولین کشوری باشد که بیت کوین را به عنوان پول ملی خود پذیرفته است، اما استخراج کنندگان بیت کوین، ایالات متحده را به دلیل زیرساخت‌های الکتریکی توسعه یافته ترجیح می‌دهند.

اما برخی از تحلیل‌گران هشدار می‌دهند که مهاجرت بزرگ معادن ممکن است عواقب جدی را به دنبال داشته باشد، زیرا شهرها و شهرک‌ها برای برآوردن اشتهای عظیم انرژی تلاش می‌کنند. در ماه فوریه، خاموشی در پی طوفان مرگبار، میلیون‌ها خانه و مشاغل در تگزاس را برای چند روز بدون برق گذاشت. بیش از ۲۰۰ نفر جان باختند. در زمان قطع برق، مزارع بیت کوین برای آفلاین ماندن خسارت دریافت کردند.

بررسی دقیق شرکت‌های چینی در آمریکا نیز ممکن است منجر به توجه بیشتر این تازه واردان شود. تگزاس به تازگی قانونی را تصویب کرده است که مانع دسترسی «بازیگران خارجی متخاصم» به زیرساخت‌های حیاتی از جمله شبکه برق آن می‌شود. گفته می‌شود این قانون جدید به دلیل طرح میلیاردر چینی برای ایجاد مزرعه بادی در جنوب غربی تگزاس ایجاد شده است. منتقدان ادعا می‌کنند که این پروژه می‌تواند برای نفوذ به شبکه انرژی تگزاس و جمع آوری اطلاعات از پایگاه نظامی آمریکا در نزدیکی آن مورد استفاده قرار گیرد.

بیشتر بخوانید
درخواست برای افزایش 70 درصدی قیمت نان

پروفسور دسوزا می‌گوید در حالی که بعید است دسترسی به شبکه‌های برق در کوتاه مدت برای استخراج کنندگان بیت کوین مشکلی ایجاد کند، ریسک سیاسی آن همچنان در حال تکامل است.

استخراج کنندگان بیت کوین در چین نیروی کار ارزان و ساخت سریع را از دست می‌دهند. به گفته آقای پن، در حالی که ساخت یک مزرعه جدید بیت کوین در چین پنج ماه طول می‌کشد، در تگزاس می‌تواند تا ۱۸ ماه طول بکشد. قیمت حمل و نقل جهانی نیز در طول همه گیری کووید ۱۹ افزایش چشمگیری داشته و حمل ماشین آلات معدنی از چین به ایالات متحده را بسیار گران‌تر کرده است. علی‌رغم تلاش‌های پرهزینه و وقت‌گیر، آقای پان می‌گوید که شرکتش متعهد است در تگزاس مستقر شود، او می‌گوید:

این سرزمین رایگان است و بسیاری از بیت کوین سازها اینجا هستند، بنابراین ما احساس اتحاد مجدد خانواده می‌کنیم.

تعطیلی معادن رمز ارز در چین

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا