پزشکی

عوارض نشستن طولانی مدت | ۶ مورد از مضرات نشستن زیاد

شاید باورتان نشود اما نشستن طولانی مدت یکی از بدترین کارهایی است که می‌توانید برای سلامت خود انجام دهید. نشستن طولانی مدت از سر تا نوک انگشتان شما را در معرض انواع و اقسام بیماری‌ها قرار می‌دهد. برای آن که این سخن بیشتر برای شما ثابت شود این نوشته را تا به انتها بخوانید. در ادامه ۶ مورد از عوارض نشستن طولانی مدت معرفی خواهند شد. امیدوارم پس از خواندن این نوشته، تصمیم بگیرید که از این پس به مدت طولانی ننشینید.

عوارض نشستن طولانی مدت

۱- کاهش قدرت پاها

این یک قضیه‌ی مسلم است که هر چه از پا و ماهیچه‌های آن کمتر استفاده کنید، بیشتر از میزان قدرت پا می‌کاهید. نشستن طولانی مدت نیز ازآن‌جا که باعث می‌شود از پاهای خود استفاده نکنید، سبب کاهش قدرت آن‌ها و در نتیجه ضعیف‌شدن‌شان می‌شود.

۲- افزایش وزن

حرکت باعث می‌شود که ماهیچه‌های شما برخی مولکول‌ها همچون لیپوپروتئین لیپاز را آزاد کنند. این امر باعث افزایش هضم چربی‌ها و قندها می‌شود، اما آن هنگام که مدتی طولانی را به حالت نشسته می‌گذرانید، فرآیند آزاد شدن این مولکول‌ها کاهش می‌یابد و نتیجتاً افزایش وزن شما را در پی دارد.

عوارض نشستن طولانی مدت (2)
عوارض نشستن طولانی مدت

۳- اضطراب و افسردگی

موردی که عموماً کمتر از عوارض جسمی نشستن طولانی مدت فهم شده است، عوارض ذهنی است. نشستن طولانی مدت باعث افزایش خطر ابتلا به اضطراب و افسردگی می‌شود.

۴- افزایش خطر ابتلا به سرطان

برخی مطالعات جدید نشان از آن دارند که نشستن طولانی مدت می‌تواند خطر ابتلا به سرطان، از جمله سرطان ریه و سرطان روده بزرگ، را افزایش دهد.

بیشتر بخوانید
رهبر انقلاب: خرید واکسن آمریکایی ممنوع است

۵- افزایش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی

نشستن طولانی مدت قادر به آسیب رساندن به قلب شماست و این امر می‌تواند سبب افزایش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی- عروقی شود. در همین زمینه یک مطالعه این‌گونه نشان داد که مردانی که در طول هفته ۲۳ ساعت از زمان خود را صرف تماشای تلویزیون کرده بودند، ۶۴ درصد بیشتر از آنانی که تنها ۱۱ ساعت را صرف تماشای تلویزیون کرده بودند بر اثر بیماری‌های قلبی- عروقی فوت کرده بودند.

مضرات نشستن طولانی جلوی تلویزیون
مضرات نشستن طولانی جلوی تلویزیون

۶- افزایش خطر ابتلا به دیابت

افرادی که زمان زیادی از طول روز را صرف نشستن می‌کنند، تا ۱۱۲ درصد احتمال ابتلا به دیابت خود را افزایش می‌دهند.

سخن آخر

افزون بر این موارد، نشستن طولانی مدت می‌تواند برخی عوارض مربوط به شکل استخوان‌ها، همچون قوز شانه‌ها، بد شکلیِ پشت و موارد از این قبیل را افزایش دهد. همچنین به سبب افزایش وجود خون در پاها در هنگام نشستن، خطر ابتلا به واریس نیز افزایش می‌یابد.

متأسفانه به‌سبب سبک زندگی امروزی و نوع شغلی که اکثر انسان‌ها دارند، نشستن طولانی مدت بسیار رایج است. سعی کنید برای دوری از خطرهایی که در بالا به آن‌ها اشاره شد هر یک یا دو ساعت یک بار برخیزید و قدم بزنید و برای مدتی طولانی در یک جا ننشینید.

همچنین بخوانید: همه‌چیز در مورد فواید و مضرات نوشابه گازدار

آرش شمسی

کم کن طمع از جهان و میزی خرسند | از نیک و بد زمانه بگسل پیوند

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا