زیباییمد و پوشاک

راهنمای انتخاب و خرید عینک آفتابی مناسب فرم صورت

عینک آفتابی از اکسسوری‌های لازم برای هر فردی است و نه‌تنها از چشم و پوست حساس اطراف آن‌ در برابر اشعه‌های مضر آفتاب محافظت می‌کند بلکه برخی از عیوب ظاهری نظیر تیرگی دور چشم‌ و خماری چشم‌ها را نیز می‌پوشاند. عینک‌های آفتابی به‌خاطر استایل زیبا و منحصربه‌فردی که برای هر شخص ایجاد می‌کنند در میان اقشار مختلف از محبوبیت ویژه‌ای برخوردار اند. جدای رنگ، کیفیت، نوع شیشه و پلاریزه‌ی عینک‌های آفتابی، شاید مهم‌ترین نکته‌ای که در هنگام خرید عینک آفتابی باید به آن توجه کرد تناسب‌داشتن فرم عینک‌ با فرم صورت هر شخص باشد. در ادامه ضمن معرفی فرم‌های مختلف صورت، عینک‌‌های متناسب با هر چهره و سایر ویژگی‌های یک عینک‌آفتابی خوب را بررسی خواهیم کرد. اگر به‌دنبال راهنمایی برای انتخاب عینک آفتابی مناسب فرم صورت هستید، در ادامه‌ی این نوشتار با ما همراه باشید.

انتخاب عینک آفتابی مناسب فرم صورت

۱- عینک آفتابی مناسب برای صورت‌های بیضی

عینک آفتابی مناسب فرم صورت

یکی از ایده‌آل‌ترین فرم‌های صورت، فرم بیضی‌شکل است. ویژگی اصلی صورت‌های بیضی‌شکل، پیشانی بلند و فک گرد است. افرادی که این فرم از صورت را دارند واقعاً در انتخاب مدل مو و عینک خوش‌شانس هستند زیرا تقریباً هر مدل مو و عینکی به آن‌ها می‌آید. البته بهتر است برای این فرم از صورت عینکی انتخاب شود که بیش از حد صورت را کشیده‌ نشان ندهد.

نکته‌ای که ما در این‌جا به شما برای انتخاب عینک‌آفتابی مناسب توصیه می‌کنیم این است که از انتخاب فریم‌هایی که دسته‌های آن‌ها باریک هستند پرهیز کنید، زیرا این فریم‌ها صورت شما را زیادی کشیده و دراز نشان می‌دهد.

۲- عینک آفتابی مناسب فرم صورت مربعی

عینک آفتابی مناسب فرم صورت (2)
انتخاب عینک آفتابی مناسب با فرم صورت مربعی

قاعده‌ی کلی برای انتخاب عینک مناسب فرم صورت این است که فرم عینک دقیقاً متضاد فرم صورت باشد. در این حالت، عینک فرم صورت را تصحیح می‌کند و باعث ایجاد تعادل در صورت می‌شود.

یکی از انواع فرم‌های صورت، فرم مربعی است. در این فرم، خط فک تقریباً عمودی و مستقیم بوده و در کنار گونه‌های پهن شکلی نزدیک به مربع را در صورت به‌وجود می‌آورد. برای ایجاد تعادل در این فرم از صورت، عینک‌های با فریم گرد مثل عینک خلبانی یا عینک‌های سبک جان‌لنون مناسب هستند. در مقابل عینک‌هایی با فریم‌های زاویه‌دار برای این فرم از صورت مناسب نیستند و خطوط تیز و زاویه‌دار صورت را برجسته‌تر نشان می‌دهند. عینک‌های با فریم گرد، عینک‌های خلبانی و کلاب‌مستر عینک‌های مناسبی برای صورت‌های مربعی هستند.

بیشتر بخوانید
تأثیر خواب بر سلامتی بدن و پوست

۳- عینک آفتابی مناسب برای صورت‌های گرد

عینک آفتابی مناسب فرم صورت
انتخاب عینک آفتابی مناسب با فرم صورت گرد

مطابق قاعده‌ای که در بخش قبل به آن اشاره شد، افراد دارای صورت‌های گرد بایستی از عینک‌های زاویه‌دار استفاده کنند. برای باریک‌تر به نظر رسیدن گونه‌ها در صورت‌های گرد، بهتر است از عینک‌هایی استفاده شود که در قسمت خط ابرو پهن‌تر باشند. عینک‌هایی نظیر عینک ویفر که در قسمت خط ابرو یک سایز بزرگ‌تر و پهن‌تر هستند برای صورت‌های گرد بسیار مناسب اند. عینک‌های زاویه‌دار مانند فریم‌های مربعی و کلاب‌مستر نیز به کشیده‌تر نشان دادن صورت شما کمک زیادی می‌کنند.

۴- عینک آفتابی مناسب برای صورت‌های مستطیلی‌کشیده

انتخاب عینک آفتابی
انتخاب عینک آفتابی مناسب با فرم صورت مستطیلی

به‌منظور انتخاب عینک مناسب برای صورت‌های مستطیلی‌کشیده نیاز است فریمی انتخاب شود که عرض صورت را بیش‌تر و پهن‌تر نشان دهد. عینک‌های با فریم گرد یا مربعی برای صورت‌های مستطیلی مناسب اند. در انتخاب این عینک‌ها اطمینان حاصل کنید که عینک بزرگی را انتخاب کرده‌باشید – حتی می‌توانید عینکی با یک یا چند سایز بزرگتر از قالب صورت‌تان بخرید. عینک‌های ویفرر، D شکل و کلاب‌مستر عینک‌های ایده‌آلی برای صورت‌های مستطیلی هستند.

۵- عینک آفتابی مناسب برای صورت‌های قلبی

انتخاب عینک آفتابی
انتخاب عینک آفتابی مناسب با فرم صورت قلبی

صورت‌های قلبی صورت‌هایی هستند که در قسمت چانه باریک و در قسمت پیشانی پهن و کمی خمیده هستند و ظاهری شبیه قلب به‌وجود می‌آورند. انتخاب عینک مناسب برای این فرم از صورت، از تمامی فرم‌های دیگر دشوارتر است. علت این امر آن است که این فرم از صورت به‌خودی‌خود در قسمت بالایی یعنی قسمت پیشانی بزرگ و پهن است و اضافه کردن یک آکسسوری نظیر عینک به این ناحیه، باعث بزرگ‌تر جلوه دادن آن می‌شود.

به همین دلیل عینک‌هایی نظیر عینک کلاب‌مستر که حاشیه‌ی جدا دارد یا دیگر فریم‌هایی که گرد هستند و انحنای بیش‌تری به فک و چانه می‌دهند، برای این فرم از صورت مناسب‌تر هستند.

همان‌طور که می‌دانید علاوه بر تناسب فرم عینک با قالب صورت، پارامترهای دیگری نیز در انتخاب یک عینک‌آفتابی خوب موثر هستند. در ادامه به بررسی برخی از این پارامترها نظیر رنگ، استایل، لنز، جنس و پولاریزه‌ می‌پردازیم.

سایر پارامترهای موثر در انتخاب عینک آفتابی

انتخاب عینک آفتابی مناسب فرم صورت

فارغ از فاکتورهای انتخاب عینک آفتابی مناسب فرم صورت باید به سایر فاکتورها نیز به‌هنگام خرید و انتخاب عینک آفتابی دقت داشت. مهم‌ترینِ این فاکتورها به قرارِ زیر هستند:

  • رنگ عینک‌آفتابی: پس از شکل فریم عینک‌آفتابی، دومین پارامتر مهم برای انتخاب عینک مناسب رنگ آن است. این انتخاب رنگ هم می‌تواند در مورد شیشه‌‌ی عینک باشد و هم در مورد فریم آن. اکثر ما تمایل به انتخاب عینک‌هایی با فریم و شیشه‌های مشکی داریم، اما خوب است بدانید که این رنگ از عینک برای همه‌ی تناژهای پوست مناسب نیست. در برخی از پوست‌ها انتخاب رنگ‌های قهوه‌ای سوخته و یا سبز دودی نتیجه بهتری خواهد داشت. در مورد انتخاب رنگ شیشه علاوه بر توجه به میزان پوشانندگی آن در برابر نور خورشید لازم است به تناسب آن با رنگ فریم نیز توجه شود. شیشه‌های رزگلد حالتی کلاسیک و کمی اسپرت به استایل‌تان می‌دهند، در حالی‌که شیشه‌های شامپاینی صورت شما را بسیار دلربا و جذاب می‌کنند.
  • استایل عینک آفتابی: در انتخاب استایل عینک آفتابی همیشه این تردید وجود داشته که عینک‌های به‌روز زیباتر اند یا عینک‌های کلاسیک. جدای از این‌که این امر به سلیقه‌ی شما بستگی دارد، تجربه نشان داده که اکثر مردم انتخاب عینک‌های کلاسیک را ترجیح می‌دهند. استایل عینک‌های دهه‌ی ۸۰ میلادی نظیر عینک‌های خلبانی، ویفرر و کلاب‌مستر واقعاً زیبا و تمام‌نشدنی هستند، اما اگر تصمیم گرفتید عینکی با استایل امروزی‌تر به‌جای عینک‌های کلاسیک انتخاب کنید، خودتان را برای از مد افتادن آن نیز آماده کنید!
  • لنز عینک آفتابی: همان‌طور که می‌دانید هدف اصلی استفاده از عینک ‌آفتابی، محافظت از چشم‌ها در برابر اشعه ماورابنفش خورشید است. به‌همین دلیل همواره به دنبال خرید عینک آفتابی‌های باکیفیت باشید که بتوانند ۱۰۰درصد مسیر اشعه‌های UVA و UVB را مسدود کنند. این سطح از محافظت حتی در عینک‌های آفتابی بسیار لاکچری نیز برآورده نمی‌شوند چه برسد به عینک‌های ارزان‌قیمت خریداری‌شده از دستفروش‌ها! لنزهایی که مطابق با استاندارهای محافظت در برابر اشعه‌های مضر آفتاب اتحادیه‌ی اروپا باشند، با برچسب CE مشخص می‌شود، پس در هنگام خریدن عینک آفتابی به این موضوع توجه ویژه‌ داشته‌باشید.
  • جنس عینک آفتابی: به‌همان اندازه که انتخاب شکلِ عینک‌آفتابی وابسته به فرم صورت است، انتخاب جنس عینک نیز وابسته به نوع آن است. به بیان دیگر انتخاب فریم‌های شبه‌چوبی برای عینک‌های خلبانی اصلاً قابل‌قبول نیست و یا فریم‌های فلزی سبک، عینک‌های کلاب‌مستر را زیباتر نشان می‌دهند. استات یک پلاستیک با کیفیت بالا بوده که بخاطر دوام بالا و وزن کمی که دارد در ساخت فریم عینک‌های آفتابی کاربرد وسیعی دارد. یکی دیگر از دلایل استفاده از استات برای ساخت عینک‌های آفتابی رنگ‌پذیری خوب آن است که قابلیت اجرای رنگ‌ها و طرح‌های متنوع بر روی فریم عینک را امکان‌پذیر می‌سازد. عینک‌های ویفرر عمدتاً از استات ساخته می‌شوند. فریم‌های فلزی نیز کابرد گسترده‌ای در ساخت عینک‌های آفتابی دارند و از محبوبیت بالایی نیز برخوردارند. معمولاً از ترکیب چندین ماده نظیر تیتانیوم و فولاد ضدزنگ برای ساخت این فریم‌های سبک و مقاوم استفاده می‌شود. در عینک‌های کلاب‌مستر با ترکیب استات و فریم‌های فلزی، قاب‌های براق و مقاومی ساخته می‌شوند.
  • پلاریزه‌ی عینک آفتابی: شاید آخرین چیزی که برای انتخاب عینک‌آفتابی به آن نیاز داشته‌باشید خاصیتی به نام پلاریزه‌ باشد. عینک‌هایی که این خاصیت را دارند لزوماً عدسی‌‌های خاصی ندارند بلکه از یک لایه‌ی ضد انعکاس برخوردار هستند. در عینک‌های آفتابی پلاریزه، لایه‌ی ضدانعکاس مسئولیت جلوگیری از برخورد بازتاب اشعه‌ها از سطوح مختلف به چشم را دارد. در واقع این عینک‌ها هم از برخورد اشعه‌های مضر آفتاب و هم از انعکاس آن‌ها به چشم جلوگیری می‌کنند. برای تشخیص این خاصیت می‌توانید در هنگام خرید با عینک به سطوحی که بازتاب نور از آن‌ها زیاد است نگاه کنید و با توجه به وضوح تصویر، پی به وجود یا عدم‌وجود لایه پلاریزه ببرید. وجود این لایه برای همه‌ی عینک‌های آفتابی ضروری نبوده و بیش‌تر برای کاربردهای خاصی مانند رانندگی در جاده، ورزش‌های آبی و اسکی لازم هستند.
بیشتر بخوانید
با خواص روغن وتیور آشنا شوید

سخن آخر

در این نوشتار به بررسی انواع فرم‌های صورت و عینک‌های مناسب هر کدام پرداختیم و به‌علاوه ویژگی‌هایی که در هنگام خرید عینک آفتابی لازم است به آن‌ها توجه شود نیز معرفی و شرح داده‌شدند. شاید بتوان گفت ویژگی‌های مهم دیگری که در انتخاب و خرید عینک آفتابی موثر هستند شامل مواردی نظیر رنگ مو، رنگ پوست، مدل مو و میزان بلندی آن هستند. بنابراین بهتر است در هنگام خرید عینک‌آفتابی تا حد امکان کلیه‌ی پارامترهای لازم را در نظر داشته‌باشید تا انتخاب مطلوب‌تری بکنید. آخرین توصیه‌ی ما به شما این است که برای جذاب‌تر بودن همواره فرم‌های کلاسیک عینک نظیر فرم‌های خلبانی، کلاب‌مستر، ویفرر و مربعی را در الویت انتخاب‌های خود قرار دهید.

همچنین بخوانید: راهنمای خرید کفش پاشنه‌بلند

آرش شمسی

کم کن طمع از جهان و میزی خرسند | از نیک و بد زمانه بگسل پیوند

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا