فوتبالیورزشی

پیرامون فحاشی محمود فکری | این فوتبال بیش از متن، حاشیه دارد

حتی در میان آنان که به‌جد فوتبال ایران را دنبال می‌کنند، این قضیه مورد اجماع است که لیگ برتر فوتبال ایران سطح چندان بالایی ندارد و جز چند بازیکن و چند مربی، باقی بیش از آن که فوتبالیست و مربی باشند، حاشیه‌پروران خوبی هستند. مورد جدید اما شاید خوش‌بین‌ترین افراد به سطح فوتبال در کشور و همچنین سطح اندیشه و فرهنگ در میان اهالی فوتبال را نیز به افرادی بدبین تبدیل کرد. روز گذشته پس از شکست استقلال تهران برابر فولاد خوزستان، یکی از بازیکنان فولاد خوزستان که گویی از پیش به‌نوعی رابطه‌ای دوستانه با سرمربی استقلال تهران داشت، به نزد او رفته و از او طلب بخشش می‌کند، شاید به‌دلیل آن‌که تیم‌اش برابر تیم او به پیروزی رسیده‌است؛ در این بین سرمربی استقلال تهران که انگار از شکست تیمش عصبی است، کلماتی زشت و رکیک بر زبان می‌آورد – کلماتی که شاید اصلاً بسیاری از دنبال‌کنندگان فوتبال فکرش را هم نمی‌کردند که روزی از زبان محمود فکری آن‌ها را بشنوند. فحاشی محمود فکری نشان داد که جا برای حاشیه در فوتبال ایران با وجود تلنبار شدن حاشیه هنوز هم باز است.

در این فوتبال بیش از آن که سطح فنی و لذت فوتبال دیده شود، حاشیه، فحش و فحش‌کشی، تهمت و افترا، تفرقه‌افکنی و موارد این قبیل دیده می‌شود. در چنین وضعیت آیا می‌توان امیدی به پیشرفت فوتبال کشور داشت؟ وقتی بیش از آن که به تحلیل فنی بازی‌ها پرداخته شود، تمرکزها روی حواشی فوتبال و تهمت‌هایی است که این مربی به آن مربی و آن بازیکن به این بازیکن و این هوادارا به وزیر ورزش می‌زنند، چه انتظاری می‌رود که سطح فوتبال – چه نزد مربی‌ها و چه نزد بازیکن‌ها – فراتر از آن‌چه که هست رود؟

بیشتر بخوانید
ماجرای مزایده ساختمان فدراسیون فوتبال برای بدهی مارک ویلموتس چیست؟

بیم آن می‌رود که اتفاقاً سطح فوتبال از آن‌چه که هست پایین‌تر آید. جالب ماجرا اما اینجاست که نسبت به مثلاً ۱۰ سال پیش، فوتبال خارجی بیشتری از صداوسیما پخش می‌شود و بنابراین هم بینندگان فوتبال و هم خود اهالی فوتبال فرصت بیشتری برای آشنا شدن با سطح اول فوتبال دنیا دارند، اما وضعیت فوتبال ما از لحاظ حاشیه و موارد حاشیه‌ای احتمالاً بدتر از قبل است.

در باب فحاشی محمود فکری
در باب فحاشی محمود فکری

طرفداران نیز بهتر از اهالی فوتبال نیستند

واقعیت این است که طرفداران فوتبال نیز – البته نه همه – بهتر از اهالی فوتبال نیستند. چند درصد از هواداران تیم استقلال به تحلیل فنی بازی‌ها می‌پردازند و مشغول می‌شوند؟ درعین‌حال بخش قابل‌توجهی از طرفداران استقلال یا درگیر وزیر پرسپولیسی هستند یا آن‌که مدام با طرفداران پرسپولیس و حتی سایر تیم‌ها کشمکش دارند – آن هم چه کشمکش‌هایی. چه فحاشی‌ها و چه ناسزاگویی‌های عجیبی میان این افراد برقرار است.

اوضاع بخشی از طرفداران پرسپولیس و همچنین تراکتور نیز به همین شکل است. با این وضعیت، واقعاً نباید از فحاشی محمود فکری به آن سبک تعجب کرد. فوتبال ما بیش از آن که متن داشته باشد، حاشیه دارد.

در باب فحاشی محمود فکری

آخرین خبرها از تبعات فحاشی محمود فکری

پس از منتشر شدن فیلم فحاشی محمود فکری در شبکه‌های اجتماعی – که البته برخی می‌گویند مخاطب او در این فحاشی‌ها جواد نکونام بوده‌است – عارف عارف‌نیا، مدیر حقوقی باشگاه فولاد، اعلام کرد که این باشگاه از محمود فکری شکایت خواهد کرد. او اظهار داشت:

باشگاه فولادخوزستان فردا و در اولین فرصت از محمود فکری سرمربی استقلال به دلیل توهینی که به بازیکنان، کادرفنی و باشگاه فولاد انجام داده است به کمیته اخلاق و مراجع قضایی شکایت خواهد کرد. مستندات و فیلم این توهین نیز در اختیار کمیته اخلاق قرار خواهد گرفت تا در این خصوص تصمیم‌گیری شود.

وی ادامه داد:

تیم فولاد با نمایشی درخشان و اخلاق‌مدار درون و بیرون زمین موفق شد تا در این بازی به پیروزی برسد و به هیچ وجه این توهین انجام شده به باشگاه فولاد را بر نمی‌تابیم. در حالیکه فرهنگ نیم قرن اخلاق مداری در باشگاه استقلال همواره سر لوحه عملکرد اخلاقی مربیان بزرگ آن باشگاه و هواداران آن بوده، اجازه نمی‌دهیم این سابقه درخشان اخلاقی تحت‌الشعاع رفتار توهین آمیز محمود فکری قرار بگیرد.، مربیان بزرگی مانند ناصرخان حجازی، پرویزخان مظلومی و مرحوم پورحیدری که فلسفه مربی‌گری آنان ابتدا احترام به رقیب بود. از این رو ضمن دعوت هواداران فرهیخته فولاد خوزستان و مردم شرافتمند خوزستان به آرامش، به آنان اطمینان می‌دهیم که محمود فکری بایستی در مراجع قضایی پاسخ گوی عملکرد غیر اخلاقی خود در زمین فوتبال باشد.

محمود فکری به کمیته‌ی انضباطی فراخوانده شد

صبح امروز پس از پخش‌شدن فیلم فحاشی محمود فکری او به کمیته‌ی انضباطی فدراسیون فوتبال فراخوانده شد و باید منتظر باشیم و ببینیم چه حکمی برای کار ناشایست او صادر می‌شود.

بیشتر بخوانید
علیرضا بیرانوند صاحب مجسمه شد + عکس

آرش شمسی

کم کن طمع از جهان و میزی خرسند | از نیک و بد زمانه بگسل پیوند

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا