علمیفیزیکنجوم

جهان چند سال عمر دارد؟ | نتیجه‌ی جدیدترین تحقیق در مورد عمر جهان اعلام شد

پژوهشگران آمریکایی در جدیدترین بررسی‌شان پیرامون عمر جهان به این نتیجه رسیدند که جهان تقریباً ۱۴ میلیارد سال عمر دارد.

ستاره‌شناسان آمریکایی به‌واسطه‌ی رصدخانه‌ای که در بیابان آتاکاما قرار دارد قدیمی‌ترین پرتو جهان را بررسی کردند. محاسبات آن‌ها به همراه هندسه‌ی کیهانی نشان از آن داشت که عمر جهان ۱۳.۷۷ میلیارد سال است. تحقیق‌های این پژوهشگران دری تازه برای شناخت بیشتر جهان باز کرده‌است.

یکی از پژوهشگران دانشگاه Cornell در مورد پژوهش‌های این گروه پیرامون عمر جهان مقاله‌ای به نگارش درآورده است که تأثیرات دانشگاهی زیادی به همراه داشته.

نکته‌ی مثبتی که پیرامون برآورد جدید از سن جهان وجود دارد این است که این برآورد با اطلاعات ارائه‌شده‌ی مدل استاندارد جهانی و همچنین اندازه‌گیری پرتوهای مشابه توسط «ماهواره‌ی پلانک» سازگاری دارد.

گفتنی است که  این پژوهش، به سرپرستی “استیو چوی” (Steve Choi)، عضو “بنیاد ملی علوم آمریکا” (NSF) و پژوهشگر مرکز اخترفیزیک و علوم سیاره‌ای دانشگاه Cornell انجام گرفته‌است. در این راستا “سیمون آیولا” [Simone Aiola]، پژوهشگر “موسسه فلاتیرون” [Flatiron Institute] آمریکا و پژوهشگر ارشد این پروژه اظهار داشت:

درحال‌حاضر به پاسخی رسیدیم که ماهواره‌ی پلانک و البته رصدخانه‌ی آتاکاما روی آن تأکید دارند. این یعنی بررسی‌های دشوارمان، قابل‌اعتماد هستند.

قابل‌ذکر است که این پژوهش، در “Journal of Cosmology and Astroparticle Physics”  به چاپ رسیده‌است.

[تعداد: ۱   میانگین: ۵/۵]
بیشتر بخوانید
احتمال وقوع زلزله شدید در تهران چه قدر است؟

آرش شمسی

کم کن طمع از جهان و میزی خرسند | از نیک و بد زمانه بگسل پیوند

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

فقط نام را وارد کنید. نیازی به ثبت ایمیل نیست.

چهارده + 5 =

دکمه بازگشت به بالا